Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

mind
Poważne choroby psychiczne, takie jak schizofrenia czy choroba dwubiegunowa, rzadko pojawiają się znikąd. Najczęściej rodzina, przyjaciele, nauczyciele lub same osoby zaczynają rozpoznawać niewielkie zmiany lub uczucie, że "coś nie jest w porządku" w ich myśleniu, uczuciach lub zachowaniu. Trzeba reagować od razu, zanim choroba pojawi się w pełnej formie. Pomocne może być poznanie rozwijających się objawów lub wczesnych sygnałów ostrzegawczych i podjęcie działań. Wczesna interwencja może pomóc w zmniejszeniu ciężkości choroby. Może być nawet możliwe opóźnienie lub całkowite zapobieganie poważnej chorobie psychicznej.

 

 

Oznaki i symptomy


W przypadku wystąpienia kilku z poniższych zjawisk, przydatna może być konsultacja z pracownikiem służby zdrowia psychicznego.

Zmiany w zakresie snu lub apetytu – dramatyczne zmiany w zakresie jakości snu, zmiany typowego apetytu lub spadek higieny osobistej


Zmiany nastroju – gwałtowne zmiany w emocjach i pojawienie się przygnębiających uczuć to jedne z najczęściej występujących objawów zaburzenia psychicznego.


Samoizolacja – wycofanie społeczne i utrata zainteresowania interakcją międzyludzką, na poziomie w jakim wcześniej w niej uczestniczono często zachodzą podświadomie i sami nie dostrzegamy tego na pierwszy rzut oka.


Spadek aktywności – nietypowe pogorszenie funkcjonowania, w szkole, pracy lub działalności społecznej, np. Zrezygnowanie ze sportu, niepowodzenia w szkole lub trudności w wykonywaniu znanych nam zadań.


Zaburzenia myślenia – problemy z koncentracją, pamięcią lub logicznym myśleniem i mową, które są trudne do wyjaśnienia (więcej informacji tutaj)


Zwiększona wrażliwość – zwiększona od normy wrażliwość na widoki, dźwięki, zapachy lub dotyk; unikanie sytuacji nadmiernie stymulujących.


Apatia – utrata inicjatywy lub chęci uczestnictwa w jakiejkolwiek działalności


Poczucie odrealnienia – niejasne uczucie oddzielenia od siebie lub swojego otoczenia; poczucie nierealności.


Nielogiczne myślenie – niezwykłe lub wyolbrzymione przekonania o osobistych możliwościach rozumienia znaczeń lub wpływania na wydarzenia; myślenie nielogiczne lub "magiczne"


Zdenerwowanie – strach, podejrzliwość lub inne, silne uczucie nerwowe

 


Jeden lub dwa z tych objawów nie są w stanie same przewidzieć choroby psychicznej, ale mogą wskazywać na potrzebę dalszej oceny. Jeżeli dana osoba doświadcza kilku objawów jednocześnie, a objawy te powodują poważne problemy w zdolności do nauki, pracy lub nawiązywania kontaktów z innymi, zalecana jest wizyta u lekarza. Osoby z myślami lub zamiarami samobójczymi lub chęcią krzywdzenia innych potrzebują natychmiastowej uwagi.

Zachęcamy też do sprawdzenia: