Na popularności zyskują pompy ciepła SG Ready, które umożliwiają inteligentne zarządzanie energią i generowanie oszczędności. Jednak dają one również możliwość operatorowi sieci energetycznej włączania każdej wpiętej do sieci pompy ciepła w dowolnym momencie. Może to oznaczać, że właściciel takiego urządzenia będzie zmuszony kupować prąd nawet wtedy, gdy go nie potrzebuje. Jak zarządzać energią w swoim domu, aby nie narażać się na takie sytuacje?
1 lipca 2024 r. ceny prądu zostaną odmrożone, co spowoduje podwyżki. Właściciele gospodarstw domowych, chcąc zachować budżet na poziomie zbliżonym do obecnego, muszą szukać oszczędności. Jednym ze sposobów na ich osiągnięcie jest inteligentne zarządzanie energią w budynkach korzystających z pomp ciepła.
SG Ready – energia pod kontrolą?
Pompy ciepła wyposażone w system SG Ready (Smart Grid Ready) mogą komunikować się z siecią energetyczną i reagować na sygnały cenowe, zmniejszając zużycie energii w okresach szczytowego zapotrzebowania. Urządzenia te posiadają przekaźniki odbierające informacje z falownika lub od operatora systemu dystrybucyjnego, co wpływa na pracę urządzenia, wymuszając jeden z czterech trybów pracy: normalny, blokada, podwyższony, oraz podwyższony i wymuszający włączenia.
Pompa SG Ready połączona z fotowoltaiką odbiera sygnały dotyczące włączania i wyłączania, co pozwala na efektywne wykorzystanie energii. Na przykład, nadwyżkę energii w lecie można zużyć na podgrzewanie wody użytkowej, zamiast odsprzedawać ją do sieci po niskiej cenie. Takie wykorzystanie systemu Smart Grid Ready przynosi oszczędności – wyjaśnia Dariusz Król, Heat Pump Sales Manager w Solplanet.
Niepokój budzi tryb pracy „podwyższony i wymuszający włączenia", z którego korzystają operatorzy sieci energetycznej. W praktyce oznacza to, że operator może włączyć dowolną wpiętą do inteligentnej sieci pompę ciepła w wybranym przez siebie momencie.
Jak oszczędzać bez strachu?
Każdy użytkownik pomp ciepła chce mieć pełną kontrolę nad urządzeniami i samodzielnie podejmować decyzje dotyczące ich korzystania. System SG Ready nie daje jednak takiej kontroli, ponieważ opiera się na dwóch komendach – włącz i wyłącz.
Dobra wiadomość jest taka, że właściciele pomp ciepła mogą zamienić swoje urządzenia w inteligentne jednostki, pozostające w pełni pod ich kontrolą. Służą do tego inteligentne liczniki energii współpracujące ze specjalnymi aplikacjami oraz inteligentne sterowniki automatyki domowej.
- Inteligentne sterowniki i aplikacje umożliwiają dodanie logiki do zarządzania pompą ciepła, co oznacza, że operator urządzenia może wymusić różne tryby działania, projektując konkretne procesy dostosowane do wybranych przez niego warunków. Na przykład, można zaprogramować proces, który w przypadku nadwyżki energii włącza pompę i ogrzewanie wody użytkowej do konkretnej temperatury, a następnie wyłącza pompę. Jeśli nadal jest nadwyżka prądu, podgrzewa się bufor ciepła – mówi Dariusz Król.
Dzięki licznikom i sterownikom właściciel pompy nie jest zależny od operatora sieci energetycznej, co oznacza, że nikt z zewnątrz nie może wymusić włączenia urządzenia. Z tego typu inteligentnych liczników oraz aplikacji mogą korzystać użytkownicy wszystkich kompatybilnych pomp, nie tylko tych z systemem SG Ready.
Inteligentne zarządzanie energią w standardzie
W czasach niepewności energetycznej i rosnących cen zarządzanie energią, które pozwala na uzyskanie oszczędności, staje się kluczowe. Najwięksi producenci pomp ciepła oraz fotowoltaiki pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą na w pełni inteligentne kontrolowanie energii w gospodarstwach domowych.
- Dążymy do tego, aby systemy domowe łączyły się bezpośrednio i na bieżąco z giełdą energii, wiedząc, kiedy średnia cena energii jest najniższa. Takie informacje będą przekazywane do wszystkich urządzeń w domu, kontrolując ich włączanie i wyłączanie – podsumowuje Dariusz Król z Solplanet.
Dla właścicieli pomp ciepła oznacza to dwie rzeczy: po pierwsze, trzeba zarządzać pompą ciepła, aby uzyskać optymalne efekty. Po drugie, zarządzanie energią staje się coraz prostsze, a użytkownicy będą mieli coraz większą kontrolę nad wykorzystaniem wyprodukowanej energii. Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii, jest to wiadomość, na którą wszyscy czekają.
Gaz z butli czy pompa ciepła? Wybieramy najlepsze ogrzewanie 2024