Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Srutowanie stali
Jednym z najczęstszych sposobów oczyszczania stali jest śrutowanie. To etap obróbki powierzchni, który przygotowuje ją do dalszego użytku (np. do lakierowania proszkowego). Śrutowanie polega na oczyszczeniu lub modyfikacji detali w specjalnych maszynach lub kabinach przy pomocy materiałów ściernych. Dowiedz się, jak dokładnie wygląda ten proces i jak łączy się z malowaniem powierzchni stalowych.

 

 

 

Jak wygląda proces śrutowania?

Śrutowanie polega na nakierowaniu strumienia śrutu o odpowiednim kształcie i ciśnieniu na detal. Siła cząstek ścierniwa rozpędzonych przy pomocy wirników lub powietrza skutecznie odrywa zanieczyszczenia z powierzchni. Taki sposób wpływa również na uzyskanie odpowiedniej struktury na materiale, np. odpowiedniej chropowatości. Każdy rodzaj ścierniwa pozwala uzyskać inny efekt na powierzchni, dlatego w celu uzyskania satynowej powłoki dobiera się inne ścierniwo, niż podczas zrywania rdzy. Najpopularniejsze materiały ścierne to m.in. śrut staliwny i żeliwny, a także elektrokorund i kulki szklane, które wykorzystuje się również jako obciążenie do kołder.

 

Śrutowanie i malowanie proszkowe

Zadaniem śrutowania elementów stalowych jest nie tylko czyszczenie ich z rdzy, pyłów, starych powłok i innych zabrudzeń. Taki sposób obróbki wzmacnia powierzchnię i odpowiednio ją poleruje. Dlatego śrutowanie to jedna z niewielu metod, która nadaje się do obróbki detalu przed malowaniem proszkowym. Nie tylko sprawia, że powierzchnia staje się odpowiednio chropowata i czysta. Śrutowanie stali skutecznie usuwa stare farby i zendrę odlewniczą. A te elementy wpływają na utrzymanie się farby proszkowej.

 

Malowanie proszkowe – co to jest?

Malowanie proszkowe to ekologiczny i estetyczny sposób na pokrycie farbą różnego rodzaju elementów. W tym procesie używa się farby w formie proszku, która potem utwardzana jest w piecu do polimeryzacji. Efekt takiego malowania jest bardzo trwały, a powierzchnia idealnie gładka.

Lakierowanie proszkowe świetnie sprawdza się podczas konserwacji przedmiotów ze stali. Jednak powierzchnia ta musi być dobrze przygotowana, aby farba mogła się do niej przyczepić. W tym celu stosuje się śrutowanie, które oprócz usuwania starych powłok i innych zanieczyszczeń, nadaje detalom odpowiednią szorstkość. O przyczepności farby do powierzchni decyduje właśnie chropowatość, dlatego jest odpowiednie oczyszczenie jest podstawą do uzyskania wymarzonego efektu.

 

Kiedy śrutuje się stal?

Śrutowanie stali najczęściej wykonywane jest w firmach zajmujących się produkcją konstrukcji, mebli, czy narzędzi stalowych. W takich miejscach powierzchnia musi być idealnie oczyszczona, aby później pomalowane elementy były trwałe i odporne na korozję. Stal śrutują także osoby, które ze względu na wysoki koszt zakupu nowego przedmiotu decydują się na jego renowację. Takie zabiegi stosuje się często w przypadku ogrodzeń i detali w branży automotive.

Śrutowanie stali ma wiele zalet, które sprawiają, że produkt jest estetyczny i ma długą żywotność. Sprawdza się w wielu przypadkach ze względu na dokładne usuwanie zabrudzeń. Jedną z firm, która specjalizuje się w tego rodzaju obróbce jest Alumetal-Technik z Łodzi. W tym miejscu detale śrutowane są zarówno wirnikowo, jak i pneumatycznie.

 

Terminal przeładunkowy. Co musi wiedzieć przedsiębiorca korzystający z takiego rozwiązania?

Jak zorganizować transport mebli?

WhitePress Prawa