Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

shutterstock 1033103851
Wybierając usługę serwerową, należy zwrócić uwagę na szereg kwestii, a przede wszystkim tak dopasować rozwiązanie, żeby było odpowiednie dla twoich stron. Najczęściej internauci zaczynają od korzystania z serwera współdzielonego, a w razie potrzeb decydują się na większe zasoby w ramach VPS-a. Kiedy warto dokonać takiej zmiany?

 

 

 

Na początek serwer współdzielony

Popularną usługą hostingową, którą prawdopodobnie i ty wybrałeś, jest serwer współdzielony. Można go kupić w bardzo atrakcyjnej cenie – często za kilkadziesiąt złotych w pierwszym roku, dzięki czemu znajduje się on w zasięgu niemal każdego. Jednocześnie serwer współdzielony jest zdecydowanie najprostszą usługą tego typu. Co to oznacza?

Otóż zasoby maszyny, czyli komputera z odpowiednim oprogramowaniem podłączonego do internetu, są dzielone pomiędzy wielu użytkowników. Mogą być ich nawet setki. Administrator każdemu z nich przydziela do dyspozycji pewne ograniczone zasoby procesora, pamięci RAM i nie tylko. Limity dotyczą wielu aspektów działania maszyny i m.in. dlatego usługa jest dostępna w tak atrakcyjnej cenie.

Najczęściej wszyscy użytkownicy hostingu współdzielonego korzystają z tego samego IP, co może mieć negatywne konsekwencje. Jeśli jeden z użytkowników dopuści się wysyłki SPAM-u i serwer trafi na czarną listę, to wówczas może pojawić się problem z docieraniem wiadomości e-mail wysyłanych do adresatów z tego adresu IP. Wybierając taką usługę, musisz się liczyć również z wieloma innymi ograniczeniami, takimi jak limit plików, baz danych, skrzynek pocztowych, wysyłanych dziennie wiadomości, kont FTP, subdomen i z wieloma innymi. Nie masz tutaj pełnej swobody korzystania z usługi, ale też nie ma sensu płacić więcej za zasoby, których i tak nie potrzebujesz.

Na pewno plusem serwera współdzielonego jest to, że możesz w ciągu dosłownie kilku minut założyć stronę WWW, np. używając instalatora aplikacji. To bardzo wygodne rozwiązanie. Do twojej dyspozycji jest suport, który powinien ci szybko pomóc w razie jakichkolwiek problemów z usługą. W pewnych przypadkach okazuje się jednak, że te zasoby nie są wystarczające. Wówczas weź pod uwagę wybór taniego VPS-a. Co to za usługa?

 

Tani VPS dla bardziej wymagających usług

Zasoby przydzielone w ramach serwera współdzielonego są stosunkowo skromne. Wystarczą do prowadzenia bloga, strony firmowej czy serwisu, który cieszy się zainteresowaniem kilku tysięcy użytkowników dziennie, ale przy większej popularności mogą pojawić się problemy. Wtedy warto znaleźć tani VPS i sprawdzić, czy jego zasoby są adekwatne do potrzeb.

W przypadku VPS-a również masz do czynienia z usługą współdzieloną, ale zasoby jednej maszyny są podzielone pomiędzy kilku użytkowników, a nie setki. Zatem masz do dyspozycji nieporównywalnie większe możliwości, ale to dopiero początek korzyści. Serwer VPS ma własny system alokacji plików, system użytkowników, aplikacji i nie tylko. Sam możesz wybrać, z jakich programów chcesz korzystać. Kolejną korzyścią jest możliwość wyboru systemu operacyjnego. W tym przypadku możliwości zależą od tego, jaką metodę wirtualizacji zastosowano przy tworzeniu serwera VPS. Jeśli była to parawirtualizacja, to możesz wybrać system z tej samej rodziny, co bazowy. Jeśli jednak była to pełna wirtualizacja, to nie masz pod tym względem ograniczeń.

Kiedy warto wziąć pod uwagę serwer VPS? Jeśli prowadzisz sklep, portal internetowy odwiedzany przez 10 tys. użytkowników dziennie i więcej czy serwis społecznościowy, a zainteresowanie twoimi usługami rośnie. Wybierając VPS-a, nie dopuścisz do sytuacji, w której twoje usługi będą działać bardzo wolno albo staną się niedostępne. Stawiasz na jakość dla użytkowników. Dlatego opłaca się rozważyć skorzystanie z tej usługi.

WhitePress Prawa