Sprawny transport towarów wewnątrz jednego przedsiębiorstwa, jest kwintesencją dobrze działających procesów logistycznych. Co więcej, taka mikro logistyka jest doskonałym odwzorowaniem dużych procesów logistycznych, dlatego wpływa na wydajność firmy i terminowość zleceń. Istotnymi zaletami dobrego transportu wewnętrznego jest także zapewnienie pracownikom maksymalnego bezpieczeństwa.
Warto zaznaczyć, że istnieje kilka rodzajów transportu wewnętrznego, z czego dwa najważniejsze filary to transport składowo-magazynowy oraz produkcyjny. Dlatego też w niniejszym artykule przedstawimy Ci wszystkie najistotniejsze informacje na temat transportu wewnętrznego.
Transport składowo-magazynowy
Ten rodzaj transportu najczęściej spotykany jest w magazynach i sortowniach. Polega na przewożeniu ładunków z jednego miejsca magazynu na drugie, podczas rozładunku i załadunku towaru. Co więcej, ten rodzaj transportu używany jest także podczas umieszczania dostaw w strefach ładowania.
Przemieszczanie ładunków wewnątrz magazynu jest niezwykle istotne, ponieważ taka logistyka wpływa na wydajność całej firmy, a przez to także na jej konkurencyjność. W transporcie wewnętrznym dąży się do jak najszybszego przemieszczenia towarów z jednego miejsca, na drugie.
To właśnie z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się dziś elektryczne ciągniki holownicze MasterMover. Szeroki wybór rodzajów takich ciągników pozwala dobierać je w zależności od zapotrzebowanie.
Dostępne są zarówno kompaktowe ciągniki o udźwigu 2000-3000 kg, jak i zdalnie sterowane ciągniki o udźwigu ponad 30000 kg. Zaletą, która zdecydowanie usprawnia korzystanie z elektrycznych holowników MasterMover jest to, że do ich obsługi nie są potrzebne specjalne uprawnienia, w przeciwieństwie do wózków widłowych.
Może Cię zainteresować:
https://www.mastermover.com/pl-pl/news/transport-wewnetrzny/
https://www.mastermover.com/pl-pl/news/srodki-transportu-wewnetrznego/
Transport produkcyjny
Drugim najważniejszym rodzajem transportu wewnętrznego jest transport produkcyjny. Ładunki przemieszczane są podczas procesu wytwórczego na terenie danego przedsiębiorstwa. Jest to skuteczny sposób na dostarczanie podzespołów, części i surowców w określone miejsca. Dzięki temu ciągłość produkcji powstaje na maksymalnym poziomie i nie jest zachwiana przez brak niezbędnych materiałów.
Warto zaznaczyć, że transport produkcyjny dzieli się na kolejne odnogi. Pierwszą z nich, jest transport międzywydziałowy oraz wewnątrzwydziałowy. Podział ten dotyczy przemieszczania ładunków pomiędzy poszczególnymi wydziałami danego przedsiębiorstwa. Transport wewnątrzdziałowy związany jest zaś z logistyką przy obsłudze procesu produkcyjnego odbywającego się w jednej hali produkcyjnej. Wówczas często wydziela się także transport stanowiskowy oraz międzystanowiskowy.
W transporcie produkcyjnym szybkość dostawy ładunków na konkretne miejsca docelowe wiąże się z efektywnością produkcji. Z tego też powodu tak istotne jest to, aby transport ten był tak sprawy i szybki, jak to tylko możliwe. Elektryczne holowniki MasterMover doskonale sprawdzają się także w przypadku transportu produkcyjnego. Dostępność zarówno kompaktowych, jak i dużych modeli tych elektronicznych urządzeń sprawia, że bardzo dokładnie można dopasować je do danej fabryki lub zakładu produkcyjnego.