Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

stock 1863880 1920Inwestowanie na rynkach finansowych pozwala na skuteczne pomnażanie posiadanego kapitału, ale i na jego szybką utratę. To drugie szczególnie często spotyka niedoświadczonych nowicjuszy, traktowanych nierzadko jako "dostawców kapitału". Co zrobić, by uniknąć rynkowych pułapek? Jakie są najczęstsze błędy inwestorów? Poniżej znajdziesz opis kilku z nich.

 

 

 

Bull i bear trap - czyli pułapka na byki i niedźwiedzie

Bull trap i bear trap to sytuacje na rynku tworzące fałszywe sygnały - wskazujące na odwrócenie trendu i początek wzrostów lub spadków (bull - byk to symbol wzrostów; bear, czyli niedźwiedź spadków). Zakładamy więc, że mamy wyraźny trend spadkowy i nagle pojawiają się wzrosty, które mogą być dość wyraźne i dynamiczne - niedoświadczeni inwestorzy mogą być przekonani, że rynki właśnie minęły dołek i zaczynają się wzrosty, więc to idealny moment na wejście w inwestycje. Chwilę później często zaczynają się spadki, które mogą być bardzo mocne i długotrwałe. Z racji na podobieństwa aktualnej sytuacji na rynku do tej z okresu wielkiej depresji niewykluczone, że aktualne odbicie (połowa czerwca 2020), wywołane głównie interwencją FED i dopływem nowych inwestorów na rynek jest właśnie typowym Bull Trapem.

 

Łapanie spadających noży

Jak coś gwałtownie potaniało i jest już naprawdę nisko wycenione, to taniej już być nie może, prawda? Otóż nie do końca. Z jednej strony przeceny na rynku akcji to doskonały moment na skupowanie wartościowych aktywów. Jednak spadki, nawet bardzo pokaźne nie są gwarancją, że nie będzie już kolejnych lub, że firma nie zbankrutuje. Dobrym przykładem są tu spółki skarbu państwa w Polsce w latach 2016 - 2020 - pomimo utraty wartości o nawet 60 - 70 % nadal kontynuują spadki. Łapanie spadającego noża (wyprzedawanych aktywów) może więc być bolesne - dla ręki lub portfela. 

 

Cztery najdroższe słowa, czyli "tym razem będzie inaczej"

Czy tego chcemy, czy nie w inwestycjach ogromne znaczenie odgrywa historia. Zarówno przy analizie technicznej, jak i fundamentalnej kluczowe są historyczne dane - historia bowiem lubi się powtarzać, choć oczywiście dopuszcza pewne różnice. Tak jest np. w przypadku odwróconej krzywej rentowności, problemy na amerykańskim rynku repo już we wrześniu 2019, problemy z płynnością na rynkach już przy próbie minimalnego podnoszenia stóp procentowych w USA, regularne bicie nowych ATH przez indeksy giełdowe, słabe wyniki gospodarek Korei i Niemiec już pod koniec 2019 - to tylko niektóre z rynkowych wskaźników przepowiadających nadchodzące kłopoty na giełdach i w systemie finansowym. Większość inwestorów uległa jednak zbiorowej euforii sądząc, że "tym razem będzie inaczej". Warto wyciągać lekcje z historii. 

 

Czujesz się gotowy?

Chcąc skutecznie inwestować na rynkach kapitałowych, musisz przede wszystkim stawiać na edukację - umiejętność dokonywania analizy technicznej, fundamentalnej i poznawania strategii inwestycyjnej to podstawa. Kolejnym krokiem będzie założenie rachunku maklerskiego lub forex - np. w Saxo. Ostrożnie rozpoczynając swoje inwestycje i unikając przeceniania swoich sił, masz realne szanse na zyski.