Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W przemyśle stosuje się dwie główne kategorie węży przemysłowych: gumowe oraz metalowe. Najczęściej używa się węży gumowych, mających szeroki obszar zastosowania.

Mogą one być przeznaczone dla produktów petrochemicznych, paliwa, a także olejów mineralnych. Tego rodzaju węże gumowe stosowane są w układach hydraulicznych, przy napełnianiu i opróżnianiu zbiorników, między innymi do łączenia pomp paliwowych oraz aplikacji, gdyż w tych przypadkach najlepiej sprawdzają się połączenia giętkie.

Oprócz węży do paliwa, oleju i produktów ropopochodnych wyróżniamy jeszcze wiele innych, jak np. przemysłowe węże gumowe dla motoryzacji, łodzi motorowych oraz układu chłodzenia. Tego typu węże również znajdują różnorodne zastosowanie, między innymi w układzie hamulcowym, czy też jako przewody paliwowe bądź węże gumowe do tankowania. Istnieją też węże gumowe do powietrza sprężonego, których używa się w budownictwie, rolnictwie, wydobyciu oraz w aplikacjach zabezpieczenia ogólnego.

Poza tym wyróżnia się również węże gumowe do wody zimnej oraz do wody gorącej i pary, a także węże przeznaczone do substancji chemicznych, które dzięki odporności na bardzo agresywne związki chemiczne znajdują szeroki obszar zastosowania, jak oleje, paliwa, kwasy, zasady i rozpuszczalniki.

Kolejnym rodzajem przemysłowych węży gumowych są węże trudnościeralne, służące do piaskowania, śrutowania, do betonu, cementu i węgla oraz do transportu żywności sproszkowanej czy też różnorodnego granulatu spożywczego.

Na rynku do zakupienia są również węże spożywcze, przeznaczone do produktów spożywczych i napojów, takich jak woda pitna, wszelkiego rodzaju alkohole, soki oraz mleka. Innym typem węży gumowych są jeszcze węże do gazu ziemnego, gazów spawalniczych, tlenu i acetylenu oraz węże odciągowe, ssawne do trocin, pyłu, spalin, wiórów i powietrza.

Popularnym typem przemysłowych węży gumowych są także węże ochronne do kabli elektrycznych, spawalniczych oraz przemysłowych. Przez to, że kable elektryczne często są odsłonięte, naraża się je tym samym na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też wymagają one osłony lub właśnie węży gumowych, które posłużą do ich chłodzenia.

Ostatnim typem węży gumowych są węże uniwersalne, znajdujące zastosowanie w różnorodnych aplikacjach.

Przemysłowe węże metalowe ze stali nierdzewnej są natomiast sprawdzoną alternatywą dla połączeń stałych rurowych w przypadkach, kiedy najlepszym rozwiązaniem jest użycie połączeń giętkich rurowych. Używane są do gazu, czy też do klimatyzacji górniczej.

Wyróżnia się także węże metalowe do prostowania strugi i do tlenu, wykorzystywane w polskim hutnictwie. Znane są również węże, stosowane jako wymienniki ciepła – tak zwany „wąż w wężu”, czy też węże specjalne pod kołnierz bądź węże w osłonie silikonowej, izolowane termicznie. Węży metalowych używa się najczęściej przy skomplikowanych i odpowiedzialnych instalacjach, wymagających zwiększonej zdolności kompensacji oraz elastyczności.

Zakres zastosowania węży przemysłowych jest ogromny. Warto pamiętać o tym, żeby przed wyborem konkretnego modelu węża skontaktować się ze specjalistami z branży przemysłowej. Dzięki ich wiedzy, dla danego rozwiązania zostanie wybrany najlepszy model węża przemysłowego.

Artykuł przygotowany przez firmę Hosemann Polska Sp. z o.o. specjalizującą się m.in. w branży węży przemysłowych.