Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

ogrzewanie propanem czy sprawdzi sie w twoim domu
Ogrzewanie gospodarstwa domowego jest oprócz jego zagospodarowania i wystroju jedną z najważniejszych kwestii, o którą należy zadbać projektując dom. Szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, w którym, gdy tylko nie jest dopasowane do potrzeb domu, staje się przyczyną poważnych wydatków. Czy propan spełni te potrzeby i czy warto w niego zainwestować?

 

 

 

Najważniejszym zagadnieniem, jeszcze przed sposobem instalacji systemu grzewczego, jest rozstrzygnięcie jego opłacalności. Pod tym względem trudno jest znaleźć dla propanu godnego konkurenta. Nie tylko jest to jeden z najtańszych materiałów opałowych, ale przy tym przy planowaniu rodzinnego budżetu nie trzeba martwić się o coroczny wzrost jego ceny - od lat pozostaje ona na podobnym, korzystnym poziomie. Oczywiście, co z tego, że materiał opałowy jest tani, skoro do utrzymania docelowej temperatury powietrza trzeba zużyć go więcej. Tu propan również nie zawodzi, dzięki zastosowaniu nowoczesnych kotłów kondensacyjnych. Nie tylko bardzo wydajnie wykorzystują one proces spalania samego propanu w celu przeniesienia energii na kaloryfery, ale korzystają nawet z produktu ubocznego spalania, jakim jest gorąca para wodna. Kocioł skrapla ją, by mogło dojść do retencji zawartej w niej energii, która następnie zostaje ponownie wykorzystana w układzie, trafiając do odbiorników energii - kaloryferów czy podłóg.

 

Co trzeba wiedzieć przed instalacją?

Aby zainstalować w swoim domu ogrzewanie propanem, pierwszym krokiem jest kontakt z osobą, która wykona projekt instalacji. Należy pamiętać, by uzgodnić go z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Następnie staniemy przed wyborem kotła oraz zbiornika na propan. Zbiornik na propan musi być umieszczony na terenie naszej posesji, jednak nie oznacza to, że musi być on widoczny. Dostępne są dwa ich rodzaje - naziemny i podziemny. Podziemny pozostaje niewidoczny, jednak jego obsługa jest nieco droższa. Wybierać możemy również spośród wielu pojemności, zaczynając od 990 litrów, na 6400 litrach kończąc. W przypadku wyboru kotła sprawa jest nieco prostsza, gdyż nasze oczy powinny skierować się w stronę najnowocześniejszych kotłów kondensacyjnych, które pozwalają na optymalizację wydajności ogrzewania.

 

Nacisk na ekologię

Propan pozostaje gazem nie tylko niezwykle opłacalnym od strony cenowej, ale również ekologicznej. Produkty jego spalania nie powodują takiego zanieczyszczenia środowiska jak w przypadku innych surowców grzewczych. Dodatkowo, dzięki jego wysokiej efektywności, znacznie zmniejsza się też jego zużycie. Pozwala to na spore oszczędności zarówno portfela, jak i naszej planety. 

Odkryty przed ponad wiekiem propan zrewolucjonizował proces ogrzewania naszych domów. Dzięki stałemu, niskiemu poziomowi cen, wysokiej wydajności i funkcjonalności pozostaje inwestycją wciąż zyskującą popularność, a zmieniająca się technologia pozwala na jeszcze lepsze wykorzystanie zawartej w nim energii. Wszystko to w zgodzie z najważniejszym - naszym środowiskiem.

WhitePress Prawa