Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W obliczu niełatwej sytuacji gospodarczej panującej na rynku, firmy w zasadzie wszystkich branżach robią wszystko, by zwiększyć swoją wydajność i zmniejszyć koszty operacyjne. Jednym z rozwiązań, po które różnego rodzaju biznesy sięgają coraz częściej, jest specjalistyczne oprogramowanie, mogące usprawnić działanie przedsiębiorstwa na najróżniejszych obszarach. W jaki sposób takie oprogramowanie może rzeczywiście pozytywnie wpłynąć na działanie firmy?

glowne 20230623132721 download

Czym jest ERP?

Jednym z najpopularniejszych rodzajów oprogramowania do biznesu jest ERP (skrót od Enterprise Resource Planning). ERP to najprościej ujmując oprogramowanie, którego zadaniem jest usprawnienie wszystkich procesów zachodzących na co dzień w firmie. Zasięg działania ERP obejmuje zatem takie obszary jak księgowość, zarządzanie projektami, czy też łańcuch dostaw. ERP działa jednocześnie na wszystkich tych obszarach, umożliwiając swobodny przepływ danych pomiędzy nimi. 

Dzięki integracji każdego z zakresów kompetencji w ramach jednego systemu wyeliminowany zostaje problem duplikacji czy też nieścisłości danych, mogących prowadzić do podjęcia niekorzystnych, a co za tym idzie, nierzadko kosztownych decyzji. Obecnie ERP są w zasadzie nieodłącznym elementem działania każdej większej firmy czy organizacji — korzyści płynące z ich implementacji są tak duże, że większość biznesów nawet nie jest w stanie wyobrazić sobie dalszego rozwoju bez udziału systemów ERP. 

 

WMS - sposób na wydajny magazyn

Systemy WMS (Warehouse Management System) to nieco bardziej wyspecjalizowane narzędzie niż rozwiązania ERP. Podczas gdy ERP obejmuje naprawdę szeroki zakres działań firmy, WMS skupia się przede wszystkim na zarządzaniu przestrzenią magazynową. Wśród możliwości, jakie zapewnia implementacja systemów WMS znajduje się między innymi rozszerzona obsługa magazynów wysokiego składowania, polegająca na — przykładowo — dowolnym podziale magazynu na poszczególne strefy, rzędy regały czy miejsca paletowe. 

WMS to także możliwość przejrzystego zwizualizowania obłożenia całej przestrzeni magazynowej. Na WMS korzystają pracownicy oraz kierownicy magazynów, otrzymujący narzędzia usprawniające tempo wydawania i przejęcia towarów, oraz rozwiązania do błyskawicznego sprawdzania terminów ważności czy numerów partii. Warto mieć również na uwadze, że WMS jest rozwiązaniem automatyzującym wiele procesów związanych z inwentaryzacją, a także funkcjonuje jako zintegrowane oprogramowanie logistyczne do współpracy z dostawcami i firmami kurierskimi. To zresztą tylko kilka przykładów tego, jak WMS wspiera firmy operujące na przestrzeniach magazynowych.

 

Business Intelligence - potęga analizy danych

Podczas gdy rozwiązania typu WMS czy ERP skupiają się przede wszystkim na wsparciu codziennych firmowych procesów, Business Intelligence pozwala niejako zajrzeć w przyszłość. To nowoczesne narzędzia do gromadzenia danych z najróżniejszych obszarów działania przedsiębiorstwa, które następnie mogą zostać zaprezentowane w postaci przejrzystych analiz wzbogaconych diagramami czy wykresami. Jakie możliwości dają takie analizy? 

Business Intelligence pozwoli Ci między innymi zauważyć z wyprzedzeniem zachodzące na rynku zmiany, i dostosować do nich z wyprzedzeniem strategię firmy. To także idealne narzędzie do tego, by zidentyfikować zachodzące wewnątrz firmy trendy, po to by je wyeliminować (gdy zidentyfikowany zostanie mało wydajny obszar działania) bądź wzmocnić. Szczegółowe, a przy tym atrakcyjne wizualnie analizy to również swoisty “as w rękawie” podczas rozmów z klientami bądź potencjalnymi inwestorami. Co istotne, takie analizy nie wymagają od przedsiębiorców głębokiej znajomości zagadnień informatycznych — po krótkim szkoleniu może wykonywać je w zasadzie każdy. Nic więc dziwnego, że Business Intelligence stosowany jest w coraz szerszym zakresie przedsiębiorstw.

Systemy ERP, WMS czy Business Intelligence stają się nieodzownym elementem działania już nie tylko dużych firm i korporacji, ale i także mniejszych oraz średnich przedsiębiorstw. Dzięki firmom takim jak Humansoft możliwe jest przeprowadzanie dokładnej integracji tych systemów, dopasowanej do potrzeb danego biznesu - oprogramowanie do biznesu może przyjąć zarówno formę narzędzia do analizy danych, jak i funkcjonować jako program do zarządzania produkcją. Specjaliści od implementacji oprogramowania biznesowego nie ograniczają się do instalacji oprogramowania: zapewniają także przeszkolenie z jego użytkowania oraz wsparcie po instalacji. Ich oferta to zatem znakomity sposób na to, by wdrożyć nowoczesne rozwiązania i nie pozostać w tyle za konkurencją.