Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

uprawnienia SEP
Uprawnienia SEP cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród osób, które chcą rozwijać swoje umiejętności i poszerzać wiedzę. Na ich zdobycie szansę ma praktycznie każdy, kto spełni minimalne wymagania. Z artykułu dowiesz się, co musisz zrobić, aby zdobyć uprawnienia, czym one dokładnie są i jakie korzyści dają uprawnienia SEP.

 

 

 

 

 

Uprawnienia SEP - co to znaczy?

Na początku warto poznać, co oznacza skrót SEP. SEP to inaczej Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Stowarzyszenie to odpowiada za tworzenie i nadzór nad kursami elektrycznymi.

Uprawnienia SEP są konieczne w przypadku rekrutacji na stanowiska związane z elektryką. Dzięki posiadaniu uprawnień łatwiej wejść na rynek pracy. Pracę z powodzeniem można znaleźć np. w firmach motoryzacyjnych czy też w firmach zajmujących się produkcją podzespołów elektronicznych.

Uprawnienia SEP dzielą się na trzy grupy:

  • G1 – uprawnienia elektryczne,
  • G2 – uprawnienia energetyczne,
  • G3 – uprawnienia gazowe.

 

Co trzeba zrobić, aby uzyskać uprawnienia SEP?

W celu zdobycia uprawnień SEP należy zapisać się na kurs, który pozwoli zdobyć wiedzę potrzebną do wykonywania zawodu, jak również do zdania egzaminu po ukończonym kursie. 

Ukończenie kuru SEP to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą poszerzać swoje umiejętności i podwyższać kwalifikacje zawodowe. Dzięki temu mamy możliwość objęcia pożądanego stanowiska, a także awansu. Po pomyślnie zakończonym egzaminie zostaje wydany certyfikat, który uprawnia do wykonywania szeregu prac i zawodów, które są związane z elektryką.

Wymagań niezbędnych do przystąpienia do kursu nie ma wielu. Przede wszystkim trzeba mieć ukończone 18 lat i posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie.

Posiadanie uprawnień SEP daje możliwości pracy związanej z elektryką i urządzeniami pracującymi do określonego natężenia prądu. Uprawnienia SEP nadawane są dla rodzajów prac, zgodnie z oznaczeniem:

  • E – czyli eksploatacja sieci, instalacji oraz urządzeń gazowych i elektroenergetycznych,
  • D - czyli dozór sieci, instalacji oraz urządzeń gazowych i elektroenergetycznych.

 

Gdzie można zrobić szkolenia SEP?

Żeby zdobyć uprawnienia SEP, należy zapisać się na odpowiednie szkolenia SEP. W trakcie nich kursanci zdobywają wiedzę o urządzeniach, zespołach prądotwórczych, sieciach i instalacjach o różnym napięciu czy aparaturze kontrolno-pomiarowej, a także wielu innych zagadnieniach. 

Warto nadmienić, że szkolenia odbywają się w całej Polsce. Dlatego warto sprawdzić, gdzie w najbliższym mieście jest możliwość zapisania się na kurs. Natomiast dla osób, które mają do pokonania zbyt dużą odległość, bądź z innych przyczyn nie mogą przystąpić do szkolenia stacjonarnie, jest możliwość wzięcia udziału w kursie online. 

Po szkoleniu trzeba przystąpić do egzaminu SEP, który przeprowadzany jest przez Komisję Kwalifikacyjną. 

Warto posiadać uprawnienia SEP, ponieważ dają one wiele możliwości przy niewielkich wymaganiach, które należy spełnić, zapisując się na szkolenie. Dzięki nim otwiera się wiele nowych możliwości. Pozytywnie zdany egzamin i uzyskanie certyfikatu uprawnia do ubiegania się o awans lub o pracę na stanowisko, które wiąże się z elektryką.

 

Nowoczesne toalety myjące - rewolucja w codziennym dbaniu o higienę

WhitePress Prawa