Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

dobrego zawodu
Najczęściej po ukończeniu szkoły średniej lub po studiach, decydujemy się na szukanie pracy w naszym zawodzie. Jak sprawić by nasz fach był odpowiedni i kto może nam pomóc? Gdzie możemy znaleźć odpowiedniego pracodawcę? Jaką może być rola doradcy zawodowego? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w poniższym artykule.

 

 

 

 

 

Odpowiednie studia

W porównaniu z ukończeniem technikum lub szkoły zawodowej, zostanie absolwentem liceum daje nam niewielkie możliwości na rynku pracy. Nie posiadamy wówczas żadnego zawodu, co sprawia, że mało pracodawców zdecyduje się na zatrudnienie naszej osoby. Warto w takiej sytuacji, zdecydować się na pójście na studia, na tego typu ruch decyduje się znaczna większość osób po maturach. Jak najlepiej dobrać kierunek studiów do naszych możliwości?

W liceum wybieramy, jakie przedmioty na poziomie rozszerzonym decydujemy się zdawać na egzaminie maturalnym. Na ogół dobieramy je pod nasze predyspozycje i zainteresowania. Przedmioty rozszerzone, ich wynik jest bardzo zależny od tego, na jakie studia się dostaniemy. Iluzoryczne szanse na studia ekonomiczne będziemy mieli, kiedy pisaliśmy maturę rozszerzoną z języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie i historii. Żeby studiować ekonomię, najczęściej wymaga się dobrych wyników z rozszerzeń z matematyki, geografii, informatyki lub fizyki, w zależności od kierunku. 

 

Po studiach powinien być cenny zawód 

Wiele kierunków wybranych studiów i ich ukończenie, może dać naprawdę cenny zawód, a co za tym idzie - bardzo dobre zarobki. Jednakże, istnieje wiele kierunków, po których nie ma dobrego zawodu lub jego zdobycie jest naprawdę ciężkie. Doskonałym przykładem takich studiów, jest politologia. Same zajęcia są bardzo ciekawe, szczególnie jeśli ktoś interesuje się obecną sytuacją polityczną na świecie, szczególnie w kontekście geopolitycznym.

Podczas tych studiów wybiera się specjalność. Najczęściej jest to: marketing polityczny lub zarządzanie zasobami ludzkimi. Po tych dziedzinach ciężko, będąc osobą bez doświadczenia znaleźć pracę. Wiele firm HR lub biur politycznych oczekuje specjalistów, a nie osób, którym trzeba poświęcić większą uwagę i ich doszkalać. Najlepszymi kierunkami są te powiązane z informatyką, ponieważ prężnie rozwijająca się technologia i cyfryzacja stwarza wiele nowych miejsc pracy.

 

W razie problemów - warto iść do doradcy zawodowego

Jak napisałem wcześniej, jest wiele kierunków studiów, których ukończenie może nie pozwolić nam na pracę w zawodzie. Czasami warto spróbować swoich sił w innych profesjach, bardzo przybliżonych do naszych preferencji. Jeśli ukończyliśmy dziennikarstwo, a żadna redakcja w regionie nie może nam zagwarantować miejsca w naszych szeregach, to warto spróbować swoich sił w copywritingu lub prowadzeniu własnego bloga, który z czasem może przynieść korzyści finansowe.

Innym manewrem, który może okazać się pomocny w szukaniu przez nas pracy, jest spotkanie z doradcą zawodowym. Taka osoba będzie pomagała nam znaleźć odpowiednią pracę, biorąc pod uwagę nasze możliwości psychofizyczne jak i nasze doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie. Jeśli doradca zawodowy pracuje w urzędzie pracy, to często dostaje od pracodawców nowe oferty pracy, które może przedstawić nam podczas spotkania. Mogą okazać się one dla nas niezbędne w znalezieniu długotrwałej i właściwej pracy, która będzie nam dawać satysfakcję zawodową. 

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z antal.pl

W jakich branżach sprawdzi się dozór wizyjny?

WhitePress Prawa