Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Niestety stres jest zjawiskiem, które często towarzyszy nam w codziennym życiu, a w szczególności w przypadku pracy. Wielu osobom dokucza on niemal każdego dnia i nie pozwala normalnie funkcjonować. Stres jest także najczęstszą przyczyną zwolnień z pracy. Pytanie zatem brzmi: co robić i jak przygotować się na stres w pracy?

 

people-g1e15f273b_1280.jpg

Pierwszy krok - zdefiniuj źródło strachu

Aby móc przeciwdziałać objawom stresu, należy najpierw zastanowić się, co właściwie stanowi przyczynę Twojego strachu. Jeśli wybierasz się na pierwszy dzień w nowej pracy, stres w takim przypadku jest jak najbardziej uzasadniony - większość z nas obawia się nowego i nieznanego. Natomiast jeżeli posiadasz już stałe miejsce pracy i nadal chwyta Cię stres każdego wieczoru przed położeniem się spać, należy zbadać sprawę bardziej dogłębnie. Pomyśl, czego w zasadzie się boisz: krytyki szefa, a może nadmiaru obowiązków? Scharakteryzowanie problemu pomoże Ci w podjęciu działań ukierunkowanych na jego rozwiązanie.

 

Pracuj nad sobą i zmień nastawienie

Często bywa tak, że to, czego obawiamy się najbardziej, jest niestety nieuniknione. Wtenczas warto się zastanowić, czy problem nie tkwi w naszym osobistym podejściu do sprawy. Nawet jeśli nie możemy zmienić danej sytuacji, zawsze możemy zmienić nastawienie i sposób myślenia. Bowiem najczęściej nie same wydarzenia wywołują w nas stres, a to, jak my sami je interpretujemy. Nie warto się załamywać. Dobrze jest spojrzeć na całą sytuację z innej perspektywy. Być może już tak mała zmiana sprawi, że kolejnego dnia pójdziemy do pracy z uśmiechem na twarzy.

 

Zadbaj o właściwy odpoczynek

Nasza codzienność opiera się w głównej mierze na pracy i obowiązkach, nic więc dziwnego, że zapominamy o tak prostej rzeczy, jaką jest właściwy odpoczynek. Często szukamy wymyślnych sposobów radzenia sobie ze stresem, a okazuje się, że rozwiązanie naszego problemu mamy tuż przed nosem. Tak naprawdę wystarczy nam chwila oddechu, osiem godzin treściwego snu i trochę czasu wolnego wyłącznie dla siebie, aby móc wrócić na odpowiednie tory w pracy. W szczególności jednak powinniśmy zadbać o jakość naszego snu. Aby móc cieszyć spokojnym wypoczynkiem, dobrze jest zainwestować w odpowiednio dobrane do naszych potrzeb materace i poduszki. Okazuje się bowiem, że sen ma znaczący wpływ na poziom naszego stresu w ciągu dnia.

 

Dobra organizacja czasu to podstawa

Jeśli stresujesz się pracą ze względu na nadmiar obowiązków oraz zadań, skup się na właściwej organizacji czasu. Stwórz plan działania, którego będziesz się trzymać każdego dnia. Pomoże Ci to uporządkować myśli i zdecydować, które kwestie są priorytetowe, a które mogą poczekać.

Praca stanowi dużą część naszego życia, dlatego warto zadbać o to, aby nie była ona przyczyną stresu. Przede wszystkim warto zastanowić się, czego tak naprawdę się w niej obawiamy, a następnie podjąć odpowiednie kroki, które pomogą nam zwalczyć stres.

Artykuł powstał we współpracy z SleepingHouse.pl

WhitePress Prawa