Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Każda osoba korzystająca z udogodnienia, jakim jest kredyt hipoteczny, może cieszyć się sfinansowaniem własnego domu, mieszkania lub innej nieruchomości. Rzecz jasna takie zobowiązanie trzeba spłacać. Na szczęście można je rozbić na wygodne, miesięczne raty. Bardzo często pojawia się dylemat – raty równe czy malejące? Klientowi nie powinno być wszystko jedno, ponieważ różnice między metodami spłaty mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

Warto również dowiedzieć się na czym polegają raty równe oraz spłata w systemie rat malejących. Żeby zrozumieć te metody spłat i ich różnicę między nimi, należy dowiedzieć się z czego składa się rata. Otóż każda spłacana rata składa się z kapitału (pożyczonej kwoty) i odsetek (koszty, na których zarabia bank). Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku równych rat, przez cały okres kredytowania spłacana jest identyczna kwota miesięczna. W ratach malejących na początku kwota jest bardzo wysoka i maleje ona z każdym miesiącem z racji tego, że spłacana jest spora część kapitału i siłą rzeczy odsetki są coraz niższe. Spłata w ratach równych jest najpopularniejsza ze względu na brak wysokich pierwszych kwot, które mogą stanowić obciążenie dla budżetu klienta. Również banki chętniej udzielają kredytów z taką formą spłaty.

 

Spłata zgodna z systemem rat równych

 

Brak wysokich kwot sprawia, że banki nie wymagają aż tak wysokiej zdolności kredytowej, jak w przypadku rat malejących. Klienci lubią też spłacać stałe kwoty co miesiąc, ponieważ takie rozwiązanie zapewnia im poczucie stabilności i możliwości uporządkowania domowych finansów. Przy wieloletniej spłacie kredytu hipotecznego, należy liczyć się ze zmianą wysokości rat zgodnie ze zmianą stopy procentowej Banku Centralnego, która jest częścią składową odsetek.

 dom mieszkania 2

Spłata w ratach malejących

Jeśli chodzi o raty malejące to w przypadku takiego harmonogramu spłat, klient oddaje sporą część kapitału w ramach każdej miesięcznej wpłaty. W związku z tym zmniejsza się kwota, od której naliczane są odsetki, więc z upływem czasu kwota ta maleje. W pierwszych miesiącach raty są wysokie, ale w późniejszym czasie spłata jest coraz mniej uciążliwa. Oprócz tego w perspektywie długofalowej rozwiązanie to wydaje się być bardziej opłacalne ze względu na coraz mniejsze koszty. Takie raty wymagają jednak lepszej zdolności kredytowej.

Raty równe czy malejące – na co się zdecydować

Wiele osób zadane sobie pytanie – raty równe czy malejące? Oba rozwiązania mają wady i zalety. Jeśli ktoś nadal się waha to dobrym rozwiązaniem dla takiej osoby będzie kalkulator rat kredytowych. Takie udogodnienia są dostępne w Internecie i umożliwiają obliczenie konkretnych rat i całkowitych kosztów kredytu po podaniu RRSO, pożyczanej kwoty i wybranego systemu spłaty.

Kredyt hipoteczny do poważne zobowiązanie finansowe na długie lata. Dlatego też, zanim podpiszemy umowę kredytową z bankiem warto sprawdzić kilka istotnych kwestii, takich jak koszt kredytu, czy jak radzić sobie z jego spłatą. Praktyczne informacje i porady można znaleźć na stronie http://nahipotece.pl/.