Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Sprawa sadowa o podzial majatku
Nie da się ukryć, że spraw o orzeczenie rozwodu w naszym kraju stale przybywa. Wiele par bowiem zdecydowało się na to, by wieść osobne życie. Może być to spowodowane różnymi czynnikami. Wydawać by się mogło, że orzeczenie rozwodu jest kwestią czasu. Jednakże sprawa się znacznie komplikuje, kiedy byli już małżonkowie mieli wspólny majątek i zadecydują o tym, że najwyższy czas jest go podzielić. Wówczas zakładana jest sprawa o podział majątku, która często zwykłe rozwody znacznie opóźnia i komplikuje. Zatem co warto wiedzieć o sprawie sądowej o podział majątku?

 

 

Sprawa sądowa o podział majątku - kiedy może zostać założona?

Sprawa sądowa o podział majątku zwykle kojarzy się nam ze sprawą rozwodową, co jest całkowicie zasadne. Tak więc jedną z możliwości wystąpienia o sądowny podział majątku jest sytuacja, kiedy małżonkowie zdecydowali się wieść osobne życie, a jednocześnie, przez okres małżeństwa zgromadzili wspólny majątek. Wówczas mają oni dwa wyjścia. Jednym z nich jest spisanie stosownej umowy, w której podzielili się dobrami materialnymi samodzielnie. Drugim jest natomiast założenie sprawy sądowej o podział majątku. Wówczas to sąd decyduje o tym, jak podzielić majątek małżonków w taki sposób, by żadne z nich nie czuło się pokrzywdzone i by otrzymali oni należne im części dóbr. Warto jednak zauważyć, że do podziału majątku dochodzi nie tylko po rozwodzie, ale także i przed nim. Mowa tu o podpisaniu intercyzy, która sprawia, że wspólnota majątkowa ustaje, a każdy z małżonków pracuje na swój "własny rachunek".

 

Co warto wiedzieć o sprawie sądowej o podział majątku?

Sprawa sądowa o podział majątku jest kwestią, która spędza wielu parom, na ścieżce rozwodowej sen z powiek. Otóż warto przede wszystkim wiedzieć, że prawo do wspólnego majątku nie przepada. Więc sprawę sądową o jego podział można założyć nawet kilka lat po rozwodzie. Dodatkowo małżonkowie, by takową sprawę założyć, muszą przygotować odpowiedni wniosek, a następnie udać się z nim do właściwego sądu rejonowego. Trzeba jednak pamiętać o tym, by taki wniosek został uzupełniony o podstawę prawną oraz uzasadnienie chęci podziału wspólnego majątku. Finalną kwestią jest to, że założenie sprawy sądowej o podział majątku nigdy nie jest bezpłatne. Koszty mogą być wyjątkowo zniechęcające. Już sama opłata stała wynosi w tym momencie tysiąc złotych. Oczywiście jeśli wniosek zawiera już gotowy projekt podziału majątku, wówczas taka opłata zostaje zmniejszona do 300 złotych. Opłata ta nie podlega zwrotowi po zakończeniu sprawy o podział majątku. Warto również wiedzieć, że w niektórych przypadkach sam sąd może zadecydować o nierównym podziale majątku, uwzględniając sytuację ekonomiczną i życiową jednej ze stron.

 

Pomoc adwokata może okazać się niezbędna

W przypadku sprawy sądowej o podział majątku bardzo często może się okazać niezbędna profesjonalna pomoc. Kancelarie adwokackie, które specjalizują się w tego typu problemach, pomogą przede wszystkim w przygotowaniu wniosku oraz samym złożeniu go w sądzie rejonowym. Dodatkowo, adwokat w imieniu swojego klienta będzie starał się uzyskać równy podział majątku, a w przypadku kiedy będzie to niemożliwe, będzie starał się przechylić szalę korzyści, również na stronę swojego klienta. W wielu wypadkach taka pomoc pozwala na efektywniejsze i szybsze przeprowadzenie sprawy o podział majątku. Oczywiście, trzeba liczyć się z tym, że skorzystanie z usług adwokata to również dodatkowe koszty, które trzeba będzie ponieść. Jednocześnie w wyjątkowych przypadkach, z pewnością warto się na to zdecydować.

 

Zepsuty ekspres do kawy – co robić? Sprawdzone porady dotyczące poprawnej eksploatacji!

WhitePress Prawa