Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Każda firma, również ta bardzo mała, potrzebuje księgowości. Wielu przedsiębiorców woli zlecić takie usługi na zewnątrz zamiast zajmować się tym osobiście, na rynku jest więc spory popyt na księgowych. To dobry, stabilny zawód, który da się wykonywać niezależnie od miejsca zamieszkania, jak jednak zdobić niezbędne umiejętności?

 

kurs

Czym zajmuje się księgowa?

Od 2014 roku księgowa nie musi mieć specjalnych uprawnień do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nie są nawet wymagane kierunkowe studia – księgową można zostać także po liceum, technikum albo uczelni wyższej o profilu innym niż ekonomia. Od przyszłych księgowych wymaga się tylko odbycia kursu albo szkolenia z zakresu księgowości, i zaraz po jego ukończeniu można przystąpić do pracy w nowym zawodzie.

Praca w księgowości obejmuje prowadzenie spraw rachunkowych klientów, przygotowywanie rozliczeń podatkowych oraz sprawozdań finansowych, nadzór nad prawidłowym obiegiem dokumentów finansowych, doradztwo, na przykład w zakresie optymalizacji podatkowej.

 

Kto może pracować w księgowości?

Poza odbyciem kursu, od przyszłych księgowych oczekuje się także niekaralności oraz pełnej zdolności do czynności prawnych. Biura rachunkowe muszą mieć wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – polisa pozwoli pokryć szkody wynikające z błędów księgowej. Zakres szkolenia dobiera się stosownie do doświadczenia zawodowego – według obecnie stosowanej kwalifikacji wyróżnia się młodszego księgowego, samodzielnego księgowego, głównego księgowego, dyrektora finansowego.

Ponadto każdy księgowy, niezależnie od zajmowanego stanowiska, powinien znać przepisy prawa podatkowego oraz ustawy o rachunkowości, i na bieżąco się doszkalać w tym zakresie, bo właśnie nieaktualna wiedza jest często przyczyną błędów w księgach rachunkowych. Przydatną umiejętnością jest także znajomość profesjonalnych programów księgowo-kasowych, bo raczej mało kto dzisiaj prowadzi finanse w tradycyjny sposób, bez udziału komputera.

Jak wybrać odpowiedni kurs? Warto stawiać na szkolenia oferujące szeroki zakres wiedzy, zarówno tej teoretycznej, jak i praktycznej. Wiele kursów odbywa się online – są one równie wartościowe jak te stacjonarne i kończą się certyfikatem. Po kursie można zatrudnić się w biurze rachunkowym albo rozpocząć samodzielną działalność.

WhitePress Prawa