Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Bazy firm to zbiory informacji o przedsiębiorstwach skategoryzowane według dziedzin. Wartościowy spis powinien zawierać wszelkie dostępne dane potrzebne do kontaktu z firmą i być systematycznie aktualizowany. Z katalogów korzysta się najczęściej w formie B2B w celu pozyskania nowych kontrahentów lub precyzyjnego działania marketingowego.

 

 

 

 

 

Możliwości zdobycia bazy danych

Istnieje kilka sposobów pozyskiwania danych. Dawniej korzystano z książek telefonicznych, które szybko traciły na wartości. W dzisiejszych czasach zdobywanie danych firm jest wyjątkowo proste.

Duża część informacji jest dostępna za darmo w Internecie. Na stronach rządowych można dotrzeć do nazw, adresów, statystyk, a nawet informacji kontaktowych. Nie są one jednak w formie pozwalającej na szybkie dotarcie do pożądanych odbiorców. Jest też kilka stron, które posiadają niewielkie darmowe katalogi, ale jeżeli nie są stale aktualizowane, a tak zazwyczaj bywa, to okazują się stratą czasu. 

Kolejną opcją jest pozyskanie bazy firm od profesjonalnych dostawców. Na rynku działa kilkadziesiąt firm tworzących i sprzedających kompletne bazy danych w przejrzystej i usystematyzowanej formie, która przyspiesza dotarcie do potencjalnych partnerów biznesowych. Ta opcja wydaje się jedynym sensownym rozwiązaniem dla osób, które cenią swój czas.

 

Co brać pod uwagę przy wyborze dostawcy?

W każdej bazie firm powinny znajdować się takie informacje jak: nazwa, logo, dane rejestrowe (NIP, REGON, forma prawna, rok założenia), dane teleadresowe. Spis musi też zawierać krótki opis firmy, nakreślić czym się zajmuje, w jakiej branży działa, jakiego rodzaju produkty posiada w ofercie.

 Niektórzy dostawcy w swojej ofercie mają też dane dodatkowe, takie jak obroty firmy czy ilość zatrudnionych osób. Tylko na podstawie tych dwóch dodatkowych informacji można skutecznie zawęzić grono osób, z którymi warto przejść do rozmów biznesowych. Eliminacja firm, których oferta nie dotyczy to spora przewaga konkurencyjna oszczędzająca mnóstwo czasu i pieniędzy. 

Podstawowym czynnikiem wyboru bazy firm jest aktualność i kompletność. Rekord, w którym brakuje numeru telefonu lub jest on nieaktualny, staje się bezużyteczny. Jest to też istotne ze względu na fakt, że często opłata za bazę jest ustalona zależnie od ilości pozycji. 

 

Jakie czynniki są kluczowe w wyborze bazy danych?

Oprócz stałego uaktualniania i kompletności danych, a także dodatkowych informacji o firmie, należy zwrócić uwagę na to, skąd dane są pozyskiwane. Od momentu wejścia przepisów RODO, każda osoba otrzymująca oferty marketingowe musi wyrazić na nie zgodę. W związku z tym dostawca powinien mieć udokumentowane źródło, z którego pobiera pliki, by firma nie została narażona na wysokie grzywny, łamiąc przepisy.

Ostatnim ważnym czynnikiem jest to, by zakupiona baza firm była dopasowana do kategorii działalności. Mniejsze znaczenie ma to na przykład przy ubezpieczeniach gdzie każdy może zostać potencjalnym klientem. Jednak przy węższej specjalizacji warto płacić tylko za leady, które mają realną wartość w danej branży, a szansa na zawarcie umowy jest wysoka ze względu na ścisłe powiązania interesów. 

 

Dlaczego warto wybrać e szkolenia BHP?

WhitePress Prawa