Porady
Typografia
 • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
 • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W dzisiejszych czasach papier ksero ma szerokie zastosowanie i używany jest każdego dnia w biurze, w szkole, w przedszkolu oraz do wydruków domowych. Przed dokonaniem zakupu papieru ksero klienci zwykle borykają się z pytaniem, jaki papier wybrać i który będzie dla nich najlepszy. Mnogość ofert dostępnych na rynku oraz wielu producentów, którzy oferują różne rodzaje papierów, może dodatkowo utrudnić podjęcie ostatecznej decyzji. Dlatego też postanowiliśmy przygotować test porównawczy, który obejmuje zarówno najchętniej wybierane marki papieru, jak i ranking najlepszych papierów biurowych. Taki test pozwoli na dokonanie wyboru, który uwzględni nie tylko Twoje indywidualne potrzeby, ale także wymagania drukarki. Zapraszamy zatem do lektury naszego artykułu, w którym wymienimy Top 5 najlepszych producentów papieru ksero oraz 5 konkretnych produktów, które według nas są warte szczególnej uwagi.

 papier do drukarki

Czym jest papier do drukarki i w jaki sposób jest wytwarzany?

Mówiąc o papierze ksero, warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić się nad tym, czym właściwie jest papier do drukarki i jak powstaje. Otóż papier to nic innego jak włóknista masa o organicznym pochodzeniu. Powstaje ona z włókien celulozy lub włókien drzewnych pozyskiwanych ze ścierania i mielenia drewnianych bali (z drewna sosnowego, świerkowego, topolowego itp.). Do produkcji papieru używa się także niewłóknistych substancji w postaci różnego rodzaju wypełniaczy. Ich zadaniem jest uzyskanie odpowiedniej wytrzymałości papieru, gładkości, białości oraz miękkości i nieprzezroczystości. W celu otrzymania konkretnego koloru papieru dodawane są także barwniki i pigmenty, które go odbarwiają. Rodzaj użytych włókien i wypełniaczy (czy dodana zostanie skrobia ziemniaczana, kreda czy gips) zależy od przeznaczenia papieru. Niezależnie jednak od wyboru tych produktów, do wytwarzania papieru wykorzystuje się także wodę. Uczestniczy ona w procesach mycia i płukania powstałej masy papierniczej. Po odsączeniu wody na specjalnych sitach, miazga poddana zostaje spilśnieniu za pomocą walca Egutera, który odpowiednio rozkłada włókna papieru. W dalszym etapie następuje odciskanie resztek wody, dalej prasowanie włókien we wstęgę i jej osuszanie za pomocą podgrzania do wysokiej temperatury. Gdy papier wystygnie, nawija się go na wielkie szpule, gdzie jest przycinany do wymaganego rozmiaru. 

 

Czy rodzaj drukarki ma znaczenie przy wyborze papieru do drukowania?

Wiesz już jak powstaje papier do drukarki. Ale czy każdy papier ksero współpracować będzie z Twoim urządzeniem? Papier papierowi nierówny, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, by mieć pewność, że wybrałeś najlepszą opcję dla swojej drukarki atramentowej lub laserowej. Tylko dzięki optymalnemu dopasowaniu do posiadanego sprzętu, uzyskasz najlepszej jakości wydruki i maksymalnie wykorzystasz wydajność swojej drukarki. Najważniejszą cechą papieru biurowego, którą musisz sprawdzić przed zakupem, jest jego gramatura. Jeśli jesteś użytkownikiem urządzenia atramentowego, wybierz papier do drukarki o gramaturze nie niższej niż 80g/m2. Taki produkt cechować się będzie odpowiednią wchłanialnością tuszu, dzięki czemu uzyskasz wysokiej jakości wydruk przy każdym użyciu. Atrament nie będzie się rozmazywał a Twoje dokumenty będą wyraźne i czytelne. Wybór papieru o odpowiedniej gramaturze ma również znaczenie dla samego działania drukarki- zbyt niska gramatura doprowadzić może do zacięć, co z kolei może przyczynić się do uszkodzenia sprzętu. W przypadku gdy użytkujesz drukarkę laserową, najlepszym rozwiązaniem będzie papier o gramaturze 100-120g/m2. Sprawdzi się zarówno do druków czarno-białych, jak i kolorowych. Wydruki z laserówek są od razu suche więc nie musisz obawiać się plam i zacieków. Jeśli Twoja drukarka jest dedykowana także do druku zdjęć, sięgnij po specjalistyczny papier fotograficznyInny rodzaj papieru wymagany jest z kolei do drukarki igłowej. Tutaj potrzebny Ci będzie dedykowany do tego sprzętu papier samokopiujący z boczną perforacją. Z jego pomocą stworzysz jednocześnie kilka kopii drukowanego pisma.

Od rodzaju drukarki zależeć będzie format papieru jaki wybierzesz. Wybierając papier ksero należy sprawdzać specyfikację posiadanego do użytku urządzenia. To z niej dowiesz się jaki rozmiar papieru jest obsługiwany przez Twoją drukarkę. Najpopularniejszym rozmiarem uniwersalnego papieru biurowego jest format A4. Wymiary takiego arkusza wynoszą 210 x 297 mm. Niektóre drukarki umożliwiają także druk na większych formatach np. A3. 

 

Ranking najlepszych marek papierów ksero A4 - TOP 5

Ranking top 5 najlepszych marek papierów ksero A4 to temat, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród profesjonalistów stosujących ten rodzaju papieru do codziennego użytku w biurze. Dlatego postanowiliśmy wymienić te, które cieszą się największą popularnością. Wybierając którąś z poniższych marek, możesz mieć pewność, że papier ksero, którego użyjesz, będzie spełniał najwyższe wymagania. 

Marką, która zdecydowanie zdominowała rynek papierów do drukarki jest marka POL. Jest to polski dystrybutor artykułów papierniczych, który od ponad 30 lat zajmuje się produkcją papieru ksero z najwyższej jakości materiałów. Ich papier biurowy POLspeed, POLjetPOLlux oraz POLcopy zyskał popularność w całej Polsce dzięki swojej niezawodności i możliwości wszechstronnego zastosowania. Ryza 500 arkuszy papieru POL A4 lub A3 znajduje się niemal w każdym biurze. A wszystko to dlatego, że powstał on z pasji do wyraźnego, druku o profesjonalnej jakości. Mówiąc o marce POL nie sposób nie wspomnieć o ich działaniach na rzecz środowiska. Firma zmienia opakowania swojego papieru tak, by były ekologiczne i nie zawierały szkodliwego dla środowiska plastiku. Brak zawartości tworzyw sztucznych w opakowaniu sprawia, że ulega ono recyklingowi organicznemu, czyli biodegradacji. Istotną rzeczą jest również fakt, że drewno wykorzystywane do produkcji papieru pochodzi w 100% z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony a jego transport nie jest dłuższy niż 180km. Dzięki temu ograniczona zostaje emisja tlenku węgla. Ekologiczne działania firmy zostały potwierdzone licznymi certyfikatami w tym m.in. certyfikatem FSC i certyfikatem PEFC. Papiery Pol oznaczono także symbolem EU EcoLabel, który stanowi informację o tym, że są one przyjazne środowisku i spełniają wysokie normy jakościowe.

Kolejną marką cieszącą się dużą popularnością  jest, znana na całym świecie, marka Navigator. W jej ofercie znaleźć można papier w formacie A3 i A4 o obniżonej  gramaturze 75g/m2, standardowej 80g/m2 oraz podwyższonej 100g/m2. W procesie produkcji papierów ksero firma ta wykorzystuje włókna eukaliptusa gałkowego (eucalyptus globulus), dzięki czemu zyskuje on wysoką nieprzezroczystość, nieskazitelną biel oraz odpowiednią grubość. Papiery do drukarki Navigator charakteryzują się także udoskonaloną powierzchnią, która jest gwarancją najwyższej jakości i czytelności druku. Zastosowana powłoka UHD Formula zapewnia doskonałe odwzorowanie kolorów oraz szybką absorbcję tuszu. To z kolei przekłada się na zwiększenie wydajności druku oraz 99,99% braku zacięć. Tak samo jak marka POL, marka Navigator dba o zrównoważony rozwój wdrażając ekologiczne rozwiązania i chroniąc bioróżnorodność.  Ciekawostką jest, iż Navigator do pozyskiwania drewna wykorzystuje własne szkółki leśne, w których każdego roku sadzi ponad 12 milionów drzew. Wszystkie papiery marki Navigator posiadają certyfikaty FSC i PEFC, co potwierdza jej zaangażowanie w ochronę środowiska. Dodatkowo firma wdraża systemy zarządzania zgodne z międzynarodowymi normami, do których należą: System Zarządzania Jakością ISO 9001; System Zarządzania Środowiskowego ISO 14001; System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy OSHAS 18001.

Emerson to kolejna ceniona marka papierów do drukarki. Jest to firma z ponad 30-letnim doświadczeniem działająca na arenie międzynarodowej, która zaopatruje biura w niezbędny papier ksero. W swoim portfolio posiada papier biurowy w formacie A4, 1/3 A4 oraz A5, z charakterystycznym tygrysem na opakowaniu. Nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz rozbudowany park maszynowy sprawiły, iż Emerson stał się jednym z największych producentów druków w Europie i rocznie przetwarza do 15 tysięcy ton papieru. Firma zyskała niezbędne certyfikacje, w tym certyfikat ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 oraz ISO IEC 27001:2017, które są poświadczeniem stosowania odpowiednich systemów zarządzania jakością i zarządzania środowiskowego. Emerson świadomie minimalizuje zużycie zasobów naturalnych oraz wytwarzanie odpadów powstałych z bieżącej działalności. Wszystko to po to, by  ograniczyć wpływ na środowisko. Produkty marki Emerson posiadają również certyfikację  Forest Stewardship Council (FSC) za zaangażowanie firmy w zrównoważony rozwój. 

Do najlepszych marek papierów ksero zalicza się także Hewlett Packard (HP). Tej marki nikomu nie trzeba przedstawiać- opanowała światowe rynki oferując najwyższej jakości urządzenia biurowe i materiały eksploatacyjne w tym właśnie papier do drukarki. Wybierając papier ksero HP otrzymujesz gwarancję najwyższej jakości, wysokiej białości i nieprzezroczystości. Papier ten świetnie sprawdza się do druku dwustronnego i zapewnia profesjonalny wygląd każdego dokumentu. HP stawia na innowacyjność oraz podejmuje szereg działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym- od zalesiania terenów poprzez wykorzystywanie energii odnawialnej aż do ponownego wykorzystywania materiałów (recykling). Wszystko to w celu osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych do 2040 roku, redukcji ilości odpadów oraz śladu węglowego. HP przykłada również wielką wagę do poprawy warunków pracy a także jest liderem różnorodności rasowej  i sprawiedliwości społecznej.

Producentem papieru chętnie wybieranym przez konsumentów jest także firma Target. Papier tej marki zapewnia wyrazistość obrazu i wysoką efektywność drukowania. Liczne certyfikaty, które uzyskała firma Target świadczą o jej silnym zaangażowaniu w jakość, popartym silnym poczuciem odpowiedzialności za środowisko. Podobnie jak w przypadku marki Navigator, Target opiera produkcję papieru na użyciu jednego rodzaju włókien- eucalyptus globulus. Uzyskany papier jest gruby i wytrzymały i gwarantuje optymalną wydajność sprzętu drukującego. Ta marka również posiada swoje szkółki, w których hodowane są sadzonki drzew, które następnie trafiają do odpowiedzialnie zażądanych lasów. Cały proces jest starannie kontrolowany, by zapewnić najwyższą jakość końcowego produktu. Za cel marka Target obrała sobie również ochronę różnorodności biologicznej, czyli zachowanie siedlisk i ochronę gatunków. Za działania w celu ochrony środowiska firma Target uzyskała międzynarodowe certyfikaty środowiskowe takie jak FSC, EU EcoLabel, PEFC. Z kolei wydajność papieru została certyfikowana przez BLI (Buyers Laboratory INC). 

 

Papier do drukarek A4 - TOP 5 najchętniej wybieranych produktów

By pomóc Ci w wyborze najlepszego papieru ksero A4 omówimy po krótce klika z nich. Mamy nadzieję, że nasze TOP 5 propozycji będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby.

1. Ranking TOP 5 najlepszych papierów ksero otwiera Papier ksero ekologiczny Polspeed, A4, 80g/m2, 500 arkuszy, biały, gwarantujący szybkie czarno-białe drukowanie bez zacięć. Jest to najwyżej oceniany papier do codziennego użytku w biurze, który współpracuje zarówno z drukarkami laserowymi, jak i atramentowymi. Produkt ten idealnie sprawdzi się do wydajnego druku wysokonakładowego, np. do korespondencji seryjnej oraz do kopiowania i skanowania. Odpowiedni poziom bieli zapewnia przyjazny dla oczu kontrast a zastosowanie technologii ColorLok gwarantuje bardziej ostre wydruki o pogłębionych odcieniach czerni oraz jednolitych, wyrazistych kolorach. ColorLok odpowiada także za błyskawiczne wysychanie tuszu, dzięki czemu drukowane dokumenty nie będą rozmazane i prezentować się będą bardzo estetycznie. Papier Polspeed spełnia wysokie normy jakościowe i został uznany za produkt ekologiczny, co potwierdzają certyfikaty FSC, PEFC oraz EU EcoLabel. Występuje również w rozmiarze A3.

Cechy produktu:

 • Format: A4
 • Klasa papieru: C
 • Gramatura papieru: 80 ± 3,0 g/m2
 • Wilgotność: 3.5 - 5.0 %
 • Grubość: 106 ± 3 μm
 • Poziom białości: 153 ± 3 w skali CIE
 • Poziom białości wg D65: 107 ± 2 %
 • Nieprzezroczystość: 93 +2/-1 %
 • Szorstkość (mierzona metodą Brendtsena): 200 ± 50 cm3/min
 • Liczba arkuszy w ryzie: 500

 

2. Na miejscu drugim naszego rankingu plasuje się kolejny papier marki POL-  Papier ksero ekologiczny Pollux, A4, 80g/m2, 500 arkuszy, biały. Od poprzednika         różni go podwyższony poziom bieli, co sprawia, że papier ten sprawdzi się nie tylko do czarno-białych wydruków, ale również kolorowych. Klienci                         doceniają świetny efekt nadruku i intensywne kolory. Papieru POLlux możesz używać zatem nie tylko do bieżącej korespondencji wewnętrznej, ale także         do tej zewnętrznej. A to ze względu na wyższą klasę papieru niż papier POLspeed, a mianowicie klasę B. Atutem tego papieru ksero jest także jego                       zwiększona grubość, która wpływa na podwyższoną trwałość archiwizacyjną, zapewniając odpowiednią sztywność. Tak jak papier ksero POLspeed,                 papier biurowy POLlux również wyprodukowany został przy użyciu systemu ColorLok i otrzymał te same certyfikaty, potwierdzające przyjazność                           środowisku oraz pochodzenie drewna z odpowiedzialnie zarządzanych lasów. Ten produkt, również występuje w większym wymiarze A3

Cechy produktu:

 • Format: A4
 • Klasa papieru: B
 • Gramatura papieru: 80 ± 2,0 g/m2
 • Wilgotność: 3.5 - 5.0 %
 • Grubość: 108 ± 3 μm
 • Poziom białości: 161 ± 3 CIE
 • Poziom białości wg D65: 109 ± 2 %
 • Nieprzezroczystość: 94 +2/-1 %
 • Szorstkość (mierzona metodą Brendtsena): 180± 50 cm3/min
 • Liczba arkuszy w ryzie: 500

 

3. Miejsce 3 w rankingu TOP 5 papieru ksero zajmuje Papier Navigator Universal, A4, 80g/m2, 500 arkuszy, biały. Ten biurowy papier jest wszechstronny, gdyż        nadaje się do wykorzystania we wszystkich drukarkach oraz fotokopiarkach. Może pełnić funkcję zarówno papieru do drukowania jak i do kopiowania i                skanowania. Powstał z włókna eukaliptusa globulus, dzięki czemu należy do klasy A i odznacza się wysokim poziomem bieli. Cechą wyróżniającą ten              papier od innych dostępnych na rynku, jest udoskonalona powierzchnia o lepszej absorpcji tuszu (UHD Formula), która zapewnia najwyższą jakość                  druku. Dodatkowo extra gładka powierzchnia papieru Navigator Universal sprawia, że zużycie tonera jest aż o 7% niższe niż w przypadku standardowego        papieru biurowego. Zatem na jednym wkładzie drukującym tworzyć możesz więcej dokumentów. Ponadto gładki papier powoduje mniejsze zużycie                  komponentów  drukarki, co bezpośrednio wpływa na wydłużenie jej żywotności. Korzystając z papieru Navigator Universal nie musisz obawiać się  zacięć-        w 99,99% zapewnia bezproblemową pracę , gdyż w odróżnieniu od standardowych papierów ksero, które zacinają się 5 razy na 10tys. arkuszy,  Navigator        zacina się tylko jeden raz. Dzięki temu proces drukowania idzie sprawnie i bez przestojów, co ma wpływ na dużą oszczędność czasu. Papier Navigator                Universal, 80g/m2 spełnia normy ISO 14001, ISO 9001 i ISO 9076, jak również posiada certyfikat FSC i EU EcoLabel.  Możesz go także zakupić w wersji             A3.

Cechy produktu:

 • Format: A4
 • Klasa papieru: A
 • Gramatura papieru: 80 g/m2
 • Poziom białości: 169 CIE
 • Nieprzezroczystość: 95 %
 • Szorstkość (gładkość): 120 cm3/min
 • Liczba arkuszy w ryzie: 500

 

4.  Na kolejnym miejscu w topowej piątce papieru do biura uplasował się Papier ksero ekologiczny Target Executive, A4, 80g/m2, 500 arkuszy, biały. Ten papier        klasy premium, którego gramatura wynosi 80g/m2, oferuje doskonałe wynik drukowania. Tak samo jak papier Navigator Universal, Target Executive                    powstał z włókna eukaliptus globulus dlatego też jest gruby i wysoce odpornyNiezrównana biel papieru Target Executive (białość 169 CIE, klasa A) daje            możliwość uzyskania wysokiego kontrast druku i jaśniejszych dokumentów. Z kolei wysoka nieprzezroczystość powoduje, że widoczność zarówno                    zadrukowanego tekstu, jak i grafiki jest doskonała. Z tego też powodu ten papier ksero idealnie sprawdzi się do wszelkich wydruków biznesowych                    (ofert, prezentacji, korespondencji, faktur itp.), zapewniając profesjonalne rezultaty. Korzystając z papieru Target Executive, zyskujesz gwarancję płynnej              pracy drukarki, bez zacięć, z wyjątkową  wydajnością potwierdzoną przez Buyers Laboratory INC (BLI). Co więcej, wybierając ten papier, stawiasz na              ochronę środowiska, gdyż posiada on certyfikat FSC oraz atest EU EcoLabel. Oznacza to, że ten ekologiczny papier pochodzi z odpowiedzialnie                        zarządzanych lasów i  spełnia surowe normy efektywności środowiskowej.

Cechy produktu:

 • Format: A4
 • Klasa papieru: A
 • Gramatura papieru: 80 g/m2
 • Wilgotność: 4.0 %
 • Grubość: 108 μm
 • Poziom białości: 169 CIE
 • Nieprzezroczystość: 95 %
 • Szorstkość (gładkość): 160 cm3/min
 • Liczba arkuszy w ryzie: 500

 

5. Miejsce 5 w naszym teście porównawczym najpopularniejszych papierów ksero na rynku zajmuje Papier ksero Emerson, A4, 80g/m2, 500 arkuszy, biały. To           idealna propozycja do codziennego użytku zarówno w firmowym biurze, jak i w domowym gabinecie. Zapewnia optymalną jakość wydruków i                           bezawaryjną pracę sprzętu. Można go stosować w drukarkach laserowych, atramentowych oraz w kserokopiarce i faksie. Idealnie nadaje się do czarno-             białych dokumentów oraz kolorowych wykresów i grafik, dając wyraźny kontrast. Poza formatem A4 występuje także w formacie A5 i 1/3 A4. Papier                     biurowy Emerson z tygrysem na okładce spełnia normę ISO 9001 oraz ISO 14001, które świadczą o jego wysokiej jakości i pochodzeniu surowca, użytego           do  jego produkcji, z odpowiedzialnie za zarządzanych lasów.

 Cechy produktu:

 • Format: A4
 • Gramatura papieru: 80 g/m2
 • Poziom białości: 146 CIE
 • Liczba arkuszy w ryzie: 500

 

Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu wybór marki papieru oraz jego rodzaju nie będzie stanowił dla Ciebie problemu. Wszystkie papiery wymienione w rankingu TOP 5 papierów do drukarki znajdziesz w naszym sklepie internetowym Ofix.pl. Robiąc u nas zakupy, będziesz mieć pewność, że dokonałeś najlepszego wyboru. Oferujemy papiery ksero zarówno do drukarki atramentowej, jak i laserowej, w różnych formatach, o różnej gramaturze i zróżnicowanej białości w skali CIE- każdy znajdzie u nas papier biurowy dopasowany do swoich konkretnych potrzeb. Zapewniamy konkurencyjne ceny i gwarantujemy szybką dostawę w 24h. Ofix.pl, Twój dostawca papieru ksero do biura, zaprasza na zakupy!