Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Podniesienie efektywności energetycznej zakładów produkcyjnych oraz poszukiwanie alternatywnych źródeł energii to dziś nie tylko skutek dążenia firm do zrównoważonej produkcji w trosce o klimat. Rosnące ceny energii i potrzeba niezależności energetycznej producentów przyspiesza zieloną transformację. Poprzez szereg działań, z których część została już zakończona, OKNOPLAST zmniejszył o 50% zużycie gazu w halach produkcyjnych w porównaniu do poprzedniego sezonu grzewczego i znacznie zredukował konsumpcję prądu. Firma inwestuje także w OZE.

 

Światowy Dzień Ziemi to czas refleksji nad kondycją planety i okazja do podsumowania oraz inspirowania firm do podjęcia działań na rzecz ograniczenia ich wpływu środowiskowego. OKNOPLAST wdrożył w ostatnich miesiącach szereg projektów z myślą o planecie i podniesieniu efektywności energetycznej zakładów produkcyjnych. Obejmowały one zarówno redukcję zużycia energii, jak i inwestycje w jej alternatywne, odnawialne źródła. W obliczu trudnej sytuacji w sektorze energetycznym te nakłady przynoszą podwójną korzyść: ekologiczną i ekonomiczną.

 

Prowadzenie biznesu z myślą o ograniczonych zasobach planety i zatrzymaniu zmian klimatu to dziś konieczność i obowiązek firm w każdej gałęzi przemysłu. Optymalizacja produkcji i inwestycje OKNOPLAST w proekologiczne rozwiązania przynoszą konkretne rezultaty. Dziś nasze okna charakteryzują się nie tylko najwyższą jakością, współczesnym designem i najnowszymi technologiami, ale także są produkowane w zrównoważony sposób. W ostatnim czasie zrealizowaliśmy liczne inwestycje, które dają konkretne wyniki w zakresie redukcji zużycia energii. Otrzymaliśmy również certyfikat zgodności z wiodącym standardem dotyczącym systemów zarządzania środowiskowego, który stanowi potwierdzenie konsekwentnego wdrażania działań zmierzających do redukcji wpływu organizacji na środowisko. Oczywiście, przed nami jeszcze dużo do zrobienia, ale idziemy w dobrym kierunku. -  mówi Łukasz Marzec, Dyrektor Operacyjny OKNOPLAST.

 

Energooszczędność na każdym kroku

OKNOPLAST w ramach racjonalizacji zużycia gazu systematycznie analizuje procesy produkcyjne i podejmuje kroki służące podniesieniu efektywności energetycznej zakładów. Na halach prowadzona jest destryfikacja powietrza, dzięki której ciepłe powietrze spod sufitu hali przemieszczane jest w dół, co pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Wydzielono także strefy oraz ogrodzono części hali, w której pracują operatorzy od przestrzeni magazynowej. To sprawia, że miejsca te są lepiej izolowane i utrzymują wyższą temperaturę. Firma zamontowała także bramy wyposażone w mechanizmy o zwiększonej prędkości reakcji, które sprawniej otwierają się i zamykają, a także cechują się wyższą skutecznością izolacyjną, co znacząco ogranicza straty ciepła.

 

Dodatkowo OKNOPLAST odzyskuje ciepło z pieca do hartowania i wykorzystuje je do ogrzewania pomieszczeń. Wysoka temperatura wytwarzana w trakcie produkcji nie marnuje się, a zużycie gazu zostaje zminimalizowane. Firma zainstalowała czujniki online. Pozwalają one na dokładne monitorowanie temperatury w poszczególnych obszarach. Pracownicy mogą w szybkim czasie podejmować decyzje dotyczące włączania lub ograniczania ogrzewania, co przekłada się na bardziej efektywne wykorzystanie gazu i oszczędność energii. Ciepło jest także odzyskiwane z kompresorów na hali produkcyjnej, a następnie wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej oraz wody stosowanej w centralnym ogrzewaniu. OKNOPLAST dba również o temperaturę w domach i mieszkaniach swoich klientów – w zeszłym roku wprowadził na rynek energooszczędne okno PAVA, które posiada wyjątkowo wysokie parametry izolacji cieplnej, co pozwala oszczędzać na rosnących kosztach energii.

 

Świadome wybory i zielona energia

Firma z sukcesem zredukowała także zużycie prądu na halach produkcyjnych. Jednym z kluczowych kroków było przeprowadzenie wymiany oświetlenia wewnętrznego hali oraz na terenach zewnętrznych na diody LED, co pozwoliło na znaczne zmniejszenie konsumpcji energii elektrycznej. Wdrożone działania obejmowały również instalację czujników oświetlenia oraz oświetlenia adaptacyjnego, które jest zdalnie sterowane. Ponadto uruchomiono monitoring zużycia energii, aby uzyskać lepszą kontrolę w czasie rzeczywistym.

 

OKNOPLAST nie zapomniał także o odnawialnych źródłach energii. W kwietniu na dachach hal produkcyjnych zainstalowano pierwsze panele fotowoltaiczne. OKNOPLAST wdrożył wymagania standardu zarządzania środowiskowego i otrzymał certyfikat ISO 14001. To potwierdzenie, że podejmowane przez firmę kroki mają na celu zmniejszenie wpływu organizacji na naszą planetę.

 

Grupa OKNOPLAST to międzynarodowa firma, należąca do ścisłej czołówki producentów okien i drzwi z PVC w Europie. Prowadzi działalność na 19 rynkach: Austrii, Czech, Francji, Niemiec, Polski, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Włoch, Węgier i USA. W jej skład wchodzą cztery marki: OKNOPLAST, WnD, Aluhaus i HERMET 10, zapewniając jeszcze większe zróżnicowanie oferty produktowej i jej precyzyjne dopasowanie do potrzeb klientów.

 

 Prognozy na 2023 w branży OZE i podsumowanie 2022

WhitePress Prawa