Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

prawnik
Branża prawnicza obfituje w liczne tytuły zawodowe. O ile dla niej samej zrozumiałe są różnice pomiędzy nimi, o tyle dla laików ich znajomość może sprawiać znaczny kłopot. Szczególnie, jeśli poszukują oni właściwej osoby, która będzie w stanie odpowiednio zająć się ich problemem prawnym. Warto więc poznać różnice pomiędzy tymi tytułami, by wybrać najlepszą opcję pomocy prawnej.

 

 

 

Kim jest prawnik?

Prawnik to osoba, która ukończyła studia prawnicze i uzyskała tym samym tytuł magistra nauk prawnych. Jest najniższym stopniem, jeśli chodzi o zawody prawnicze, przez co posiada najmniejsze uprawnienia w stosunku do wyższych tytułów prawniczych. Do zakresu obowiązków, jakie może wykonywać prawnik, należą:

- obsługa prawna postępowań,
- sporządzanie, analizowanie i opiniowanie kontraktów,
- przygotowywanie pism procesowych,
- korespondencja prawna,
- doradztwo prawne,
- przygotowywanie dokumentów,
- wprowadzanie zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Co istotne, osoby z takim tytułem zawodowym nie mogą reprezentować klienta przed sądem. Ponadto, klienci korzystający z ich usług nie są chronieni chociażby przed ujawnieniem informacji na temat ich sprawy różnym organom, ponieważ prawnicy nie muszą przestrzegać zasad narzuconych przez Kodeks Etyki Zawodowej.

 

Kim jest adwokat?

Adwokat jest osobą, która prócz ukończenia 5-letnich studiów prawniczych i uzyskania tytułu magistra, odbyła 3-letnie szkolenie aplikacyjne, pozytywnie zdała egzamin adwokacki i uzyskała wpis na listę Okręgowej Rady Adwokackiej. Adwokat, ze wszystkich tytułów prawniczych, posiada największe uprawnienia. Przede wszystkim ma prawo do reprezentowania swojego klienta w sądzie i może podjąć się spraw w każdej dziedzinie prawa. Osoby z tym tytułem obowiązuje Kodeks Etyki Zawodowej, przez co muszą zachować wszystkie informacje uzyskane od klienta w tajemnicy. Ponadto, muszą oni wykupić ubezpieczenie OC. W wyniku tego, gdy nie zadbają odpowiednio o interesy klienta, ten może dochodzić roszczeń od nich oraz od ubezpieczyciela. Na sali sądowej osoby z wykształceniem adwokackim można poznać po todze z ciemnozielonym żabotem.

Artykuł opracowano we współpracy z https://kancelariaminsk.pl/

 

Własny zakład produkcyjny – nowoczesne hale stalowe

Hale przemysłowe budowa - ile trwa i jakie są jej koszty?

WhitePress Prawa