Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

pojecia z rynku kryptowalut
Czym jest kryptowaluta? Czym jest bitcoin, altcoin, token, blockchain oraz czym zajmują się górnicy? Poznaj najważniejsze pojęcia z rynku kryptowalut.

 

 

 

 

 

 

 

 

Najważniejsze pojęcia z rynku kryptowalut – samouczek dla początkujących

Popularność kryptowalut zwiększa z roku na rok, co sprawia, że rynkiem tym zaczyna interesować się coraz więcej osób. Niektórych jednak odstraszają całkowicie nowe pojęcia, z jakimi mają do czynienia, gdy zaczynają czytać o kryptowalutach. Dlatego dzisiaj postaramy się wyjaśnić podstawowe pojęcia z rynku kryptowalut, co może pomóc osobom, które dopiero dowiadują się, czym tak naprawdę jest kryptowaluta. Zapraszamy do samouczka dla początkujących!

 

Czym tak właściwie jest kryptowaluta?

Kryptowaluta jest pojęciem bardzo ogólnym. Najczęściej myśląc o kryptowalucie, mamy na myśli wirtualną walutę – walutę cyfrową o określonej wartości i zdecentralizowanej formie. Kryptowaluty nie są zarządzane przez żadną instytucję finansową, nie ma nad nimi kontroli żaden rząd, żadna korporacja ani prywatna osoba. Ogólne informacje o transakcjach są dostępne publicznie, jednak szczegóły poszczególnych operacji znane są tylko osobom, które brały w nich udział. Ponadto kryptowaluty są programowe w taki sposób, by nie dało się ich sfałszować, choć oczywiście można spotkać się z oszustwami na rynkach kryptowalut. Opierają się one jednak o tworzenie nowej, potencjalnie atrakcyjnej kryptowaluty i scamowaniu w obszarze tej konkretnej sieci.

Słownik:

  • kryptowaluta – najogólniej zdecentralizowana waluta cyfrowa; w rzeczywistości środek płatniczy, środek inwestycyjny, a w przypadku nowszych od bitcoina kryptowalut także instrument, umożliwiający dokonywanie różnorodnych operacji na rynku kryptowalut

 

Bitcoiny i altcoiny – różnorodny rynek kryptowalut

Najstarszą kryptowalutą jest bitcoin, która powstała tuż po wybuchu wielkiego kryzysu ekonomicznego w 2009 roku. Nie jest znany jej twórca (lub twórcy), jednak nie trudno wysnuć wnioski, że bitcoin powstał z myślą o redukcji ryzyka inwestycyjnego w takiej skali, w jakiej wystąpiło ono w 2009 roku. Chociaż inwestowanie w bitcoiny wiąże się z niemałym ryzykiem inwestycyjnej, dzięki decentralizacji omija nas ryzyko związane z pochopnymi i niekorzystnymi działaniami banków centralnych czy tworzeniem się bańki, np. bańki na rynku nieruchomości.

Bitcoin nadal jest uważany za najważniejszą kryptowalutę, chociaż nie daje takich możliwości, jak altcoiny, czyli pozostałe kryptowaluty. Altcoiny to nowsze od bitcoina kryptowaluty, które umożliwiają dokonywanie różnorodnych operacji. Jednym z najpopularniejszym altcoinów jest ethereum, stworzona przez badacza bitcoinów Vitalika Buterina. Ethereum umożliwia tworzenie programów (Smart Contract), które z kolei dają możliwość kontaktowania się między inwestorami na określonych zasadach. Interesującą dla inwestorów walutą jest stablecoin, który jest znacznie mniej podatny na wahania kursów, ponieważ jego wartość opiera się na wartości innych niż cyfrowe waluty, na wartości złota lub innych aktywów. Wymiana bitcoinów lub innych kryptowalut na stablecoiny chroni przed dużymi stratami, a jednocześnie nie nakłada bezpośredniego obowiązku podatkowego. Należy jednak pamiętać, że istnieje obowiązek płacenia podatku od kryptowalut.

Słownik:

  • bitcoin – najstarsza waluta; 1 bitcoin to 100 000 000 satoshi
  • altocoiny – pozostałe kryptowaluty; rynek kryptowalut nieustannie się powiększa
  • stablecoin – kryptowaluta, której wartość powiązana jest z innymi, rzeczywistymi aktywami zewnętrznymi, takimi jak złoto bądź waluty (dolar amerykański, euro czy jen)
  • Smart Contract – algorytm, dzięki któremu inwestorzy mający wspólny interes mogą kontaktować się na ogólnie przyjętych przez platformę zasadach

 

Kryptowaluty a tokeny – czym się różnią?

Oprócz kryptowalut na giełdach występują także tokeny. W przeciwieństwie do kryptowalut, tokeny funkcjonują w obrębie „obcego” blockchainu – nie posiadają własnych sieci. W danym blockchainie może istnieć nieograniczona liczba tokenów. Służą one do realizacji poszczególnych celów – np. pozyskiwania funduszy czy nagradzania użytkowników blockchainu. Spotkać można także tokeny inwestycyjne, zbliżone do papierów wartościowych, jakie znamy z tradycyjnych giełd. Tokenami można handlować, tokeny tracą bądź zyskują na wartości – w tym względzie są podobne do kryptowalut.

Słownik:

  • tokeny – funkcjonują w obrębie stworzonego na potrzeby kryptowaluty blockchainu; służą do płatności inwestorom i innym użytkownikom blockchainu; są podatne na zmiany kursów na giełdzie

 

Blockchain, górnicy i kopanie kryptowalut

Każda kryptowaluta oparta jest na technologii blockchain. Zazwyczaj jedna kryptowaluta działa na jednym, osobnym blockchain, ale istnieją takie blockchain, które obsługują kilka kryptowalut. Aby najlepiej zrozumieć, czym tak naprawdę jest blockchain, dobrze jest sobie wyobrazić tę technologię jako sieć czy platformę. Bez względu na to, na jakiej giełdzie zaczynamy inwestować (do wyboru jest ich wiele), inwestując w jedną kryptowalutę, jesteśmy obsługiwani przez konkretny blockhain. Nie jest on prowadzony przez jedną firmę (decentralizacja kryptowalut) – obsługują ją minerzy (górnicy). Nadzorują oni transakcje w obrębie blockchain, odkrywając dla nich nowe bloki (przestrzeń), za co nagradzani są nowymi kryptowalutami. Dzięki temu, że wielu minerów pracuje na całym świecie, ryzyko niewydolności sieci (blockchain) praktycznie nie istnieje, nawet w przypadku dużej awarii w jednym regionie.

Słownik:

  • blockchain – technologia, która obsługuje poszczególne kryptowaluty; najczęściej jeden blockchain obsługuje jedną kryptowalutę
  • miner (górnik) – osoba obsługująca transakcje w obrębie danego blockchainu, czyli dodająca nowe bloki w łańcuchu, za co otrzymuje nowe kryptowaluty

Powyżej przedstawiliśmy podstawowe pojęcia z rynku kryptowalut. Ułatwi to osobom początkującym poruszanie się w gąszczu informacji, dotyczących giełd, portfeli, inwestycji i innych zagadnień, związanych z kryptowalutami.

 

Jaki kubek jednorazowy wybrać serwując kawę na wynos?

Jak zorganizować nietypowe święta

WhitePress Prawa