Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

accounting 761599 640
Sprzedaż nieruchomości powinna być obarczona podatkiem VAT. Za tym ogólnym przepisem idą jednak w pewnych sytuacjach możliwości zwolnienia z opodatkowania. Aby ustalić prawo do takiego zwolnienia trzeba wziąć pod uwagę zagadnienie pierwszego zasiedlenia nieruchomości oraz czasu jaki nastąpił od tegoż zdarzenia. Na tej podstawie dokonać należy oceny czy naliczenie podatku VAT w danym momencie będzie konieczne.

 

 

Zasady ogólne sprzedaży nieruchomości firmowej

Sprzedaż nieruchomości firmowej a VAT - to zagadnienie, która wzbudza spore zainteresowanie. Przepisy są w tym zakresie skomplikowane, w związku z czym często pojawia się pytanie czy konkretną transakcję należy opakować czy można zastosować zwolnienie. Przedsiębiorca, który chce pozbyć się swoich nieruchomości powinien zainteresować się tematem i dowiedzieć kiedy możliwe jest zwolnienie, a kiedy należy naliczyć podatek.

 

Pomoc doradców podatkowych


Możliwości zwolnienia z podatku VAT nieruchomości firmowej to temat, który wzbudza duże kontrowersje i trudności, dlatego wskazanym będzie skorzystanie z pomocy doradców podatkowych, którzy będą mogli zająć się oceną konkretnej sytuacji, by zdecydować czy w danym momencie naliczenie podatku jest wymagane czy można skorzystać ze zwolnienia. Jednocześnie należy również pamiętać, że ewentualne zwolnienie może być wykorzystywane, ale może być również tak, że podatnik z tego zwolnienia zrezygnuje. Sytuacja może więc okazać się dość trudna, szczególnie dojdzie do rezygnacji ze zwolnienia może pojawić się pytanie czy w dłuższej perspektywie czasowej możliwe będzie skorzystanie w tym momencie z korekty VAT.


Tematyka jest więc w praktyce skomplikowana i samodzielne przeprowadzenie tej kwestii może się okazać dla wielu podatników zbyt trudne. Natomiast ewentualne skorzystanie w tym zakresie z profesjonalnej pomocy będzie wskazane i zagwarantuje, że decyzja o naliczeniu bądź zwolnieniu z VAT będzie właściwa.

 

 
 
WhitePress Prawa