W kwietniu 2024 roku obowiązek posiadania świadectwa efektywności energetycznej został rozszerzony na właścicieli nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem również wybudowanych przed 2009 rokiem. Zobacz, z czym to się wiąże i jakie obowiązki możesz mieć jako posiadacz domu lub mieszkania.
Kto zleca sporządzenie świadectwa?
Konieczność zlecenia sporządzenia świadectwa energetycznego budynku (https://domoweswiadectwo.pl/swiadectwo-energetyczne-krakow) dotyczy kilku różnych podmiotów, w zależności od prawa do posiadania lub użytkowania lokalu. W przypadku sprzedaży lub najmu obiektu obowiązek ten spoczywa na właścicielu bądź zarządcy budynku. Jeżeli transakcja ma dotyczyć lokalu spółdzielczego, zlecenia powinien dokonać posiadacz spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu. W przypadku nowopowstałych budynków, audyt zleca inwestor przed złożeniem zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie.
Audyt energetyczny
Audyt energetyczny (https://domoweswiadectwo.pl/audyt-energetyczny/) musi zostać przeprowadzony przez audytora posiadającego określone prawem uprawnienia. Może on zostać wykonany zdalnie lub na miejscu w lokalu. Ta pierwsza opcja wiąże się z koniecznością przesłania do wykonawcy określonych dokumentów, które pozwolą określić stan budynku. W przypadku wyboru audytu u klienta, specjalista musi przyjechać do obiektu i dokonać samodzielnych oględzin oraz analiz.
Forma przekazania świadectwa
Dokument wykonany przez audytora, np. firmę https://domoweswiadectwo.pl/, będzie wymagany podczas przeprowadzania transakcji sprzedaży nieruchomości lub jej wynajmu. Dopuszczalne jest wykorzystanie świadectw w formie papierowej lub elektronicznej. Przekazanie powinno zostać odnotowane przez notariusza w akcie notarialnym, w związku z czym nie jest to czynność opcjonalna, uzależniona od woli nabywcy lub najemcy, lecz obowiązkowa dla każdej transakcji.
Odnowienie certyfikatu
Zgodnie z obowiązującymi przepisami certyfikat efektywności energetycznej jest ważny przez 10 lat od daty jego wykonania. Po tym okresie konieczna będzie jego aktualizacja. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, gdy dokument traci swoją ważność. Należy odnawiać go każdorazowo, kiedy w obiekcie przeprowadzone zostały prace termomodernizacyjne lub inne remonty mogące wpłynąć na charakterystykę energetyczną – np. wymiana pieca czy okien.
Niska klasa energetyczna budynku
Właściciele nieruchomości często zadają sobie też pytanie, co się stanie, jeśli uzyskają niską klasę energetyczną budynku. Na ten moment prawo nie przewiduje żadnych konsekwencji. Prace prowadzone na poziomie ustawodawstwa krajowego, jak i europejskiego wskazują jednak na to, że w ciągu najbliższych kilku lat budynki o najniższej ocenie energetycznej nie będą mogły być wynajmowane ani sprzedawane. Warto zatem już teraz w takim przypadku pomyśleć o wykonaniu termomodernizacji obiektu.