Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Opakowania z tworzywa sztucznego
Ciężko wyobrazić sobie współczesny świat bez produkcji opakowań tworzyw sztucznych. Ale to nie wszystko. Jak raportuje Fundacja Plastics Europe tworzywa pomagają wyżywić świat w bezpieczny i zrównoważony sposób, poprawiają efektywność energetyczną budynków a coraz bardziej obecne w medycynie ratują także ludzkie życie. Co ciekawe, wpływają także pozytywnie na środowisko, poprzez wykorzystywanie ich w technologiach redukujących gazy cieplarniane. Skąd zatem tak wiele kłopotów związanych z ich istnieniem?

 

Zapotrzebowanie na produkcję opakowań plastikowych

Kluczowym problemem jaki niesie produkcja opakowań z tworzyw sztucznych jest powstawanie ogromnej ilość odpadów i wciąż niskie ich powtórne wykorzystanie w ramach recyklingu opakowań z plastiku. Najbardziej kłopotliwe są odpady konsumenckie, czyli różnego rodzaju opakowania plastikowe po zakupionych produktach. Europa przoduje w produkcji tworzyw sztucznych. Nasz kontynent rocznie zgłasza zapotrzebowanie na ponad 50 mln ton tworzyw sztucznych, z czego sześć krajów odpowiada za 70% tego zapotrzebowania. Ponad 3 mln ton tworzy w wykorzystywanych jest przez gospodarki takich krajów jak Niemcy, Włochy i Francja. Polska zajmuje w tym rankingu czwarte miejsce. Na przeciwległym biegunie znajdują się takie kraje jak Szwajcaria, Dania czy Grecja, których gospodarki ze względu na wielkość czy też charakter potrzebują znacznie mniej tego typu materiałów.

Co stosują producenci opakowań  z tworzyw sztucznych? PET rządzi w opakowaniach

Potocznie nazywane plastikiem tworzywa sztuczne to materiały składające się polimerów syntetycznych, stworzonych przez człowieka. Tworzywa polimerowe stanowią osobną grupę materiałów obok materiałów ceramicznych, metali i  drewna. W ponad 40% wykorzystywane są w segmencie opakowań plastikowych. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest PET, czyli politereftalan etylu  z którego powstają włókna syntetyczne i butelki plastikowe na wodę, soki, napoje oraz środki czyszczące. Zważywszy, że Polacy kupują rocznie ponad 4 mld butelek plastikowych, zaskakujący może być fakt, że PET stanowi niecałe 9% polimerów wykorzystywanych w produkcji opakowań z plastiku. Uświadamia to, jak ogromne jest wykorzystywanie tworzysz sztucznych w dzisiejszym przemyśle.

Najpopularniejsze produkty z plastiku

Najczęściej wykorzystywanym przez producentów opakowań plastikowych polimerem jest polipropylen (PP). Blisko 20% zapotrzebowania na ten materiał zużywane jest na produkcję opakowań żywności, owijek na słodycze i przekąski czy też pojemniki do mikrofali. Niewiele mniej popularne są polimery LDPE i LLDPE z których powstają torby wielorazowego użytku, tace, pojemniki oraz folie do pakowania żywności. Z kolei tak popularne przedmioty użytku codziennego jak zabawki, butelki na mleko czy kosmetyki, a także przedmioty gospodarstwa domowego produkowane są polimerów HDPE i MDPE. Tworzywa sztuczne, wykorzystuje obecnie nawet protetyka stomatologiczna – np. acetale, nylon czy tworzywo winylowe.

Sposoby odzyskiwania surowców

W  Europie co roku zbierane jest ponad 30 mln ton różnego rodzaju opakowań plastikowych, które można określić jako odpady pokonsumenckie. Co dzieje się z taką ilością plastiku? Część trafia na składowiska, co nie jest najlepszym rozwiązaniem zważywszy, że butelki plastikowej to aż około 500 lat. Inną metodą jest kierowanie plastikowych opakowań do odzyskiwania energii poprzez spalanie, zgazowanie lub ich kombinacje.  Naukowcy wciąż szukają jak najbardziej efektywnych technologii pozwalających przetworzyć plastik do standaryzowanych paliw płynnych z przeznaczeniem na transport lub ogrzewanie gospodarstw domowych. Kolejnym sposobem jest recykling. Poddawana jest temu procesowi 1/3 odpadów.

Recykling opakowań plastikowych

Recykling to inaczej mówiąc odzyskiwanie surowców z odpadów plastikowych i wykorzystywanie ich do produkcji nowych towarów. Większość plastiku można odzyskiwać wielokrotnie, choć zanieczyszczenie przysłowiowych pudełek plastikowych i zawilgocenie plastik pozwala średnio odzyskiwać surowiec do dziesięciu razy. Recykling opakowań z plastiku pozwala na odzyskanych surowców wyprodukować nie tylko kolejne butelki na napoje, ale m.in. worki na śmieci, kosze, pudełka, meble ogrodowe, doniczki czy nawet ekrany akustyczne. Producenci opakowań z plastiku coraz bardziej wydłużają listę. Ważne, aby recykling plastiku był coraz efektywniejszy. W Polsce utrzymuje się on na poziomie ok. 30%, co jest nadal poniżej poziomu odzyskiwania plastiku w Unii Europejskiej. 

 

Pożyczka przez Internet na konto - najczęściej powielane mity

Systemy smarowania – jaką rolę odgrywają w maszynach?