Porady
Typografia
 • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
 • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

System mes
System MES (skrót od "Manufacturing Execution System") to oprogramowanie służące do szeroko rozumianego zarządzania produkcją. Nietrudno się zatem domyślić, że system informatyczny, który jest narzędziem do prowadzenia tak złożonych operacji, powinien być niezawodny, prosty w obsłudze oraz skalowalny. Takim systemem jest Qguar MES.

 

 

 

 

 

System MES - najważniejsze cechy

Na początek warto przyjrzeć się bliżej specyfice systemów MES i korzyściom, jakie płyną ze stosowania tego typu rozwiązań.

Najważniejszą ideą stojącą za wdrożeniem systemu MES jest sprawne i kompleksowe modelowanie procesu produkcji. W tym przypadku terminu "produkcja" nie należy jednak rozumieć wyłącznie w kategorii wytwarzania nowych towarów, ale zdecydowanie szerzej. W praktyce oznacza to, że dzięki dobrej jakości systemowi MES, zintegrowanemu chociażby z oprogramowaniem ERP czy programami logistycznymi, możemy znacznie usprawnić m.in. następujące działania:

 • Planowanie oraz składanie zamówień na materiały oraz półprodukty, a także monitorowanie i aktualizowanie ich stanów magazynowych.
 • Planowanie i nadzorowanie zleceń produkcyjnych, a także prognozowanie czasu ich wykonania.
 • Monitorowanie pracy poszczególnych maszyn i urządzeń, ze szczególnym uwzględnieniem planowanych i nieplanowanych przestojów.
 • Monitorowanie wskaźników wydajności produkcji, maszyn oraz ludzi.
 • Zbieranie i analiza informacji dotyczących przyczyn ewentualnych odchyleń w realizacji zlecenia produkcyjnego.
 • Identyfikowanie wąskich gardeł oraz innych obszarów wymagających optymalizacji lub modyfikacji przyjętych założeń produkcyjnych.
 • Zarządzanie narzędziami oraz częściami zamiennymi, a także określanie harmonogramu serwisowania, okresowych przeglądów itp.
 • Śledzenie przepływu komponentów oraz gotowych wyrobów w hali produkcyjnej.
 • Generowanie raportów, podsumowań oraz rozliczeń.

Oczywiście działań, które mogą być usprawnione dzięki systemom MES, jest zdecydowanie więcej. W zasadzie każdy aspekt planowania produkcji, logistyki czy utrzymania ruchu, może być ustalany i zarządzany z pomocą tego typu rozwiązań. Tym samym systemy zarządzania produkcją mogą być wdrażane nie tylko w przemyśle ciężkim czy samochodowym, ale w zasadzie w każdej branży, w której mamy do czynienia ze złożonym, wieloetapowym procesem produkcyjnym. Przemysł kosmetyczny, spożywczy, mineralny, odzieżowy, elektroniczny - w każdej z powyższych działalności system MES może być podstawą skutecznego zarządzania.

Także dlatego, że konieczne informacje mogą trafiać do systemu automatycznie, bezpośrednio z maszyn i urządzeń, jak i przy udziale pracowników.

 

System MES Qguar - rozwiązanie dla firmy o dowolnej wielkości

Oczywiście systemy MES nie powinny być przeznaczone wyłącznie dla największych, międzynarodowych przedsiębiorstw. Dlatego tak ważne jest, aby były to systemy elastyczne, które można łatwo dopasować do potrzeb przedsiębiorcy. Doskonałym przykładem takiego systemu jest Qguar MES - rozwiązanie z którego można korzystać zarówno na komputerach czy terminalach przemysłowych, jak i na jakimkolwiek urządzeniu mobilnym, na którym można uruchomić przeglądarkę internetową.

Qguar MES posiada wszystkie wyżej wymienione cechy dobrych systemów MES. Poza tym łatwo go dostosować zarówno do infrastruktury sprzętowej znajdującej się w danym przedsiębiorstwie, jak i do ewentualnych planów rozwojowych firmy czy jej wymagań odnośnie konkretnych funkcjonalności systemu MES.

Dlatego jeżeli zależy Ci na wygodzie, bezpieczeństwie i łatwości obsługi systemu zarządzania produkcją, zdecydowanie warto sprawdzić Quantum Qguar MES.

 

Auto na długi termin – jak i gdzie wynająć?

Czym zajmuje się agent z biura nieruchomości?

WhitePress Prawa