Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Firmy, zajmujące się produkcją i sprzedażą profesjonalnych skanerów 3D, bardzo często przy wykorzystaniu tych właśnie urządzeń świadczą również usługi skanowania. Skanowanie 3D pozwala na dokładne uchwycenie geometrii obiektu, co jest niezwykle pomocne w kontroli jakości czy inżynierii odwrotnej. Inżynieria odwrotna wykorzystywana jest w wielu gałęziach przemysłu, dlatego usługi skanowania bardzo często nie ograniczają się wyłącznie do wykonania skanów, ale ponadto obejmują tworzenie dokumentacji technicznej czy rekonstrukcję modeli CAD.

 

 

Czym dokładnie jest inżynieria odwrotna?

Inżynieria odwrotna nazywana jest również wsteczną, ponieważ w tym wypadku proces produkcyjny realizujemy niejako od końca. To nie jest tak, że najpierw rodzi się pomysł na nowy produkt, następnie opracowujemy projekt, a na jego podstawie wytwarzamy produkty. W inżynierii odwrotnej najpierw mamy obiekt fizyczny, który dokładnie badamy i na tej podstawie tworzymy jego kopię, ulepszony zamiennik bądź dokładnie dopasowaną część.

Inżynieria odwrotna w przemyśle polega na analizie i przenoszeniu rzeczywistego obiektu do przestrzeni wirtualnej. Otrzymane pliki w formacie 2D lub 3D mogą być wykorzystane do dalszych działań, zgodnych z koncepcją przedsiębiorstwa produkcyjnego. Trójwymiarowy model obrazuje właściwości fizyczne zeskanowanych obiektów, a co za tym idzie, pozwala na poznanie ich dokładnych wymiarów i struktury, a następnie powielenie zbadanej konstrukcji.

 

Zastosowania inżynierii odwrotnej

Dzięki inżynierii odwrotnej udaje się pozyskać dane niezbędne do uzupełnienia lub wręcz odtworzenia standardowej dokumentacji. Co więcej – dokumentację tę można wzbogacić o ciekawe wizualizacje detali fizycznych. Inżynieria odwrotna pozwala na zbadanie konstrukcji obiektów i powielenie jej w procesie tworzenia zamienników. Oczywiście możliwe jest także ulepszenie wspomnianej konstrukcji m.in. poprzez dokonanie zmian w ilości komponentów.

Tak szerokie zastosowania inżynierii odwrotnej sprawiły, że stała się jednym z procesów w sposób ciągły wykorzystywanych w branży motoryzacyjnej, w przemyśle lotniczym, stoczniowym, medycznym, ale także w archeologii czy muzealnictwie.

 

Inżynieria odwrotna w przemyśle

Inżynieria wsteczna w przemyśle to możliwość wykorzystania szeregu innowacyjnych rozwiązań, które ułatwiają prace, pozwalają na sprawniejszą realizację procesów produkcyjnych i minimalizację ich kosztów. Oczywiście jest to możliwe w momencie, gdy usługa skanowania 3D realizowana jest z wykorzystaniem profesjonalnego skanera, a do edycji danych pozyskanych w procesie skanowania przystąpią specjaliści w dziedzinie inżynierii odwrotnej. Pozyskane w ten sposób modele CAD (parametryczne, bryłowe bądź powierzchniowe) są w pełni edytowalne i kompatybilne z każdym oprogramowaniem i mogą być wykorzystane w produkcji zamienników, poprawie dopasowania części bądź jako punkt wyjścia do zaprojektowania nowych elementów.