Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Marzysz o stworzeniu ciekawego miejsca do wypoczynku w swoim ogrodzie? Chcesz stworzyć miejsce, do którego będziesz chętnie wracać po ciężkim dniu pracy? Pomyśl o wykopie stawu, który doda uroku do twojego ogrodu! Wystarczy, że znajdziesz firmę zajmującą się robotami ziemnymi, a twój wymarzony staw na działce będzie możliwy! Pamiętaj tylko, by zrobić staranną selekcję podczas wyboru usługodawcy.

 Staw na wlasnej dzialce

Formalności związane z wykopem stawu

Gdy zdecydujemy się na stworzenie na swojej działce stawu, musimy pamiętać o wszelkich formalnościach z tym związanych. Po pierwsze, w przypadku stawu o powierzchni większej niż jeden hektar oraz głębokości powyżej 3 metrów, będziemy potrzebować zgłoszenie wodnoprawne. Do zgłoszenia powinniśmy dołączyć mapkę z lokalizacją stawu. Warto pamiętać, że zbiornik wykonany zgodnie z prawem to taki, który znajduje się na gruncie rolnym. Co więcej, napełnienie stawu nie może odbywać się sztucznie, a jedynie za pomocą wód opadowych, podziemnych lub roztopowych. Co więcej, ponownie w przypadku zbiornika, który przekracza powierzchnię hektara i głębokość 3 metrów, będziemy potrzebować pozwolenie wodnoprawne. Starając się o pozwolenie, musimy pamiętać o odpowiedniej dokumentacji. Między innymi będzie to: operat wodnoprawny czy wypisy z rejestru gruntów. 

Warto pamiętać, że stworzenie stawu bez wyżej wymienionych formalności wciąż daje nam możliwość starania się o legalizację. Natomiast należy wiedzieć, że koszty z kilkuset złotych wzrastają do kilku tysięcy. 

 

Wykopanie stawu z firmą zajmującą się robotami ziemnymi – o czym warto pamiętać?

Podejmując decyzję o stworzeniu stawu, musimy pamiętać o kilku kwestiach. Najlepszym momentem na rozpoczęcie prac związanych z budową stawu jest jesień, ze względu na niższy poziom wód gruntowych. Co więcej, najlepszym miejscem do stworzenia stawu jest miejsce niedaleko rzeki lub innego zbiornika wodnego, który będzie napełniał nasz staw. Warto pamiętać, że miejsce otoczone drzewami może przysporzyć nam problemów w postaci spadających liści. Zatem decyzja o stworzeniu stawu w naszym ogrodzie powinna być dobrze przemyślana. Ponadto, w tym celu warto wynająć sprawdzoną firmę zajmującą się robotami ziemnymi. Jednym z ciekawych wyborów jest firma Szczucki, która posiada nie tylko profesjonalny sprzęt, lecz także wykwalifikowany personel z dużym doświadczeniem. Wynajęcie odpowiedniej firmy to już połowa sukcesu. Decydując się na usługodawcę, który wysłucha nasze wszelkie uwagi, a także wykona pracę ze szczególną dbałością, możemy być spokojni o efekt końcowy.

WhitePress Prawa