Niezawodność zaworów ma ogromne znacznie dla bezpieczeństwa instalacji. Niemal wszystkie urządzenia służące do pomiaru ciśnienia funkcjonują w połączeniu z zaworem bądź ich kombinacją. Wybór zaworu wysokiej jakości jest zatem konieczny dla zapewnienia dokładności pomiaru ciśnienia. Ma również znaczenie w zapobieganiu nagłym i niebezpiecznym wyciekom, a także uszkodzeniom instalacji. Dowiedz się, gdzie są wykorzystywane zawory wysokociśnieniowe!
Charakterystyka zaworów wysokociśnieniowych
Zawory wysokociśnieniowe wpływają na trwałość oraz bezpieczeństwo urządzeń i instalacji. Mają za zadanie sterowanie kierunkiem przepływu cieczy roboczej. Można je podzielić na:
- przełączające,
- przelewowe,
- redukcyjne,
- redukcyjno-przelewowe,
- dławiące,
- zwrotne,
- dławiąco-zwrotne,
- zwrotne sterowane,
- odcinające,
- odciążające,
- zabezpieczające.
Dzięki tym elementom dozowanie wybranej substancji jest prostsze i bardziej dokładne. Jak podkreślają specjaliści firmy J.J. Krupiński, utrzymują one lub ograniczają konkretną wartość ciśnienia cieczy roboczej w układzie. Wykonane z wytrzymałych materiałów mogą funkcjonować w trudnych warunkach.
Zastosowanie zaworów wysokociśnieniowych
Zawory wysokociśnieniowe wykorzystuje się na ogół w wysokociśnieniowych instalacjach hydraulicznych oraz przemysłowych. Są stosowane w opakowaniach takich środków jak pasty, silikony, poliuretany, uszczelniacze.
Zawór iglicowy służy do oddzielenia procesu od określonych przyrządów pomiarowych, np. manometrów, przełączników lub przetworników ciśnienia. Jest projektowany w taki sposób, aby zapobiec niezamierzonemu wyciekowi mediów, komponentów czy gazu.
Zawór przelewowy ma ograniczać ciśnienie w całym układzie hydraulicznym lub na wybranym jego odcinku. Umożliwia on upuszczenie nadmiaru cieczy roboczej do bezpiecznego poziomu. Ogranicza on ciśnienie w układzie od strony wlotowej.
Zawór redukcyjny ma ograniczać ciśnienie cieczy roboczej w układzie hydraulicznym, po stronie wylotowej. Funkcją zaworu redukcyjno-przelewowego jest dodatkowo zabezpieczenie układu przed wzrostem ciśnienia od strony wylotowej.
Zawór odciążający z kolei działa cyklicznie przy wyznaczonych wielkościach ciśnienia w układzie. Są na ogół montowane tam, gdzie okresowo ładowany jest akumulator hydrauliczny do konkretnej wartości ciśnienia. Pobranie z akumulatora wyznaczonej objętości medium roboczego wiąże się ze spadkiem ciśnienia po stronie akumulatora. Wówczas zawór ten automatycznie zamyka drogę do spływu, dzięki temu ładowanie akumulatora hydraulicznego jest znów możliwe.
Pozycjonowanie Łódź: na czym to polega?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ładowarki do samochodu elektrycznego?