Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Każdy człowiek doświadcza trudnych sytuacji, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Wiele wydarzeń wywołuje szereg emocji, które odbijają się na zdrowiu psychicznym. Nawarstwienie różnego rodzaju zdarzeń przyczynia się do powstawania kryzysów, które w wielu przypadkach wymagają pracy ze specjalistą oraz innymi członkami rodziny. Podpowiadamy, jak radzić sobie w niespodziewanych sytuacjach i gdzie szukać pomocy.

Sytuacje kryzysowe

Czym są sytuacje kryzysowe?

Sytuacje kryzysowe to najczęściej takie, których się nie spodziewamy – choroba, rozwód, utrata pracy, rozpad firmy czy śmierć osoby bliskiej. Takie momenty zwykle zmuszają do refleksji, wzbudzają poczucie winy, wiążą się z potrzebą alienacji, ale także mogą prowadzić do pozytywnych zmian. Kryzys często jest mylnie postrzegany jako sytuacja stresowa. Różnica polega na tym, że w drugim przypadku człowiek jest w stanie sobie poradzić z nią, ma wypracowane mechanizmy, podejmuje próbę walki i jest świadomy swojej wartości. Przy kryzysie towarzyszy uczucie braku sprawstwa, a podejmowane wysiłki nie przynoszą określonych efektów. Pojawia się pogodzenie z losem i przeświadczenie o swojej beznadziejności. W tym przypadku konieczne jest odnalezienie nowych mechanizmów radzenia sobie z trudną sytuacją. Najczęściej takie momenty wymagają wsparcia zarówno bliskich osób, jak i specjalisty. Profesjonalną pomoc świadczy Poradnia Harmonia (https://poradnia-harmonia.pl/). Psychologowie i psychoterapeuci do każdego pacjenta podchodzą indywidualnie. Zapewniają pełną dyskrecję i komfort w trakcie sesji. Dzięki pracy nad własnymi trudnościami można przezwyciężyć kryzys i ponownie odzyskać radość z życia. Pełną ofertę znajdziesz na stronie https://poradnia-harmonia.pl/oferta/.

 

Objawy wskazujące na sytuację kryzysową

Jeżeli dotychczasowe strategie radzenia sobie z problemami zawodzą, to pierwszy znak, że mamy do czynienia z czymś więcej niż tylko stresującą sytuacją. O kryzysie mogą świadczyć również takie elementy jak duża emocjonalność, wyczerpanie, brak woli walki, energii i motywacji, a także coraz większa skłonność do negatywnego myślenia. Kryzysów nie można niestety uniknąć, wywołuje je nagłe, nieoczekiwane wydarzenie, na które człowiek nie jest w stanie się przygotować. Tempo radzenia sobie z sytuacją w dużej mierze zależy od charakteru, poczucia własnej wartości, a także ogólnych umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Kryzys wiąże się z jakąś zmianą – nowym etapem w życiu, nową rolą i końcem jakiegoś okresu. Pomoc w powrocie do równowagi psychologicznej jest niezbędna, dlatego warto zaufać specjalistom i udać się po profesjonalne wsparcie.

WhitePress Prawa