Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W niektórych branżach zatory płatnicze, a zatem niezapłacone faktury, zdarzają się bardzo często – wymienić wystarczy budownictwo, przemysł, handel i usługi. Coraz częściej nie otrzymujesz w ustalonym terminie pieniędzy od swoich kontrahentów? Czas działać – poznaj 5 powodów, dla których warto nawiązać współpracę z partnerem oferującym windykację należności. Podpowiadamy też, jak wybrać profesjonalną firmę windykacyjną.

 uslug firmy windykacyjnej

1. Windykacja faktur nie wpłynie negatywnie na Twoją relację z kontrahentem

Gdy niezapłacone faktury dotyczą jednego z kluczowych klientów, warto zadbać o to, aby tymczasowe opóźnienia w płatnościach nie wpłynęły negatywnie na dalsze relacje. Przekazując niezapłacone faktury firmie windykacyjnej, odseparujesz się od procesu odzyskiwania należności – zajmą się tym profesjonaliści, którzy wiedzą, jak prowadzić działania windykacyjne i jak w krótkim czasie odzyskać Twoje środki. Rezultat? Twoja firma nie straci klienta – mimo przejściowych problemów dalsza współpraca będzie możliwa.

 

2. Dobra firma windykacyjna nie pobiera opłat wstępnych

Windykacja faktur nie musi wiązać się z dużymi kosztami dla wierzyciela – na rynku działają firmy windykacyjne, które nie pobierają opłat wstępnych. Dlaczego? Powodem jest ich skuteczność. Wykorzystując wypracowane procedury, potrafią one szybko odzyskać należność dla swojego klienta. Dopiero wówczas przychodzi czas na wynagrodzenie – najczęściej w postaci prowizji o ustalonej wysokości, która jest naliczana od odzyskanej kwoty. To uczciwy i korzystny dla wierzyciela model rozliczenia.

 

3. Najpierw dobór narzędzi, później windykacja długu

To kolejny powód, dla którego niezapłacone faktury warto wysłać do zaufanej firmy windykacyjnej. Specjaliści z branży windykacji nie działają po omacku, ale korzystają z całej palety profesjonalnych narzędzi. W zależności od tego ile czasu upłynęło od terminu płatności i jakie działania zostały już podjęte, windykatorzy mogą choćby:

  • kontaktować się z dłużnikiem telefonicznie;
  • przeprowadzić działania w terenie;
  • wysyłać przypomnienia na adres mailowy dłużnika;
  • rekomendować skierowanie sprawy na drogę sądową;
  • monitorować sprawę, która została przekazana do kancelarii komorniczej.

Dobra firma windykacyjna będzie na bieżąco informować wierzyciela o podjętych czynnościach, dzięki czemu zyska on ciągły wgląd w postęp sprawy.

 

4. Firma windykacyjna może skutecznie zmotywować dłużnika do spłaty

Im dłużej trwa windykacja faktur, tym jest ona droższa dla dłużnika. Specjaliści zatrudnieni w firmie windykacyjnej nie tylko doskonale znają kolejne etapy windykacji, ale również wiedzą, jakie wiążą się z nimi koszty. To właśnie argument kosztów zadłużenia może być tym, który skutecznie zmobilizuje dłużnika do zapłacenia przeterminowanych faktur. Co ważne, wszelkie działania podejmowane przez firmę windykacyjną są etyczne – pracownicy firmy windykacyjnej działają w granicach obowiązującego prawa.

 

5. Nie tylko działania windykacyjne – niekiedy wyjściem jest sprzedaż wierzytelności

Oferta firmy windykacyjnej wcale nie musi obejmować tylko jednej usługi – windykacji długów. Przeciwnie, windykatorzy często proponują szereg dodatkowych rozwiązań, wśród których wymienić wystarczy sprzedaż wierzytelności. To dobra opcja dla każdego wierzyciela, który nie chce czekać na środki. Sprzedając wierzytelność, od razu otrzyma on ustaloną kwotę. Co ważne, cesja wierzytelności może odbyć się bez zgody dłużnika – chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania (art. 509 kodeksu cywilnego).

 

Czym się kierować, wybierając firmę windykacyjną?

Jeżeli dostrzegasz korzyści płynące z nawiązania współpracy z firmą windykacyjną, to kolejnym krokiem jest wybór zaufanego partnera. Na rynku działa wiele firm windykacyjnych, jednak nie każda z nich specjalizuje się w sektorze B2B. To właśnie pierwsza kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając firmę windykacyjną.

Profesjonalna firma windykacyjna powinna zaproponować klientom więcej niż tylko windykację faktur – przykładowe usługi to:

  • możliwość korzystania z pieczęci prewencyjnej firmy windykacyjnej – najlepiej, aby nie wiązało się to z dodatkowymi kosztami;
  • stała opieka prawna – dzięki niej wierzyciel otrzyma merytoryczne wsparcie, gdy zdecyduje się wejść na drogę sądową.

Decydując się na współpracę z firmę windykacyjną, warto zwrócić uwagę też na jej doświadczenie – im dłużej jest ona obecna na rynku, tym lepiej.