Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
Sklep internetowy
Oferty sklepów internetowych towarzyszą już niemal każdemu, nawet podczas przypadkowego korzystania z Internetu. Kupić online możemy już naprawdę wszystko, a właściciele takich biznesów prześcigają się, aby uatrakcyjnić sprzedaż. Promocje, kody rabatowe, programy lojalnościowe, karty członkowskie… To zaledwie kilka przykładów działań. Czy przy tak dużej konkurencji jest jeszcze sens zakładać sklep internetowy? Zapewne to pytanie zadaje sobie wiele osób. Świat idzie do przodu, a jego cyfryzacja pozwala na nowe formy pracy i prowadzenia biznesu. Dziś w cenie jest elastyczność, praca na własnych zasadach. Od lat posiadanie biznesu jest marzeniem wielu, ciężko się więc dziwić, że ludzie niezmiennie szukają pomysłów na satysfakcjonującą pracę. Czasem chodzi o zmianę branży, rzucenie etatu lub po prostu o spróbowanie czegoś nowego i danie sobie szansy na wyższe zarobki. Czasem zaś sklep online ma być uzupełnieniem tradycyjnej sprzedaży lub pomysłem na rozwój funkcjonującego przedsiębiorstwa. Jakie są więc zalety z otwarcia sklepu online?

 

Sklep online dla nowego biznesu

Dopiero rozkręcasz swój biznes i ma to być właśnie sklep internetowy? O czym warto pomyśleć przed podjęciem ostatecznej decyzji? O co warto zadbać, żeby sklep odniósł sukces i wyróżnił się na tle konkurencji?

Zastanawiając się nad założeniem jakiegokolwiek biznesu, to koszty często grają kluczową rolę. W przypadku sklepów internetowych na szczęście nie są one wysokie (w porównaniu z innymi biznesami). Największa inwestycja to oczywiście ta w sprzedawane produkty. Czasem jednak możliwe jest ich ominiecie, poprzez podpisanie umowy dropshippingu z hurtownią. Wtedy płacimy jedynie za sprzedany towar.

Prócz tego warto zainwestować w dobry projekt sklepu internetowego. Prócz atrakcyjnej oprawy wizualnej, zadbajmy też o odpowiednią funkcjonalność strony. To takie kwestie jak ładowanie się witryny, dopasowanie do urządzeń mobilnych, czytelne i intuicyjne menu, szybkie płatności mobilne. Nie musimy być specjalistami w tej dziedzinie, a skorzystać z pomocy odpowiedniej agencji marketingu internetowego. Specjaliści zadbają, aby sklep był przyjazny dla użytkowników.

O co jeszcze warto zadbać? Oczywiście o reklamę, dzięki której klienci dowiedzą się o istnieniu sklepu. Nawet najlepszy produkt nie sprzeda się sam. W przypadku początkujących sklepów warto jasno określić grupę docelową i to do niej kierować reklamy. Pomoże to uzyskać płynność finansową, co w początkującym biznesie jest bardzo ważne.

Jeśli dopiero zaczynamy, warto też zadbać o odpowiednią oprawę i kontakt z klientem. Szczególnie małe sklepy internetowe, na przykład manufaktury produkujące ręczne produkty powinny pokusić się o ozdobnie pakowane paczki, małe prezenty dla klientów i tworzenie personalnej atmosfery. To bardzo pomocne. Dzięki temu, jesteśmy w stanie lepiej poznać naszego klienta, jego potrzeby, uwagi. To bardzo cenne narzędzie, które odpowiednio użyte pozwoli wyciągać wnioski i zmieniać biznes na lepsze – tak, aby odpowiadał potrzebom najważniejszych w nim osób – klientów.

 

Sklep online dla istniejącego biznesu

Prowadzisz z powodzeniem biznes, jednak zastanawiasz się nad otwarciem sklepu online? Nasza rada jest jedna – lepiej nie zwlekaj! Coraz więcej firm przenosi chociaż częściowo działalność do Internetu. Szczególnie pandemia koronawirusa przyspieszyła ten wzrost i zmieniła dotychczasowe myślenie o sprzedaży. Przekonała też wielu opornych do takiej formy online.
Na początek warto zadbać o stworzenie projektu sklepu internetowego. Ważne, aby był spójny z dotychczasową działalnością firmy, a nie osobnym bytem. Jeśli firma ma już swoje tradycje, warto do nich nawiązywać i z nich czerpać. Oczywiście, jak w każdym sklepie internetowym, tu również należy zadbać o jego odpowiednią funkcjonalność. Niestety, nie wszystkie sklepy internetowe przykładają do tego wagę, a to częsta przyczyna tak zwanych porzuceń koszyków. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, zaufaj specjalistycznej agencji marketingowej, która zna się na tym jak nikt inny.

W przypadku marketingu warto oczywiście starać się o pozyskanie nowych klientów, ale nie należy zapominać o bazie klientów, którą już udało się stworzyć. To ogromny kapitał! Na pewno część z nich zainteresuje oferta sklepu internetowego. Dobrze więc rozesłać taką wiadomość to klientów, oferując im na przykład zniżkę na pierwsze zakupy. Z pewnością osoby, które znają już produkty firmy, ucieszy taka możliwość.

Sklep online to doskonałe uzupełnienie działalności stacjonarnej. Klienci bardzo lubią takie połączenie. Wizyta w sklepie stacjonarnym powoduje, że mogą fizycznie zobaczyć produkt. Dla wielu osób, szczególnie starszych użytkowników Internetu, to ważne, że nie kupią przysłowiowego „kota w worku”. Do tego klienci sklepu online mogą zawsze w salonie stacjonarnym uzyskać niezbędne informacje o produkcie, jeśli takich potrzebują. Mają też możliwość dokonania zwrotów i wymian bez konieczności odsyłania produktu – redukują się wtedy koszty wysyłki.

Decyzja o założeniu sklepu online ma wiele zalet dla istniejącego przedsiębiorstwa – wprowadza je w nowe możliwości. To szansa na zaprezentowanie i sprzedaż produktów szerszemu gronu klientów. Nie ma już ograniczeń nałożonych przez miejsce, teraz firma ma szanse na klientów z całego kraju, a nawet świata. To również szansa na sprzedaż wtedy, gdy sklep stacjonarny nie pracuje. Pokazujemy też, że idziemy z duchem czasu i zmieniamy się, aby sprostać wymaganiom dzisiejszego rynku. Budowany jest więc nowoczesny, pozytywny wizerunek.

"Same koszty poszerzenia funkcjonującej działalności gospodarczej o sklep internetowy nie są wysokie." - mówi Mateusz Parucki z agencji marketingowej Ciekawa Strona. Warto więc zaryzykować i przekonać się, czy warto. Na szczęście nie mamy dużo do stracenia, zaś perspektywy, które może przynieść sklep online są obiecujące. W sprawnie prosperującej firmie i tak magazynuje się sprzedawane produkty, a zaangażowanie pracowników w wysyłkę i obsługę zamówień również nie powinno być dużym problemem. - 

Wszystkim przedsiębiorcom – zarówno tym początkowym, jak i wieloletnim, życzymy powodzenia i sukcesów w prowadzeniu sklepów online!

 

CRM w chmurze czy lokalnie - którą opcję wybrać?

WhitePress Prawa