Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Wiele osób chętnie zaciąga różnego rodzaju pożyczki i kredyty w bankach oraz firmach pożyczkowych. Są to produkty finansowe, dzięki którym możliwe jest pozyskanie środków na różne cele. Pomimo możliwości rozłożenia zadłużenia na raty dopasowane do stanu finansów klienta, wielu kredytobiorców ma problemy z terminową spłatą, szczególnie w przypadku, gdy tymczasowo pogorszy się ich sytuacja finansowo. Na szczęście banki pomyślały o tym i oferują swoim klientom wakacje kredytowe polegające na tymczasowym zawieszeniu spłaty kredytu.

 

Zwykle karencja oraz wakacje od kredytu są ofertami dotyczącymi dużych zobowiązań zaciąganych na wiele lat, takich jak na przykład kredyty hipoteczne. Jest to logiczne, ponieważ nikt nie wie jak będzie wyglądała jego sytuacja finansowa za kilka lub kilkanaście lat. To właśnie dla tego sporo instytucji bankowych wprowadziło do swoich ofert czasowe zawieszenie spłaty kredytu.

 

Wakacje kredytowe czy karencja?

Warto zaznaczyć, że oprócz wakacji kredytowych, instytucje bankowe posiadają w swoich ofertach również inną, podobną opcję zwaną karencją. Niektórzy ludzie błędnie stosują takie pojęcia zamiennie. Okazuje się jednak, że wakacje dotyczą całkowitego zawieszenia spłaty kliku rat, natomiast karencja dotyczy odroczenia wyłącznie spłaty części kapitałowej raty. Oznacza to, że nadal trzeba spłacać odsetki, jednak mniejsza miesięczna rata jest i tak sporą ulgą dla budżetu klienta. O wakacje można wnioskować na okres maksymalnie pół roku, natomiast karencja obejmuje okres nawet do 3 lat, pod warunkiem solidnego uargumentowania swojego wniosku.

 

5sposobownanegocjacjezdeweloperem2

 

Na jakich warunkach można korzystać z wakacji od spłaty kredytu?

Oczywiście podstawową sprawą jest pamiętanie o tym, że wakacje kredytowe mogą trwać maksymalnie pół roku i przez ten czas nie spłaca się ani kapitału ani odsetek. Oferta związana z takim zawieszeniem spłaty dotyczy kredytów hipotecznych i innych większych zobowiązań finansowych, a karencja jest dostępna dla mniejszych kredytów. Należy też pamiętać, że jest to tylko zawieszenie, a nie anulowanie rat, więc w ostatecznym rozrachunku klient i tak musi zapłacić raty, które zostały zawieszone. Istotne jest zapoznanie się z polityką konkretnego banku, który może mieć swoje indywidualne warunki dotyczące wakacji kredytowych. Bardzo często na wakacje od spłaty mogą liczyć stali klienci, którzy spłacali swoje wcześniejsze kredyty bez opóźnień i innych problemów. Po zapoznaniu się z warunkami odroczenia i stwierdzeniu, że są one dopasowane do wymagań, wystarczy złożyć wniosek i czekać na jego rozpatrzenie przez bank.

 

Korzyści związane z wakacjami kredytowymi

Podstawową zaletą całkowitego odroczenia spłaty rat jest zachowanie płynności finansowej, nawet jeśli w wyniku jakichś okoliczności, sytuacja kredytobiorcy ulegnie pogorszeniu. Ostatecznie jednak raty powinny zostać i tak spłacone w późniejszym czasie. Jest to więc pewnego rodzaju chwila oddechu dla klienta.

Jak przygotować się do spłaty kredytu hipotecznego, oraz co warto jeszcze wiedzieć a jego temat? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poradniku na stronie hipotecjusz.pl.

WhitePress Prawa