Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Prowadzisz firmę? Zatem doskonale wiesz, jak wiele poufnych danych jest obecnie przekazywanych w formie cyfrowej zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji. Współcześni złodzieje, zamiast zaopatrywać się w kominiarki, kupują wydajne komputery, aby wykorzystać luki w cyfrowych zabezpieczeniach w Twojej firmie i wirtualnie wynieść z Twojego przedsiębiorstwa poufne informacje. Taka kradzież może być znacznie poważniejsza w skutkach niż zwykłe włamanie i rozbicie szyby.

 

czy Twoja firma jest podatna na cyberataki

 

Jak działają hakerzy?

Cyberprzestępcy, czyli tzw. hakerzy wymyślają coraz to nowe sposoby na to, by wkraść się do wirtualnego archiwum w Twojej firmie. Dlaczego w ogóle to robią? Pozyskanie poufnych danych to karta przetargowa w prowadzonych przez szantażystę negocjacjach i próbach wyłudzenia okupu. W zależności od profilu prowadzonej działalności firmy operują bardzo intymnymi informacjami na temat swoich klientów – ich wyciek mógłby nie tylko zniszczyć zaufanie klientów do danej marki, ale i stać się przyczyną ogromnych odszkodowań oraz w ostateczności bankructwa. Hakerzy wykorzystują luki w zabezpieczeniach, niezaktualizowane oprogramowania systemowe lub po prostu ludzką naiwność. Konieczne jest tu wykonanie szczegółowego audytu (https://sprint.pl/pl/uslugi/audyty-i-testy-bezpieczenstwa). Pozwoli on sprawdzić, czy w systemie Twojej firmy są pewne „dziury”, przez które haker mógłby dostać się do środka i w ten sposób pozyskać poufne dane. Taki audyt wykonują specjaliści z zespołu Sprint: https://sprint.pl/. Aby przechytrzyć ruchy hakera, musisz myśleć jak haker!

 

Jak udoskonalić cyfrowe zabezpieczenia?

Po przeprowadzonym audycie i testach bezpieczeństwa, klienci otrzymują raport, z którego jednoznacznie wynika, które fragmenty zabezpieczeń zostały z łatwością złamane lub gdzie zabezpieczeń nie było w ogóle. Jako przedsiębiorca otrzymujesz zatem jasną informację na temat tego, które systemy zabezpieczeń wymagają poprawy. Specjaliści ze Sprint.pl przygotują również plan naprawczy, który obejmie propozycje udoskonaleń systemu zabezpieczeń. Być może konieczna będzie zaawansowana zapora (https://sprint.pl/pl/uslugi/fortigate), aktualizacja systemu i programów, z którego korzystają pracownicy lub po prostu przeszkolenie ich w zakresie cyberbezpieczeństwa. Niestety nadal najbardziej zawodnym czynnikiem w ochronie danych w firmie jest człowiek, dlatego warto przeprowadzić takie szkolenie, aby uświadomić pracownikom, jak wielką rolę odgrywają w bezpieczeństwie firmy. Specjaliści ze Sprinta mogą przeprowadzić kontrolowaną próbę wyłudzenia danych, aby pracownicy na własnej skórze przekonali się, jak łatwo można ulec hakerowi i kliknąć niebezpieczny link.