Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Reklamowanie firmy w sieci to aktualnie jedna z najlepszych form poszukiwania nowych klientów. Marketing internetowy to ciągle rozwijająca się branża kreatywna, która wymaga regularnego aktualizowania swojej wiedzy, szukania nowych rozwiązań i reagowania na trendy. Jakie formy reklamy warto znać?

 Reklama internetowa

Różne formy reklamy w internecie

Internet daje szereg możliwości promowania swoich usług lub produktów wśród użytkowników. Pierwszą z nich są artykuły sponsorowane, w których naturalnie nawiązuje się do działań przedsiębiorstwa i zapoznaje czytelnika z daną tematyką. W treści umieszcza się link do strony internetowej marki, co wpływa nie tylko na jej rozpoznawalność, ale i link building. Ten zaś przekłada się na pozycjonowanie w wyszukiwarce.

Znana reklama internetowa to również banery wyświetlane na różnych witrynach. Firmy mogą wykupić usługę u właścicieli stron internetowych, na których chcą zaistnieć. Takie reklamy dzieli się na statyczne i interaktywne. Mogą pojawiać się zarówno na całym ekranie urządzenia, jak i po bokach menu. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń.

Często stosuje się też marketing e-mailowy. Polega on na wysyłce maili użytkownikom zapisanym do newslettera, w którym promuje się produkty czy usługi marki. Najlepiej działa ten mocno spersonalizowany, czyli np. wiadomości z wyjątkowymi ofertami i kodami rabatowymi dla danego nabywcy.

W dobie popularności serwisów i aplikacji z filmami sporym uznaniem cieszą się reklamy wideo. Czasami są one kilkusekundowe, a niekiedy zajmują nawet kilka minut. Sprawiają, że użytkownik zwraca uwagę na produkt i podświadomie go zapamiętuje. W takiej formie liczy się nie tylko treść, ale i forma jej przekazu, czyli np. chwytliwa piosenka.

Niektórzy reklamodawcy oferują ciekawe rozwiązania marketingowe, które wykraczają nawet poza sieć. Przykład stanowi InPost, dzięki któremu można m.in. zamieszczać próbki produktów w skrytkach maszyn Paczkomat®, wyświetlać reklamy na ekranach urządzeń, a przy tym korzystać z tradycyjnych banerów na witrynie czy w aplikacji InPost Mobile, a także w newsletterze.

Poza tym istnieją jeszcze kampanie reklamowe w social mediach, które również przynoszą pożądane efekty. Atrakcyjny sektor marketingu to ten poświęcony promowaniu usług i produktów przez influencerów. Opcji jest mnóstwo i każda firma, niezależnie od profilu działania, znajdzie coś dla siebie.

 

Dlaczego warto promować swoją firmę w sieci?

Reklamy w internecie mają szansę na dotarcie do ogromnej liczby użytkowników. Dobrze zaplanowane działania marketingowe są w stanie kreować milionowe zasięgi. Gdy wideo lub post wpadną w tzw. viral, o przedsiębiorstwie mówi cała Polska, a czasami nie tylko.

Internet nie ma żadnych ograniczeń np. terytorialnych. W przypadku plakatów rozwieszanych na mieście należy liczyć się z tym, że zobaczą je tylko osoby, które udadzą się w konkretne miejsce i zwrócą na nie uwagę. Natomiast banery i filmiki wyświetlają się użytkownikom niezależnie od ich lokalizacji ani pory dnia czy nocy. Chyba, że zostanie to ustawione przy danej reklamie.

Prowadzenie kampanii marketingowych w sieci daje możliwość realnego śledzenia efektów. Dostęp do statystyk pozwala ocenić, jakie formy reklamy działają, a które należy poprawić. Łatwo też monitoruje się np. wzrosty sprzedaży po wdrożeniu określonych działań promujących.

W sieci reklamy mogą być znacznie kreatywniejsze i bardziej angażujące niż te emitowane w radiu czy telewizji. Dają odbiorcom sposobność podjęcia działania czy natychmiastowego przejścia na stronę internetową sklepu. Wszystko to sprawia, że przynoszą lepsze efekty.

 

Jakie są efekty skutecznej reklamy w internecie?

Skutkiem dobrze przeprowadzonej akcji marketingowej jest przede wszystkim zwiększenie sprzedaży produktów i usług. Przekłada się to na wyższe zyski z działalności i pomaga w dalszym rozwoju. Poza tym poprawia się wizerunek firmy wśród klientów, a rozpoznawalność brandu rośnie.

Reklamy przyczyniają się do zintensyfikowania ruchu na stronie i poszerzania bazy klientów. Zadowoleni konsumenci polecają usługi swoim znajomym i w ten sposób sieć odbiorców cały czas się zwiększa. Warto zatem zainwestować w dogodne dla swojej firmy formy marketingu online. Są one korzystne zarówno dla przedsiębiorców, jak i odbiorców ich usług.