Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Terminal przeladunkowy
Terminal przeładunkowy to miejsce, w którym dochodzi do zmiany środka transportu na inny, i co się z tym wiąże - przeładunku transportowanych towarów. W praktyce terminale zajmują ogromną powierzchnię, wyposażone są w szereg rozwiązań umożliwiających przeładunek, jak chociażby urządzenia przeładunkowe, czy bocznice kolejowe. Dodatkowo, najnowocześniejsze w tym zakresie obiekty oferują dostęp do usług fakultatywnych, z których skorzystanie zdecydowanie usprawnia i przyspiesza procesy logistyczne. Terminale przeładunkowe stanowią niezwykle ważne ogniowo systemu dostaw. To w dużej mierze od nich zależy szybkość, z jaka realizowane są przewozy. Co powinien wiedzieć przedsiębiorca, korzystający z takiego rozwiązania?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Terminal to nie tylko przeładunek. Czego można spodziewać się po nowoczesnych rozwiązaniach w tym zakresie?

Nowoczesny terminal przeładunkowy wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom firm transportowych, dystrybutorów, czy importerów. Co dokładnie to oznacza? Otóż korzystając z konkretnego obiektu warto sprawdzić, jakie rozwiązania są wraz z nim oferowane. Dla przykładu, terminal przeładunkowy od tezet.pl, który dedykowany jest przeładunkowi płynnych gazów węglowodorowych z kolejowych cystern szerokotorowych do kolejowych cystern normalnotorowych wg standardu europejskiego, oraz do autocystern, umożliwia skorzystanie z usług przeładunku (wagon - wagon, wagon - cysterna), ale także:

  • z możliwości postoju na bocznicy kolejowej,
  • skorzystania z usług całodobowego laboratorium badającego gaz (ten weryfikowany jest w każdej partii, z każdego wagonu i na każdym etapie przeładunku),
  • skorzystania z usług obsługi celnej, m.in. w zakresie przygotowania i opracowania dokumentacji do odpraw eksportowych lub importowych, czy też procedury zawieszenia poboru akcyzy do przemieszczenia z miejsca importu do składu podatkowego.

Trzeba przyznać, że taka kompleksowość obsługi sprawia, że terminal przeładunkowy staje się jeszcze bardziej istotnym elementem w procesie transportu, który dodatkowo może znacząco usprawnić ten proces.

 

Standardy bezpieczeństwa i organizacji na terminalu - warto zapoznać się z nimi wcześniej

Dla sprawnej i bezpiecznej obsługi przeładunku, ale także dla realizacji usług dodatkowych, jakie oferuje terminal, ważne jest, aby pracownicy firm korzystających z takiego rozwiązania zapoznali się wcześniej z obowiązującymi w konkretnym przypadku zasadami i wymaganiami. Określone procedury stają się standardem zwłaszcza w zakresie terminali portowych, czy wielkich baz chemicznych. To tutaj w zasadzie konieczność, jeśli chcemy dochować zasad bezpieczeństwa i zminimalizować potencjalną ilość wypadków. Na każdym terminalu przecież sporo się dzieje - przejeżdżają przewoźnicy, pracują dźwigi, suwnice. Czasem konieczne jest zatem zaopatrzenie się w środki ochrony osobistej, np. kaski.

Wybrane terminale przeładunkowe, głównie zachodnioeuropejskie, często wymagają od kierowców zdania odpowiednich testów - online lub tradycyjnych, papierowych - potwierdzających znajomość obowiązujących na terminalu zasad i reguł. Niestety raz zdany test nie zapewnia bezterminowej możliwości korzystania z terminalu. Dokumenty należy co jakiś czas odświeżać.

 

 Jak zorganizować transport mebli?

Kasjerzy na wagę złota - Firmy szukają pracowników!

WhitePress Prawa