Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

program do fakturRok 2020 to dla wszystkich przedsiębiorców prawdziwe wyzwanie. Wprowadzenie nowego JPK początkowo miało być rozwiązaniem, które przyniesie szereg korzyści i ułatwień. W rezultacie wiele firm boryka się obecnie z wyzwaniami związanymi chociażby z aktualizacją lub zakupem programu do faktur, który będzie zgodny z nowym JPK-V7. Od kiedy obowiązują zmiany? Czym jest plik JPK-V7? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z tym zagadnieniem, przedstawiamy poniżej.

 

Czym jest JPK-V7 i od kiedy obowiązuje?

Zmiany wynikające z uszczelnienia systemu podatkowego w Polsce, nakładają na przedsiębiorców kolejne obowiązki. Jedną z największych innowacji, która nastąpi w tym roku, jest usunięcie dotychczasowej deklaracji VAT i zastąpienie jej nowym JPK.

Tegoroczna wersja Jednolitego Pliku Kontrolnego posiada nową część deklaracyjną, a z kolei fragment dotyczący ewidencji, zawiera o wiele więcej szczegółowych danych związanych z zakupami i sprzedażą danego przedsiębiorstwa.

Ministerstwo Finansów w pierwotnej wersji wyznaczyło prowadzenie pliku JPK-V7 w dwóch etapach:

  • od 1 kwietnia 2020 r. - duże przedsiębiorstwa

  • od 1 lipca 2020 r. - mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Jednak z uwagi na COVID-19, termin ten został ujednolicony dla wszystkich i przeniesiony właśnie na 1 lipca 2020 r.

 

Program do faktur zgodny z JPK 7: o czym warto pamiętać?

Wprowadzenie nowego JPK miało być dużym ułatwieniem, jednak wszelkie zmiany dotyczące raportowania wpływów, wystawiania faktur itp., wiążą się z aktualizacją lub zakupem nowych programów. Ze względu na to, że zmiany obowiązują już od lipca, warto zadbać o to, aby wdrażać oprogramowania do JPK 7, jak najszybciej.

 

Jak sprawdź czy Twój program do faktur jest dostosowany do lipcowych zmian w JPK?

Najważniejsze jest to, aby oprogramowanie miało odpowiednio rozbudowany moduł do fakturowania, który będzie dostosowany do wymogów, które nakłada ustawodawca. Dużym ułatwieniem będzie również to, jeżeli narzędzie będzie posiadało opcje magazynowe, co pozwoli przedsiębiorcom na wygodną automatyzację i nadawanie kodów GTU.

Tak rozbudowany program pozwala również na to, aby w końcowym etapie określone kody pojawiały się automatycznie w pliku JPK-V7, podczas wystawiania faktury sprzedażowej. Oprócz oszczędności czasu, przedsiębiorcy zyskują także pewność, że nowy JPK nie będzie zawierał żadnych błędów.

 

Nowe JPK lipiec 2020 a kary za błędy w pliku

Wielu przedsiębiorców z wyprzedzeniem wdraża programy dedykowane do nowego JPK. Wynika to z tego, że dokonanie niepoprawnych oznaczeń transakcyjnych, czy pojawienie się innych błędów, może skutkować wysokimi sankcjami. Organy podatkowe mogą nałożyć karę w wysokości 500 zł, za każdy niepoprawiony błąd. Z tego powodu tak ważne jest to, aby rozwiązania dedykowane przedsiębiorcom były zaktualizowane.

Jeśli Twój program do wystawiania faktur nie jest dostosowany do wprowadzanych zmian, skorzystaj z możliwości szybkiego i wygodnego generowania i wysyłanie JPK-V7 w księgowości internetowej wfirma.pl.

WhitePress Prawa