Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Uzyskanie produktu finansowego, jakim jest kredyt bankowy, oznacza konieczność podpisania umowy z bankiem. Umowa kredytowa może zostać podpisana osobiście, w obecności kuriera lub elektronicznie po potwierdzeniu swojej tożsamości lub skorzystaniu z podpisu elektronicznego. Jest to podstawowy i najważniejszy dokument, w którym określone są warunki spłaty, takie jak oprocentowanie, rozbicie na raty, itp.

 

Zapoznanie się z umową jest bardzo ważne, ponieważ pozwoli to klientowi dowiedzieć się jak ma spłacać kredyt oraz może uniknąć pewnych niewygodnych zapisów rezygnując z kredytu. Przed podpisaniem umowy, każdy klient może zapoznać się z jej projektem. Dodatkowo banki wysyłają formularze informacyjne dotyczące kredytu wybranego przez klienta.

 

Obowiązki instytucji udzielającej kredytu

 

Stroną, która zgodnie z umową udziela kredytu, jest bank. Umowa kredytowa wyraźnie mówi o tym, że do jego obowiązków należy udzielić klientowi kredytu w określonej kwocie na ustalony czas pod warunkiem spełnienia odpowiednich wymagań przez klienta. Obowiązkiem jest też dokładne informowanie klienta na temat produktu bankowego, który otrzymuje. To właśnie dlatego banki przekazują kredytobiorcom formularze informacyjne i harmonogramy spłaty.

 

Warunki, które musi spełnić klient

 

Zgodnie z umową, kredytobiorca ma obowiązek spłaty otrzymanej kwoty w ratach, których termin i wysokość zostały określone w harmonogramie spłaty. Spłaca się nie tylko kapitał, ale również pozostałe koszty kredytu, stanowiące zarobek banku. Mowa tutaj oczywiście o odsetkach, prowizji, ubezpieczeniach i produktach dodatkowych. Przed podpisaniem umowy warto poznać RRSO i porównać je z innymi ofertami banków, aby wybrać tę najbardziej opłacalną.

 

Umowa kredytowa i warunki odstąpienia od niej

 

Obie strony są uprawnione do odstąpienia od umowy. Jest to możliwe w przypadku dużych zaniedbań (brak spłaty w terminie, naliczanie nieprawidłowych opłat, itp.). W związku z tym określane są również warunki odstąpienia od umowy. Dokument ten jasno określa w jakich sytuacjach można zerwać umowę i jakie są tego konsekwencje. Oprócz tego określone powinny zostać sytuacje, w których odstąpienie od umowy nie będzie się wiązało z żadnymi konsekwencjami.

 

Zwykle odstąpić od umowy można w ciągu pierwszych tygodni jej obowiązywania. Wówczas konieczne jest zwrócenie tylko pożyczonej kwoty bez żadnych opłat dodatkowych. Warto więc dokładnie zapoznać się z umową, aby w przyszłości nie musieć z niej rezygnować oraz po to, aby poznać wszystkie warunki i uniknąć ewentualnego zapędzenia się w pułapkę.

 

Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie na wiele lat, które stanowi obciążenie dla domowego budżetu. Co więc jeszcze warto wiedzieć o kredytach hipotecznych na zakup mieszkania lub domu? Sprawdź w naszym poradniku na stronie http://domwkredycie.pl/.

WhitePress Prawa