Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Według Gartnera do 2025 roku ponad 60% organizacji będzie budować kompleksową infrastrukturę zabezpieczeń, bazując na zasadzie Zero Trust. Ci, którzy tego nie zrobią, pozostaną bardziej podatni na ataki i będą musieli poświęcić więcej zasobów na wzmocnienie firmowego cyberbezpieczeństwa. Jakie konkretnie korzyści przynosi wdrożenie Zero Trust?

Polityka Zero Trust zakłada brak zaufania do wszystkich osób i urządzeń, które pojawiają się w sieci przedsiębiorstwa. Za mechanizm kontrolowania dostępu odpowiadają rozwiązania Zero Trust Access. Ich wdrożenie bardzo szybko przynosi korzyści. Właściwie już pierwszego dnia.

Na rynku istnieje wiele różnych rozwiązań Zero Trust, o zróżnicowanych funkcjonalnościach. Każde z nich daje użytkownikom inne korzyści. Natomiast najbardziej zaawansowane narzędzia umożliwiają między innymi rezygnację z VPN-ów, bezpieczny dostęp do wielu chmur, włączanie i wyłączanie dostępu dla użytkowników, zastosowanie ochrony zgodnej z poziomem krytyczności czy uzyskanie widoczności sieci – i to już pierwszego dnia – wyjaśnia Mateusz Ossowski, CEE Channel Manager w firmie Barracuda Networks, która jest producentem rozwiązań z obszaru bezpieczeństwa IT.

Czego dokładnie można oczekiwać po wdrożeniu?1. Braku konieczności stosowania VPN-ów

Wirtualne sieci prywatne, czyli VPN-y, od lat stanowią złoty standard w zakresie bezpiecznego połączenia z firmowymi systemami. Jednak większość rozwiązań VPN jest skomplikowana w konfiguracji i trudna do skalowania, wymaga wsparcia dla użytkowników zdalnych, nieposiadających specjalistycznej wiedzy (choć istnieją wyjątki).

Co ważniejsze, VPN-y nie są w stanie dorównać dynamicznym możliwościom kontroli dostępu, jakie oferuje Zero Trust. Silne rozwiązanie tego typu stale monitoruje wiele czynników, aby upewnić się, że tylko uprawnieni użytkownicy i urządzenia mogą dostać się do określonych zasobów w określonym czasie i w określonych miejscach – mówi Mateusz Ossowski.

To znacznie podnosi poprzeczkę cyberprzestępcom. Jednocześnie zapewnia administratorom łatwiejsze środowisko konfiguracji i zarządzania, a użytkownikom – lepsze doświadczenia.2. Dostępu do wielu chmur

Liczba organizacji, które wykorzystują wiele środowisk chmurowych, aby sprostać różnorodnym potrzebom biznesowym, szybko rośnie. Wyzwaniem, przed którym stoją, jest konfiguracja bezpiecznego i płynnego dostępu do danych i aplikacji w różnych środowiskach.

Kontrola dostępu Zero Trust umożliwia traktowanie wielu środowisk chmurowych w taki sam sposób, w jaki traktowany jest każdy inny zasób sieciowy. Użytkownicy mogą swobodnie poruszać się między elementami, do których mają uprawnienia, niezależnie od tego, gdzie są one hostowane.3. Włączania i wyłączania dostępu dla poszczególnych użytkowników lub urządzeń

Potrzeby biznesowe nieustannie się zmieniają. Zdarza się, że użytkownik awansuje, co wiąże się z koniecznością dostępu do innych danych i aplikacji. Lub nowe przepisy wymagają zablokowania dostępu niektórych osób do wybranych systemów. Czasem też pracownik przenosi się za granicę i potrzebuje dostępu do danych w godzinach, które wcześniej były zdefiniowane jako niedozwolone.

Dzięki rozwiązaniu Zero Trust aktualizowanie i dostosowywanie kontroli na bardzo szczegółowym poziomie jest niezwykle proste. Bez względu na to, jak szybko zmieniają się okoliczności, tylko uprawnieni użytkownicy i urządzenia mają dostęp do określonych zasobów.4. Wdrożenia zasad ochrony zasobów w zgodzie z poziomem krytyczności

Część danych i aplikacji, które napędzają działania firm, nie wymaga wzmożonej ochrony, ponieważ nieautoryzowany dostęp do nich jest obarczony bardzo niskim ryzykiem. Inne natomiast są krytyczne i stanowią łakomy kąsek dla cyberprzestępców. Ich naruszenie lub ujawnienie sparaliżowałyby działalność operacyjną przedsiębiorstwa.

Dzięki Zero Trust można w prosty sposób wdrożyć zasady kontroli dostępu, które odzwierciedlają rzeczywistość i biorą pod uwagę, że niektóre zasoby wymagają większej ochrony.5. Widoczności przepływów ruchu

Aby optymalnie alokować zasoby i skutecznie ustalać priorytety inwestycyjne, należy zrozumieć, jak dokładnie przepływa ruch sieciowy, gdzie są wąskie gardła i jakie potencjalne ryzyka bezpieczeństwa mogą się pojawiać.

Dzięki ciągłemu monitorowaniu każdego połączenia dobrze zaprojektowane rozwiązanie Zero Trust zapewnia szczegółową widoczność przepływu ruchu w firmowej sieci. To daje wgląd i dane, których organizacja potrzebuje, aby mądrze planować inwestycje i wykorzystanie zasobów.

 

Rośnie zapotrzebowanie na menedżerów CRM.

Kompleksowe wyposażenie BHP: klucz do bezpiecznej pracy

WhitePress Prawa