Porady
Typografia
 • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
 • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Księgowość internetowa staje się coraz bardziej popularna, ponieważ jest wygodniejsza niż tradycyjna obsługa prowadzona przez biuro rachunkowe. W dobie nowoczesnych technologi, takie rozwiązanie jest tańsze oraz wygodniejsze, ponieważ przedsiębiorca może załatwiać wszelkie sprawy związane z rozliczeniem za pomocą biura rachunkowe. 

 

 

 

 

Dla kogo przeznaczona jest księgowość internetowa?

Standardowa księgowość najczęściej wymaga fizycznego dostarczania odpowiednich dokumentów do biura rachunkowego. Potem następuje ich zaksięgowanie i umieszczenie w dokumentacji firmy, a przedsiębiorca otrzymuje informację o wysokości podatków i składek ZUS, które musi uiścić w danym okresie rozliczeniowym. Natomiast księgowość internetowa wymaga jedynie dostępu do internetu, a dokumenty potrzebne do rozliczeń przesyłane są drogą elektroniczną. Tego typu usługi przeznaczone są dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych, są płatnikami VAT lub są zobowiązani są do płacenia podatku liniowego. Najczęściej korzystają z niej małe firmy oraz mikroprzedsiębiorcy. Cała dokumentacja firmy jest archiwizowana, dzięki czemu przedsiębiorca w każdej chwili może je wydrukować lub pobrać w formie elektronicznej. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo i wygodę. Rozwiązanie to pozwala oszczędzać pieniądze również przedsiębiorcom, którzy generują duże ilości drobnych transakcji, wymagających składania wielu dokumentów do rozliczenia. Warto wiedzieć, że koszty standardowej księgowości najczęściej są uzależnione m.in. od ilości dostarczonych dokumentów. Istnieją 2 modele księgowości internetowej:

 • Prowadzona samodzielnie z użyciem aplikacji mobilnej - przeznaczona dla osób, które znają przepisy podatkowe i ZUS. 
 • Prowadzonej przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji mobilnej - przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy nie posiadają specjalistycznej wiedzy z zakresu przepisów podatkowych i składek ZUS oraz nie mają czasu, aby ciągle się z nimi zapoznawać

 

Jakie funkcjonalności posiada księgowość internetowa?

Księgowość internetowa posiada wszystkie opcje, które są niezbędne do prowadzenia rozliczeń z Urzędem Skarbowym i ZUS. 

 • rejestrowanie przychodów i kosztów w firmie
 • wystawianie faktur
 • prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów
 • prowadzenie ewidencji zakupów i sprzedaży VAT
 • obliczanie składek ZUS oraz podatków
 • automatyczne generowanie i wysyłanie jednolitego pliku kontrolnego do Urzędu Skarbowego

Zaawansowana księgowość internetowa oferuje również takie funkcjonalności jak:

 • system CRM, który ułatwia kontakt z klientami firmy
 • system magazynowy, który umożliwia monitorowanie stanu ilości, wartości i produkcji towarów
 • oprogramowania do przeprowadzania analiz w firmie
 • automatyczna integracja księgowości internetowej z innymi aplikacjami, np. sklepami online, biurami, itd.

 

Ile przedsiębiorca może zaoszczędzić, dzięki korzystaniu z księgowości internetowej?

Ceny za miesięczny dostęp do platformy księgującej rozpoczynają już od 18 zł w wersji podstawowej. Natomiast rozbudowane wersje księgowości online zaczynają się już od 39 zł. W porównaniu z tradycyjnym biurem księgowym to rozwiązanie pozwalające uzyskać znaczne oszczędności, ponieważ najtańsze oferty biur rozpoczynają się od 99 zł miesięcznie, np. z rozliczeniem 3 faktur. Natomiast często przy większej ilości dostarczonych dokumentów ceny wzrastają do 199 zł lub więcej. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na korzystanie w księgowości internetowej, najczęściej przez cały czas mają możliwość kontaktu z księgowymi, którzy zajmują się rozliczeniami ich firm.

 

 

Najpopularniejsze usługi na rynku księgowości internetowej

Firmino umożliwia ekspresowe rozliczenie należnych opłat i składek z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. To prosty system, do którego można łatwo i szybko wprowadzić najpopularniejsze koszty, przychód oraz dokonać rozliczenia z Urzędem Skarbowym i ZUS w każdym miesiącu działalności. To podstawowy model księgowości internetowej, z którego chętnie korzystają mikroprzedsiębiorcy. Miesięczny koszt dostępu rozpoczyna się od 18 zł.

 

iFirma to serwis, który jest przeznaczony dla małych firm oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Udostępnia opcję, dzięki której możliwe jest pełne zintegrowanie księgowości internetowej z platformą sklepu online. Przedsiębiorcy mogą samodzielnie prowadzić KPiR, rozliczenie na podstawie ryczałtu. Ponadto dostępne jest wystawianie faktur VAT oraz zarządzanie za pomocą CMR, który umożliwia kontakt i tworzenie baz klientów. Faktury oraz wszelkie dokumenty można dostarczać na platformę za pomocą skanu lub zdjęć. Miesięczny koszt dostępu wynosi 37,50 zł.

 

wFirma to platforma, która poza możliwością rozliczenia podatków z Urzędem Skarbowym i składek z ZUS, udostępnia opcję obsługi klientów zagranicznych, integrację ze sklepem internetowym oraz prowadzenie e-magazynu. Przedsiębiorcy mają możliwość wystawiania faktur w 7 językach, również w walutach obcych. W takim przypadku program automatycznie wylicza różnice kursu. Obecnie cena promocyjna wynosi 0,35 PLN / 30 DNI.

 

360Księgowość to rozbudowany model platformy do księgowości internetowej. Poza standardowymi funkcjami umożliwiającymi rozliczenia z prowadzonej działalności, program udostępnia także m.in. zarządzanie finansami projektów oraz przepływami pieniężnymi. Najczęściej korzystają z niego przedsiębiorcy, którzy generują dochody z kilku firm. Cennik rozpoczyna się od 29 zł miesięcznie.

 

Księgowość internetowa staje się coraz bardziej popularna z uwagi na fakt, że pozwala oszczędzać czas i pieniądze w porównaniu z obsługą standardowego biura księgowego. Warto wybrać platformę, która oferuje opcje adekwatne do prowadzonej działalności.

WhitePress Prawa