Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Płatności bezgotówkowe są wygodne i szybkie. Doceniają to klienci, którzy zamiast płacić gotówką, chętnie wyciągają z portfela kartę płatniczą. Chcesz w swoim sklepie, siłowni czy salonie kosmetycznym przyjmować płatności bezgotówkowe? Musisz zaopatrzyć się w terminal płatniczy. Poznaj wskazówki, które pomogą Ci w wyborze tego urządzenia.

 terminale platnicze

Terminal płatniczy – co to za urządzenie?

Najprościej mówiąc, terminal płatniczy to urządzenie zaprojektowane w sposób umożliwiający obsługę kart płatniczych i w rezultacie pozwalające na przyjmowanie płatności bezgotówkowych. Jednak na tym działanie terminali płatniczych się nie kończy – klienci mogą płacić nie tylko kartą, ale również smartfonem i BLIK-iem.

Terminal płatniczy może też zapewniać dostęp do dodatkowych funkcji, np. umożliwić klientowi wypłatę gotówki w punkcie handlowo-usługowym (cashback).

 

Jaki rodzaj terminala płatniczego sprawdzi się w Twojej firmie?

Od stycznia 2025 r. sklepy i punkty usługowe, w których do ewidencji sprzedaży są wykorzystywane kasy fiskalne online, będą musiały oferować możliwość płatności bezgotówkowych. Korzystasz właśnie z takiej kasy? Już dziś zainteresuj się, wśród jakich rodzajów terminali płatniczych możesz wybierać.

Terminale płatnicze – rodzaje:

  • stacjonarne terminale płatnicze – mają zastosowanie głównie w sklepach, mogą też zostać zintegrowane z systemem kasowym;
  • mobilne terminale płatnicze – przenośny terminal to często podstawowe urządzenie wykorzystywane przez restauracje;
  • aplikacja typu softpos – oprogramowanie, które pozwala zmienić w terminal POS posiadany smartfon lub tablet.

 

Jakie korzyści zapewnia terminal płatniczy?

Nowoczesne terminale płatnicze pozwalają przyjmować płatności bezgotówkowe – klient może zapłacić za nabyty towar czy usługę bez korzystania z gotówki. Wykorzystanie tego rozwiązania korzystnie wpływa na bezpieczeństwo – zarówno klientów (nie muszą oni nosić przy sobie gotówki), jak i pracowników Twojego punktu handlowo-usługowego.

Decydując się na terminal kart płatniczych, możesz też zyskać biznesową przewagę – gdy konkurencja oferuje jedynie płatność gotówką. Przy okazji wzrosnąć mogą Twoje obroty – z badań wynika, że klienci wydają więcej, płacąc kartą debetową czy kredytową.