Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Skup
Prowadzisz firmę z branży motoryzacyjnej lub przemysłowej? Jesteś właścicielem odpadów olejowych? Oddaj je do skupu w szybki i bezpieczny sposób, aby wygodnie pozbyć się problemu. Zyskaj pewność, że odpady będą transportowane i zutylizowane zgodnie z prawem. W jaki sposób w trzech prostych krokach wybrać firmę oferującą skup przepracowanego oleju? Oto nasze wskazówki.

 

 

 

 

 

Do powstawania przepracowanego oleju dochodzi w warsztatach samochodowych, ale także w zakładach produkcyjnych, w których używane są oleje i smary, w przemyśle stoczniowym i nie tylko. Zużyty olej zaliczany jest do grupy odpadów niebezpiecznych. Oznacza to, że jest potencjalnie groźny dla środowiska. W jego składzie mogą znajdować się szkodliwe substancje chemiczne, które mogłyby zagrażać ludziom i zwierzętom, doprowadzić do skażenia wód gruntowych. W świetle prawa odpady muszą być utylizowane w ściśle określony sposób. Za ich magazynowanie, prawidłowy transport oraz utylizację odpowiedzialny jest właściciel – czyli w tym wypadku firma, która wygenerowała odpad. Oznacza to, że jesteśmy od początku do końca odpowiedzialni za całą drogę odpadu od momentu jego powstania aż do momentu przekazania go wyspecjalizowanej jednostce, która ów odpad zutylizuje lub podda unieszkodliwieniu.

Przez utylizację rozumiemy przystosowanie odpadów olejowych do dalszego wykorzystania. Gdy olej, na przykład silnikowy, utraci soje właściwości na skutek eksploatacji, nie nadaje się już więcej do wykorzystania w swojej pierwotnej roli. Należy zatem poddać go regeneracji i przystosowaniu do wykorzystania na przykład jako bazę do produkcji olejów smarnych. Dopiero gdy danego odpadu olejowego nie da się już przystosować do dalszego użtkowania ze względu na jego właściwości, wówczas można i należy poddać go unieszkodliwieniu.

Firmy, w których powstają duże ilości oleju przepracowanego odpowiadają przede wszystkim za wybór odpowiedzialnej jednostki zajmującej się gospodarowaniem odpadów. Po przekazaniu przepracowanego oleju do skupu pozbywamy się częściowo odpowiedzialności za jego dalszy los. Wystarczy, ze upewnimy się co do rzetelności danej firmy oferującej skup. Jak wybrać odbiorcę odpadów w trzech prostych krokach?

 

1. Porównaj zakres usług

Poszczególne firmy z branży gospodarowania odpadami oferują różny zakres usług pod nazwą skupu. Wybierz firmę oferującą dostarczenie zbiorników na olej, ich odbiór, transport i dostarczenie do utylizacji. 

 

2. Sprawdź ceny i terminy

Wybierz firmę dostosowaną do twoich potrzeb. Porównaj ceny za skup przepracowanego oleju oraz zasięgnij informacji na temat dostępnych terminów. Ważna jest elastyczność danego odbiorcy i możliwość umawiania odbioru w dogodnych dla ciebie terminach

 

3. Zweryfikuj niezbędne pozwolenia

Firma oferująca skup powinna posiadać dokumenty potwierdzające posiadanie zezwolenia na zbieranie odpadów i zezwolenie na przetwarzanie odpadów. Odbiorca powinien wystawiać karty odpadu oraz działać na podstawie zezwolenia Urzędu Wojewódzkiego. Właściciel niebezpiecznych odpadów odpowiada za przekazanie ich uprawnionej jednostce.

 

Jak wybrać najlepszą usługę holowania w swoim mieście?

Wózki inwalidzkie – na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

WhitePress Prawa