Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

justice
Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej często oznacza, że jej właściciel zajmuje się niemalże wszystkimi sprawami firmy. Tymczasem są pewne kwestie, którymi nie warto zajmować się we własnym zakresie, a zlecić je specjalistom. Należą do nich na przykład księgowość i zarządzanie finansami oraz prawo. Dlaczego obsługa prawna w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jest taka ważna?

 

 

 

Wiele kwestii prawnych


W każdym przedsiębiorstwie na co dzień zawierane są różnego rodzaju umowy bądź występują inne kwestie sporne natury prawnej. Wbrew pozorom nie jest to domena tylko i wyłącznie dużych przedsiębiorstw, w tym spółek handlowych. Współpraca z prawnikiem jest o tyle istotna w kontekście jednoosobowej działalności gospodarczej, że właściciel tejże odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania czy nałożone kary. Teoretycznie prawo przewiduje różnego rodzaju uproszczenia dla działalności jednoosobowych, które mają zachęcić do prowadzenia działalności gospodarczej jako takiej także przez podmioty, które nie mają dużej wiedzy ekonomicznej czy prawnej. W praktyce jednak te udogodnienia często okazują się być bardzo problematyczne, dlatego też lepiej zdać się na kogoś, kto ma odpowiednie doświadczenie i wiedzę na temat funkcjonowania przedsiębiorstw czy zawieranych umów (więcej informacji na https://pbkb-adwokaci.pl/).

 


Forma współpracy


Prawo to bardzo trudna materia, która wymaga fachowego podejścia adwokata lub radcy prawnego. W praktyce każdy z nich ma takie same uprawnienie (przy obsłudze firm), w związku z tym nie jest istotne, kogo finalnie wybierzemy do współpracy. Tymczasem formy współpracy z prawnikiem są dwie: albo decydujemy się na ryczałt albo na incydentalne porady. Ryczałt polega na comiesięcznej opłacie wnoszonej na konto prawnika, w zamian za którą ten ma obowiązek przez określony czas w miesiącu zajmować się naszymi sprawami prawnymi. Minusem jest jednak fakt, że jeśli nie wykorzystamy limitu umownego, i tak będziemy musieli zapłacić. Pod tym względem bardziej opłacalna jest współpraca incydentalna, czyli udanie się do prawnika, gdy potrzebujemy pomocy. Niemniej jednak wtedy prawnik nie zajmie się naszymi sprawami w pierwszej kolejności, wszak priorytetem dla niego są stali klienci. Co więcej, prawnik nie będzie znał naszej firmy tak, jak gdyby obsługiwał nas stale. Dobrze zatem rozważyć po pierwsze kwestie finansowe, po drugie zaś jakościowe obsługi prawnej i wybrać taki model współpracy, który najbardziej potrzebny jest naszej firmie (sprawdź http://pbkb-adwokaci.pl/obsluga-prawna-krakow). 

WhitePress Prawa