Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W pierwszych chwilach braku prądu sytuacja ta może się wydawać zabawna i romantyczna - rozmowy bez rozpraszaczy, często w otoczeniu zapalonych świec... Jest tak jednak tylko wtedy, gdy przerwa w dostawie energii elektrycznej jest stosunkowo krótka. Gorzej, jeśli prądu brakuje kolejną godzinę, a jego niespodziewane wyłączenie spowodowało utratę ważnych danych na komputerze lub rozmrożenie żywności. Niestety każda awaria energii i blackout przyczyniają się do dezorganizacji i wprowadza do naszej codzienności niekomfortowy chaos. Czy do przerw w dostawie prądu można się przygotować? Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Jakie mogą być przyczyny braku prądu w domu?

Brak prądu to sytuacja, z którą z pewnością każdy z nas miał do czynienia. Przerwy w dostawie energii elektrycznej zdarzają się stosunkowo często i mogą mieć różne przyczyny, na przykład:

  • zaplanowane prace serwisowe i konserwujące;
  • awarie techniczne systemów energetycznych (powstałe na skutek przestarzałej instalacji czy uszkodzeń mechanicznych);
  • zwarcia i spięcia (powodowane na przykład przez korzystanie z wadliwych urządzeń elektronicznych);
  • ekstremalne warunki atmosferyczne, takie jak gwałtowne burze, huragan, podtopienia;
  • blackout.

Co to jest blackout?

Terminem "blackout" w języku potocznym nazywa się poważną elektroenergetyczną awarię systemową o niespodziewanym i nagłym charakterze. Jego skutkami są długie przerwy w dostawie energii na dużym obszarze. Przyczyną blackoutów są zwykle nałożone na siebie zdarzenia losowe, na przykład ekstremalne warunki pogodowe, awarie sieciowe, wyłączenie w danym regionie kilku bloków energetycznych, a także linii przesyłowych i dystrybucyjnych. W przypadku klęsk żywiołowych (powodzie, wichury, silne burze z wyładowaniami) blackout ma bardziej lokalny charakter, ale podczas większej awarii systemowej może się zdarzyć, że energię elektryczną straci cały obszar obsługiwany przez danego dostawcę. W skrajnym przypadku powszechny brak prądu może dotyczyć nawet całego kraju.

Czy Polsce może grozić blackout?

Czy możesz sobie wyobrazić, że prądu brakuje przez jeden dzień? A przez pięć dni z rzędu? Tak właśnie było w kwietniu 2008 roku w Szczecinie. Był to ostatni tak duży blackout na tamtym obszarze od czasu zakończenia II Wojny Światowej. Czy w naszym kraju podobne sytuacje mogą zdarzać się częściej? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uspokaja, że Polska aktualnie nie jest zagrożona blackoutem. Dobrze jednak pamiętać, że brak dostawy energii to zjawisko nagłe, którego nie sposób do końca przewidzieć, i na które warto być odpowiednio przygotowanym - szczególnie, że doskonale wiemy, jak katastrofalne skutki mogą mieć nawet krótkie przerwy w dostawach prądu.

Co zrobić, gdy w domu zabraknie prądu?

W przypadku awarii prądu najważniejsze jest zachowanie zimnej głowy i nie popadanie w niepotrzebną panikę. Co zrobić, gdy w naszym domu lub mieszkaniu nagle zgaśnie światło?

  • Sprawdź stan bezpieczników w budynku.
  • Dowiedz się, czy awaria ma miejsce tylko w Twoim domu, czy może na całej ulicy lub dzielnicy.
  • Wykonaj odpowiednie telefony: skontaktuj się z zarządcą budynku i zgłoś problem, zadzwoń do dostawcy energii lub pod numer 991 na pogotowie energetyczne.
  • Jeśli posiadasz odpowiednie umiejętności, napraw awarię w Twoim domu - czasem wystarczy z powrotem włączyć korki. W przypadku, gdy nie jesteś pewny co uległo uszkodzeniu lub jest to większa usterka, skontaktuj się z fachowcami posiadającymi odpowiednie uprawnienia.

Co warto mieć w domu na wypadek przerwy w dostawie prądu?

Do przerw w dostawie prądu - zarówno krótkiej, jak i długiej - warto być cały czas przygotowanym. Co może się przydać, kiedy niespodziewanie system elektroenergetyczny ulegnie awarii? Będą to między innymi:

  • latarki, świece i inne źródła światła (lampy, latarki akumulatorowe, czołówki) - przydadzą się szczególnie po zmroku;
  • zapas wody pitnej - najlepiej sprawdzi się ta butelkowana;
  • zapas żywności, szczególnie konserwy i suchy prowiant - długotrwały brak prądu spowoduje rozmrożenie się lodówki i zamrażarki, a co za tym idzie - sprawienie, że większość znajdujących się w niej produktów nie będzie zdatna do spożycia;
  • kuchenka turystyczna oraz butla z gazem - na wypadek, gdyby konieczne było przygotowanie ciepłego posiłku;
  • zapas baterii, naładowany powerbank;
  • koce i ciepłe ubrania - konsekwencją braku prądu może być również brak ogrzewania;
  • domowa apteczka - zadbaj o jej dobre wyposażenie (powinny się tam znaleźć przede wszystkim leki przeciwbólowe, środki odkażające rany, bandaże oraz przyjmowane regularnie tabletki);
  • gotówka - podczas wyłączenia prądu na większym obszarze przestaną działać również terminale płatnicze i bankomaty, dlatego w przypadku konieczności zakupów warto mieć trochę gotówki;
  • zapas benzyny w garażu (staraj się również mieć pełny bak w samochodzie);
  • warto też (wedle możliwości) wyposażyć się w profesjonalne urządzenia takie jak agregaty prądotwórcze, ładowarki solarne i przenośne źródła energii, panele słoneczne z akumulatorami.

 

  Artykuł powstał przy udziale elektryk-krakow.net - firmy świadczącej profesjonalne usługi elektryczne w Krakowie i okolicach

 

 Modernizacja energetyczna budynków

Wycena jednoosobowej działalności gospodarczej