Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami to nie tylko budowanie pozytywnego obrazu marki, ale też wywiązywanie się z obowiązków prawnych. Niestety, proces ten jest kosztowny, a poniesione wydatki nie przekładają się na zyski. Można je natomiast ograniczyć, wdrażając pewne skuteczne metody.
Jak zredukować koszty związane z gospodarowaniem odpadami?
Odpady produkuje każda firma, bez względu na rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. W przedsiębiorstwach produkcyjnych koszty są jednak znacznie wyższe, ponieważ często mamy do czynienia z:
-
odpadami poprodukcyjnymi,
-
zanieczyszczeniem wody,
-
zanieczyszczeniem gleby,
-
odpadami organicznymi.
Ustawodawca nakłada na właścicieli tych firm liczne obowiązki związane z prawidłowym gospodarowaniem odpadami. Ich spełnienie jest kosztowne, jednak wdrażając odpowiednie metody, można zaoszczędzić. Doskonałym sposobem są wyparki, które pomagają utylizować ścieki przemysłowe. Warto sięgnąć też po brykieciarki, dzięki którym poradzimy sobie z wiórami i szlamem poszlifierskim.
Kiedy warto sięgnąć po specjalistyczną pomoc?
Gospodarowanie odpadami poprodukcyjnymi oraz innymi, które wytwarza firma, to nie tylko kosztowne, ale i trudne z organizacyjnego punktu widzenia przedsięwzięcie. Korzystanie z gotowych modeli nie zawsze przynosi oczekiwane efekty - trzeba wziąć pod uwagę również specyfikę prowadzonej działalności. Firma IS Group oferuje:
-
usługi doradcze,
-
projektowanie rozwiązań,
-
wdrażanie opracowanych planów,
-
kontrolę jakości gospodarowania odpadami,
-
serwisowanie systemów.
Specjalistyczna pomoc przyda się w przypadku, gdy samodzielna kontrola nad gospodarką odpadami nie przynosi oczekiwanych efektów, a dodatkowo pochłania spore koszty. Niektórzy przedsiębiorcy nie wiedzą też, jak podejść do problemu od strony prawnej, dlatego warto skorzystać ze wsparcia doświadczonych fachowców.
Niższe koszty, większa efektywność
Przepisów dotyczących metod gospodarowania odpadami w firmie nie można w żaden sposób obejść. Istnieją jednak pewne rozwiązania, które umożliwiają optymalizację procesów, a tym samym kosztów. Nie trzeba zatrudniać specjalisty, tworząc odrębne stanowisko pracy. Z pomocą przychodzi firma zewnętrzna świadcząca usługi między innymi z zakresu gospodarowania odpadami, zwłaszcza tymi, które związane są z produkcją. Niższe koszty mogą, a nawet powinny iść w parze ze wzrostem efektywności gospodarki odpadowej. Bardzo ważne jest jednak prawidłowe jej zaplanowanie, a następnie sprawne wdrożenie zmian.