Często słyszy się powiedzenie, że kto nie idzie do przodu, ten się cofa. Dużo w tym prawdy i dotyczy to tak naprawdę wszystkich obszarów życia, w tym oczywiście nowoczesnego biznesu. Wymaga on nieustannego dokształcania się i działania na każdym szczeblu organizacji – od prezesów do szeregowych pracowników. Do tego, by realizować swoje obowiązki jak najlepiej, służą rozmaite kursy i szkolenia, które powinny być odpowiednio dopasowane do konkretnych potrzeb. Czym powinno wyróżniać się dobre szkolenie dla pracowników? Jak przygotować plan szkoleń? O tym przeczytacie poniżej.
Plan szkoleń – co to takiego i jak go stworzyć?
Podstawowym wyzwaniem, przed którym stają osoby odpowiedzialne za wzrost firmy, jest stworzenie odpowiedniej strategii rozwojowej dla pracowników. W większych organizacjach wykorzystuje się do tego plan szkoleniowy, czyli dokument, w którym określa się systematyczne działania mające na celu podnoszenie kwalifikacji i umiejętności pracowników.
Jak to zrobić mądrze? Kluczem do sukcesu jest dokładne określenie celu takiego szkolenia, a w kolejnym etapie prawidłowa identyfikacja potrzeb pracowników oraz stwierdzenie, czego potrzebują, by zrealizować cele organizacyjne. Później pozostaje wytyczyć ścieżki szkoleniowe, które pomogą osiągnąć zamierzenia. Jeśli odpowiednio wykona się to zadanie, nie tylko rozwinie się biznesowo swoje przedsiębiorstwo i utrzyma konkurencyjną pozycję na rynku. To też inwestycja w najcenniejszy zasób, jakim dysponuje każda firma, czyli zespół.
Czym się kierować podczas tworzenia programu szkoleniowego dla pracowników – kilka podstawowych kroków
, do czego wykorzystuje się różne narzędzia, w tym choćby tak zwaną analizę luki umiejętności, co ułatwia dostarczenie pracownikom cennej wiedzy, przydatnej do realizacji konkretnych zadań na danym stanowisku. Równocześnie należy zadbać o to, by cele samego szkolenia były dopasowane do celów biznesowych firmy, wówczas można liczyć na najlepsze rezultaty.
Jeśli szkolenie ma być skuteczne i pomagać w realizacji celów firmowych, należy zdefiniować jego cele, a także ocenić dostępne zasoby, w tym zwłaszcza, co jest potrzebne do przeprowadzenia szkolenia. Dotyczy to choćby materiałów szkoleniowych i wyposażenia. A w tym przypadku obecnie można wykorzystywać mocno zróżnicowane rozwiązania.
Klasyczne metody szkoleniowe vs. nowoczesne technologie – co wybrać?
Klasyczne szkolenia firmowe zazwyczaj opierają się na formie wykładu połączonego z prezentacją multimedialną. Po nich, w zależności od potrzeb, może nastąpić część praktyczna, podczas której pracownicy szlifują umiejętności i wykorzystują pozyskaną wiedzę teoretyczną.
Istnieją jednak też inne opcje, stosujące najnowsze zdobycze technologiczne. Dobrym tego przykładem są szkolenia VR dla firm, oferowane choćby przez: EpicVR.pl. Najczęściej szkolenie ma w tym przypadku formę spersonalizowanej aplikacji, a do jej używania wykorzystuje się specjalne gogle.
W efekcie otrzymuje się wyizolowaną przestrzeń do ćwiczeń i zdobywania nowych umiejętności w świecie wirtualnym. Pracownik może podnosić swoje kompetencje, realizować konkretne zadania, w oparciu o dopasowane do jego potrzeb scenariusze. Poszczególne ćwiczenia da się powtarzać i wykonywać na różne sposoby w środowisku w pełni bezpiecznym i przyjaznym dla użytkowników. Co więcej, taka forma pozwala uzyskać większy poziom koncentracji – ogranicza się bowiem do minimum liczbę rozpraszających bodźców. Przez to pracownik jest znacznie bardziej skoncentrowany na zadaniu oraz lepiej zapamiętuje nowe informacje.
Skuteczny sposób na budowanie silnego zespołu – dobrze zaplanowane szkolenia pracownicze
Szkolenia w firmie stanowią niezbędny element, dzięki któremu nieustannie podnosi się kompetencje indywidualne i zespołowe. To szansa na zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstwa, zapewnienie lepszej pozycji na rynku oraz zbudowanie solidnej grupy pracowniczej. Warto zatem sięgać po różne dostępne rozwiązania – w tym też nowoczesne technologie – dla dobra kadr oraz całej firmy.