Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

work
Odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy jest ważniejsze niż mogłoby nam się wydawać. Co więcej, ma ono znaczący wpływ nie tylko na komfort pracy, ale również jej wydajność i efektywność. Prawidłowo zaprojektowane oświetlenie miejsca pracy może zniwelować niekorzystne skutki braku słońca oraz zwiększyć wydajność pracowników nawet o 20%. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak prawidłowo oświetlić stanowisko pracy przy komputerze. Zapraszamy do lektury.

 

 

 

Oświetlenie stanowiska pracy a efektywność pracy

Liczne badania naukowe potwierdzają, że prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy przekłada się na efektywność i wydajność pracy. Uważa się, że wzrost natężenia oświetlenia z 300 do 500 lx powoduje wzrost efektywność pracy o około 8%. Z kolei wzrost natężenia do 2000 lx może nawet zwiększyć wydajność pracowników o 20%. 

Lampy do miejsca pracy należy dobrać tak, aby nie miały one negatywnego wpływu na wzrok pracownika. Warunki świetlne na stanowisku pracy są ściśle regulowane przez prawo. To, jakie oświetlenie jest wymagane na stanowisku pracy, określają rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Lampy do biura muszą spełniać Polską Normę PN-EN 12464-1.

 

Jakie powinno być oświetlenie stanowiska pracy?

Oświetlenie stanowiska pracy powinno być związane przede wszystkim z wykorzystaniem odpowiedniej ilości opraw oświetleniowych rozmieszczonych w prawidłowy sposób. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady, które należy wziąć pod uwagę, wybierając oświetlenie do miejsca pracy.

 

Podstawą jest światło naturalne 

Najlepszy wpływ na nasze zdrowie i efektywność pracy ma światło naturalne. Dlatego urządzając biuro lub stanowisko pracy, w pierwszej kolejności należy zapewnić sobie możliwie jak największy dopływ światła naturalnego. Osiągniemy to, ustawiając biurko w okolicach okna, najlepiej bokiem do niego. 

 

Uzupełnienie oświetlenia dziennego odpowiednio dobranym oświetleniem sztucznym 

Oświetlenie dzienne na stanowisku pracy należy uzupełnić odpowiednio dobranym oświetleniem sztucznym. Natężenie światła na stanowisku pracy z monitorem reguluje norma PN-EN 12464-1:2004 i powinno ono wynosić co najmniej 500 luksów przy samym komputerze oraz 300 luksów w całym pomieszczeniu. 

Stanowisko pracy z komputerem nie powinno być wyposażone w kierunkowo odbijające się oprawy oświetleniowe. Aby tego uniknąć, koniecznym jest odpowiednio rozmieścić oprawy. Ponieważ światło musi równomiernie oświetlać całą przestrzeń biurową, zaleca się, aby światło nie znajdowało się za plecami - tak rozmieszczone źródło światła nie będzie dawać cienia podczas świecenia. Najlepszym rozwiązaniem będą lampy, które wiesza się obok komputerów. Wówczas promień świetlny wpadła z góry wprost na klawiaturę i biurko. Aby odciążyć wzrok, można także umieścić światło na ścianie tuż za monitorem. Dobrze jest również różnicować natężenie światła. Najmocniejsze światło powinno padać na klawiaturę, natomiast słabsze na ekran po to, aby nie powodować odbicia. 

 

Oświetlenie miejscowe do pracy biurowej

Oprócz oświetlenia ogólnego w miejscu pracy bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie miejscowe. Ma ona szczególne znaczenie zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym oraz przy niewystarczającym oświetleniu ogólnym. W roli oświetlenia miejscowego do biura najlepiej sprawdzą się lampy biurkowe. Ich największą zaletą jest możliwość dopasowania kierunku światła do własnych potrzeb, dlatego najlepiej wybrać lampę o długim, regulowany ramieniu, która umożliwi nam zmianę kierunku strumienia światła i kąta nachylenia. 

Lampa biurkowa, oświetlająca stanowisko pracy, powinna być zawsze ustawiona po lewej stronie w przypadku osób praworęcznych lub po prawej stronie - w przypadku osób leworęcznych. Taki kierunek padania światła sprawi, że nie będziemy go niczym zasłaniać. Ważne jest także to, aby lampę na biurku ustawić w taki sposób, by światło odbite od gładkich powierzchni lub ekranu komputera nie raziło w oczy. 

 

Nowoczesne technologie wykorzystywane do oświetlenia stanowiska pracy 

W oświetleniu stanowiska pracy bardzo ważna jest również wygoda. W ostatnim czasie na popularności zyskały inteligentne rozwiązania, które pozwalają na zdalne sterowanie oświetleniem z poziomu aplikacji. Dzięki takim rozwiązaniom pracownicy mogą bez ciągłego odrywania się regulować natężenie oświetlenia w całym pomieszczeniu, co pozytywnie przekłada się na wydajność pracy. 

 

Barwa światła do biura 

Wpływ na efektywność pracy ma nie tylko prawidłowe rozmieszczenie punktów świetlnych i natężenie światła, ale również jego barwa. Każde sztuczne światło ma swoją temperaturę barwową, która wyrażana jest w stopniach Kelvina. Wyróżnia się:

  • światło zimne (powyżej 5300K);
  • światło neutralne (od 3300K do 5300K);
  • światło ciepłe (poniżej 3300K).

Do pracy przy komputerze najlepsze jest neutralne światło o barwie zbliżonej do światła naturalnego, tzn. około 4000K. Takie oświetlenie nie tylko nie nadwyręży wzroku, ale również zapewni efektywną pracę. 

Artykuł opracował sklep internetowy z oświetleniem LightHome - nowoczesne i klasyczne lampy do każdego wnętrza od polskiego producenta.
WhitePress Prawa