Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Projekt technologiczny
Prowadzenie własnego biznesu to świetna sprawa – oczywiście, o ile wiemy doskonale, z czym to się wiążę. W zależności od charakteru twojej działalności konieczne może być stworzenie profesjonalnego projektu technologicznego i dostosowanie lokalu do wymogów Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Czym jest projekt technologiczny i kiedy lokal go potrzebuje? Sprawdzamy!

 

 

 

 

 

 

Projekt technologiczny – co to jest?

Planując otwarcie nowej działalności bez względu na to czy jest to lokal gastronomiczny, czy salon beauty – dopełnienie wszelkich kluczowych kroków to absolutna konieczność. Pominięcie ich lub niedokładne wypełnienie opóźni wejście na rynek, jednocześnie uniemożliwiając rozpoczęcie pierwszych prac. Dlaczego o tym wspominamy? Projekt technologiczny stanowi jeden z kluczowych aspektów otwarcia działalności objętej odgórnym nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Stworzony zgodnie z wytycznymi branżowymi oraz wymogami rysunku technicznego projekt to dokument będący dokładnym odzwierciedleniem układu pomieszczeń i znajdujących się w nim urządzeń technologicznych. Odpowiednio wykonany powinien składać się z dwóch głównych części – graficznej oraz opisowej. W zależności od stacji sanepidowskiej mogą istnieć inne wymogi dotyczące jego ostatecznego charakteru czy wykonawcy... Niemniej bez projektu technologicznego nie uzyskacie zgody sanepidu na prowadzenie działalności, a wasze starania pójdą na marne. Nie przedłużając... Kiedy lokal potrzebuje projektu technologicznego?

 

Projekt technologiczny a charakter działalności

Tutaj mogą pojawić się pierwsze schodki! O projektach technologicznych mówiono już wiele, a wciąż istnieje mylne przekonanie, iż pominięcie tego kroku nie przyniesie żadnych konsekwencji. Wręcz przeciwnie! Projekt technologiczny dotyczy bowiem każdej działalności, która została objęta odgórnym nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Co to oznacza w rzeczywistości?

Decydując się na otwarcie restauracji czy salonu fryzjerskiego, stworzenie profesjonalnego projektu technologicznego stanowi jeden z najważniejszych elementów. Obowiązek ten został jednak nałożony nie tylko na gastronomię czy branżę beauty, a także na studia tatuażu, salony masażu i fizjoterapii, gabinety lekarskie oraz gabinety stomatologiczne. Przed rozpoczęciem pierwszych prac upewnij się, czy aby na pewno twój lokal nie jest objęty nadzorem sanepidu!

Szukasz pomocy w zakresie tworzenia projektów technologicznych? Firma Horeca-Design - https://horeca-design.pl/ - z pewnością ci pomoże!

 

Projekt technologiczny – o tym pamiętaj

Poszukiwania lokalu na wynajem potrafią być niekiedy żmudne i czasochłonne, a to zaś nie ułatwia całej sprawy. Pamiętajcie, iż historia oraz dotychczasowe przeznaczenie wybranego przez was lokalu mają ogromne znaczenie. Co mamy na myśli? Decydując się na otwarcie restauracji czy kawiarni, warto zrobić dokładne rozeznanie i postawić na pomieszczenie, w którym niegdyś prowadzona była działalność o podobnym charakterze. Wówczas mamy pewność, iż budynek został pozytywnie zaopiniowany przez rzeczoznawcę ds. sanitarno-epidemiologicznych, co więcej – istnieje spore prawdopodobieństwo, iż będziemy mogli skorzystać z wcześniej już wykonanego projektu technologicznego.

 

Kto może stworzyć projekt technologiczny?

Niezależnie czy jest to projekt technologiczny restauracji, czy salonu fryzjerskiego – jego wykonania może podjąć się tak naprawdę każdy. Możecie wykonać go samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalistów, co niewątpliwie jest droższym rozwiązaniem. Co wybrać? I jedno, i drugie rozwiązanie mogłoby wydawać się korzystne.

Stworzenie projektu technologicznego wymaga jednak sporego doświadczenia oraz doskonałej znajomości obowiązujących wymogów i wytycznych. Pominięcie jednego kluczowego elementu opóźni cały proces, narażając was przy tym na dodatkowe koszty oraz brak uzyskania pozytywnej opinii. Jeżeli zatem nie macie doświadczenia w tworzeniu profesjonalnych projektów technologicznych, oddajcie firmę w dobre ręce!

 

Wszystko, co musisz wiedzieć o kaszerowaniu

Spotkanie firmowe – czy miejsce ma znaczenie?

WhitePress Prawa