Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

saint-gobain
Myśląc „bezpieczny dom” oczami wyobraźni widzimy budynek, do którego dostępu nie będzie miał nikt, poza naszymi bliskimi. To pierwsze skojarzenie, związane przede wszystkim z ochroną przed włamaniami, aktami wandalizmu, nieszczęśliwymi wypadkami, pożarami czy innymi zagrożeniami ze strony sił przyrody jest jak najbardziej poprawne, lecz czy tak naprawdę pełne? Saint-Gobain i jego spojrzenie na tą kwestie.

 

 

 

 

Końcowy efekt bezpieczeństwa domowników jest połączeniem wielu czynników – począwszy od zabezpieczenia obiektu przed intruzami czy ogniem, przez dbałość o komfort i zdrowie jego mieszkańców, aż po ślad, jaki odciska on na środowisku naturalnym. Kompleksowe podejście do projektowania i odpowiedzialne budowanie pozwalają nam żyć pełnią życia i szanować nasz wspólny dom – Ziemię.
 

Bezpieczeństwo niejedno ma imię

Choć kwestii bezpieczeństwa nie należy sprowadzać jedynie do przeciwdziałania tym, którzy siłą próbują wtargnąć do naszych domów, to i na tym polu nie brakuje innowacyjnych rozwiązań. W dobie wznoszenia budynków z wielkoformatowymi przeszkleniami, które mogą sprawiać wrażenie newralgicznych punktów projektów, przed szkłem postawione zostało wyzwanie bezwzględnego trwania na straży bezpieczeństwa i spokoju domowników.
Najlepszym tego przykładem są pakiety szybowe wykonane z bezpiecznego szkła laminowanego, stanowiące nie tylko ochronę przed włamywaczami próbującymi sforsować okno, ale i dbające o zdrowie domowników podczas codziennych aktywności, np. podczas beztroskiej zabawy dzieci.
– Dzięki jednej lub kilku warstwom specjalnej folii PVB umieszczonym pomiędzy dwiema taflami szkła z rodziny STADIP® od Saint-Gobain Glass i Glassolutions, szkło laminowane zyskuje zwiększoną wytrzymałość, stając się barierą odporną na działanie czynników mechanicznych, a w razie ewentualnego zderzenia i stłuczenia folia utrzyma odłamki w ryzach – mówi Piotr WereskiKierownik Rozwoju Systemów PreFab i Inicjatyw Wspólnych Saint-Gobain. – Produkty z tej rodziny szkieł są zgodne z obowiązującą w budynkach użyteczności publicznej i mieszkalnych normą PN-EN ISO 12543-2: „Szkło w budownictwie – Szkło laminowane i szkło bezpieczne laminowane – Część druga: Szkło bezpieczne laminowane”. Takie rozwiązanie gwarantuje spokojny wypoczynek i odejmuje zmartwień, gdy opuszczamy dom na dłużej.
 
Równie istotne, co poczucie bezpieczeństwa w domach, jest ochrona przeciwpożarowa budynków, która zyskuje na znaczeniu w obliczu sezonu grzewczego i ogrzewania pomieszczeń różnego rodzaju materiałami palnymi, potencjalnie zwiększającymi ryzyko powstawania pożarów. Wymagania z zakresu bezpieczeństwa pożarowego to jedno z siedmiu podstawowych kryteriów, jakie powinny spełniać obiekty.
Biorąc pod uwagę tendencję do wznoszenia budynków w szkielecie drewnianym – jako ekologiczną i bardziej ekonomiczną alternatywę dla budownictwa tradycyjnego, która rozpala serca architektów i inwestorów także w Polsce – tu główną rolę odgrywają łatwe w montażu i trwałe materiały, jak płyty gipsowe stanowiące pierwszą linię ochrony przed ogniem czy stosowana do budowy przegród wełna mineralna.
W przypadku domów o konstrukcji drewnianej konieczne jest prawidłowe zaprojektowanie warstw przegrody tak, by elementy palne były chronione przed wysoką temperaturą i ogniem przez odpowiednio zamontowane płyty poszycia, zapewniające im izolację termiczną od zewnątrz i od środka. Płyty gipsowe są doskonałymi izolatorami i nie dopuszczają do istotnego wzrostu temperatur w przegrodach. Sam gips jest materiałem niepalnym, podobnie jak wełna mineralna szczelnie otulająca elementy konstrukcji.
– Systemy suchej zabudowy marki Rigips w połączeniu z wełną szklaną marki ISOVER tworzą pewnego rodzaju „poduszkę” skutecznie ograniczającą wzrost temperatury i w konsekwencji przeciwdziałającą destrukcji termicznej przegrody. Dodając do tego szyby przeciwpożarowe Vetrotech, które mogą być stosowane zarówno w aplikacjach wewnętrznych (jako drzwi czy ścianki działowe) oraz zewnętrznych – w oknach, zyskujemy kompleksowe systemy zabezpieczeń, których niezawodność gwarantują regularne badania przeprowadzane przez ekspertów Saint-Gobain – tłumaczy Piotr Wereski.
Ludzki komfort nie jest jedynie efektem oddziaływania najbliższego otoczenia. Rzecz w tym, by dbając o własny dobrostan nie zapominać także o działaniu na rzecz ochrony klimatu. Żyjąc świadomie dostrzegamy zagrożenia wobec środowiska naturalnego, jakie niesie ze sobą działalność człowieka i potrafimy im zapobiegać. 
 

Bezpieczna planeta vs. komfort człowieka

Dom bezpieczny to również zdrowy dom – zarówno dla użytkowników, jak i planety, dlatego na drodze do lepszego stylu życia warto stawiać na proekologiczne materiały budowlane, a nawet całe systemy i technologie. Budownictwo prefabrykowane i szkieletowe, o którym była mowa wyżej, pozwala mieć po swojej stronie wszystkie zalety drewna, gipsu, wełny mineralnej, keramzytu oraz szkła, czyli materiałów naturalnych, tworzonych z myślą o człowieku i przyrodzie.
Co do proekologicznych właściwości drewna nikt raczej nie ma wątpliwości. To jeden z absolutnych faworytów zrównoważonego budownictwa, które tworzy zdrową przestrzeń życiową, kreuje przytulną atmosferę we wnętrzach, jest lekkie, stabilne i dobrze izoluje.
Gips z kolei to materiał mineralny, który odpowiednio uformowany otacza nasze domy opieką, chroniąc przed działaniem ognia. Podobne właściwości zawdzięczamy także keramzytowi, wykorzystywanemu często do izolowania podłóg na gruncie czy tworzenia zielonych dachów. To naturalne kruszywo, niepalne, obojętne chemicznie i lekkie, wykazujące doskonałe parametry izolacyjności termicznej i akustycznej oraz wysoką ognio- i mrozoodporność, którego wytwarzanie nie obciąża środowiska. 
Wełna mineralna szklana produkowana jest przede wszystkim z piasku kwarcowego oraz stłuczki szklanej – w większości pochodzącej z recyklingu. Gospodarkę o obiegu zamkniętym stosuje się w coraz większym stopniu także przy wytwarzaniu nowoczesnego szkła o obniżonym śladzie węglowym. Jak widać „zero waste” z biegiem lat stało się praktyką chętnie stosowaną także w zakładach produkcyjnych.
 
– W Saint-Gobain chcemy, aby nasi klienci końcowi czuli się bezpiecznie w budynkach, które zamieszkują lub gdzie wypoczywają, pracują, uczą się. Chcemy, aby były one projektowane i wznoszone z myślą o ich komforcie i przy minimalnym wpływie na środowisko – wyjaśnia Michał Ciesielskidyrektor marki, komunikacji i cyfryzacji Grupy Saint-Gobain w Polsce. – Zgodnie z naszym celem nadrzędnym „Making The World a Better Home”, proponujemy klientom innowacyjne rozwiązania dla budownictwa, które to zapewniają. Wystarczy wspomnieć, że już ok. 75% rozwiązań, które oferujemy, wpływa po zastosowaniu na obniżenie śladu węglowego obiektu. Ponadto, dzięki systematycznemu wdrażaniu rozwiązań opartych na recyclingu surowców i odpowiedzialnym zarządzaniu odpadami, obniżamy energochłonność naszych procesów i ich wpływ na środowisko.
Wysiłki producentów systemów i materiałów budowlanych idą dziś w parze z rosnącą świadomością ekologiczną konsumentów, która powoduje wzrost oczekiwań w stosunku do jakości wyrobów. Stawiając dom nie poprzestawajmy wyłącznie na zapewnieniu komfortu sobie i własnej rodzinie. Bezpieczeństwo to dzisiaj znacznie więcej niż tylko zaspokajanie potrzeb człowieka, to również celowe działania zmierzające ku zmniejszaniu śladu węglowego budynku, za którym idą realne korzyści finansowe dla użytkowników i ochrona środowiska naturalnego. Wznosząc wymarzone domy pamiętajmy, że bezpieczna planeta to bezpieczny dom dla nas wszystkich.
 
 
Składy budowlane - dlaczego warto kupować tam materiały?
WhitePress Prawa