Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Otrzymanie kredytu wiąże się z koniecznością uzyskania pozytywnej decyzji banku. Warunkiem wypłacenia pieniędzy jest podpisanie niezwykle istotnego dokumentu, jakim jest umowa kredytowa. Jest ona zawierana między bankiem, a klientem. Poprzedzają ją długotrwałe analizy, spełnianie warunków formalnych i negocjacje. Zawarta umowa zawiera informacje o jej stronach oraz określa warunki związane ze spłatą i zawiera wiele innych zapisów, z którymi należy się zapoznać.

 

Umowa kredytu określa jasno, że bank oddaje do dyspozycji klienta określoną kwotę, którą może on dysponować w dowolny sposób lub na konkretny cel wyznaczony w tym dokumencie (kredyt gotówkowy na dowolny cel, samochodowy, hipoteczny, itp.). Umowa określa również warunki spłaty. Załącznikiem do takiego dokumentu jest harmonogram, w którym określone są podstawowe warunki, takie jak liczba rat, ich wielkość oraz terminy płatności.

Podstawowe, ale istotne zapisy jakie zawiera umowa kredytowa

Warto pamiętać, że w umowie znajdują się nie tylko zapisy związane z warunkami spłaty i kredytowania, ale również inne istotne informacje, takie jak:

  • Dane kredytodawcy i kredytobiorcy. Klient zaciągający kredyt zwykle musi przedstawić dwa dokumenty potwierdzające jego tożsamość (może to być dowód osobisty i paszport albo prawo jazdy).
  • Cel, na który kredyt został przeznaczony.
  • Kwota kredytu i jego waluta.
  • Liczba, wielkość i termin spłaty rat.

Te oraz inne ważne zapisy można znaleźć w umowie kredytowej.

kredyty31

 

Odstąpienie od kredytu – jakie są warunki?

Każdemu klientowi przysługuje prawo do rezygnacji z kredytu bez poznawania przyczyny. Każda umowa musi więc określać warunki odstąpienia od umowy. Trzeba spełnić ich kilka, aby wspomniane odstąpienie od umowy zostało uznane przez bank. Podstawowym warunkiem jest oczywiście zwrot otrzymanej kwoty oraz poinformowanie banku z odpowiednim wyprzedzeniem. W późniejszym czasie takie wypowiedzenie może wiązać się z różnymi problemami i dodatkowymi kosztami.

 

Informacje o ponoszonych kosztach

Każda umowa kredytowa musi dokładnie informować klienta o wszystkich ponoszonych prze niego kosztach. W związku z tym ważne jest, aby znajdowały się zapisy określające wszystkie koszty kredytu, takie jak oprocentowanie, prowizje, ubezpieczenia, itp. Bank ma obowiązek podać RRSO takiego kredytu. Jest to parametr, na podstawie którego można ocenić czy dana oferta jest opłacalna w porównaniu z innymi czy lepiej poszukać jakiejś tańszej.

Umowy zawierane z bankami zawierają wiele istotnych zapisów i warunków. Warto zapoznać się z nimi dokładnie, zanim zdecydujemy się na jej podpisanie. Unikniemy wówczas niepotrzebnych problemów.

Zaciągniecie kredytu hipotecznego wcale nie jest taką łatwą sprawą. Trzeba wiedzieć, jak wybrać najlepszą dla siebie ofertę bankową, oraz jakie warunki należy spełnić by taki kredyt otrzymać. Choć każdy bank posiada własną politykę przyznawania kredytów, jednak pewne kwestie są dla wszystkich takie same. Informacje na ten temat mogą znaleźć Państwo na naszej stronie http://chatanosacza.pl/