Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Radzenie sobie z rosnącymi długami może być trudne. W jaki sposób można je uregulować oraz zabezpieczyć się przed zajęciem komorniczym? Oto najważniejsze kroki, które warto wtedy zrobić!

 Narastające długi

Kiedy może dojść do zajęcia komorniczego?

Zajęcie komornicze jest jedną z metod odzyskiwania długów, która polega na zajęciu majątku należącego do dłużnika przez komornika.

 

Aby doszło do zajęcia komorniczego, w pierwszej kolejności musi mieć miejsce rozprawa sądowa, której efektem jest skazanie dłużnika. Dopiero wtedy, gdy wierzyciel otrzyma wyrok sądowy i dojdzie do jego uprawomocnienia, może on zwrócić się do komornika, by odzyskał on dla niego należności. Następnie może on rozpocząć działania egzekucyjne na zlecenie swojego klienta.

 

Odzyskiwanie długów – komornik Gliwice – gdy potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odzyskaniu należności, wybierz doświadczonego komornika!

 

Jak zabezpieczyć się przed komornikiem?

Dłużnicy mogą zabezpieczyć się przed egzekucją komorniczą na różne sposoby. O czym warto pamiętać?

 

Przygotuj swój budżet

Pierwszym krokiem do wolności od długów będzie opracowanie budżetu, który określa dochody, wydatki i plan spłaty zadłużenia.

 

W ramach budżetu najlepiej ograniczyć niepotrzebne wydatki i przeznaczyć posiadane środki na spłatę długów. Następnie należy regularnie dokonywać spłaty zadłużenia, aby w ten sposób pozbyć się problemu, dlatego systematyczność i samozaparcie mają w tym przypadku kluczowe znaczenie.

 

Skontaktuj się ze swoimi wierzycielami

Osoby mające trudności z dokonywaniem płatności, powinny skontaktować się ze swoimi wierzycielami i wyjaśnić swoją sytuację.

 

Porozumienie się z wierzycielem może pozwolić na łatwiejsze uregulowanie długu, na przykład można wtedy negocjować nowe warunki płatności, obniżać ratę przez wydłużenie terminu spłaty lub uzyskać inną pomoc w oparciu o swoją sytuację finansową.

 

Pomyśl o skonsolidowaniu zadłużenia

Dobrym wyborem dla wielu dłużników może być konsolidacja długów w jedną pożyczkę o niższej racie.

 

Pożyczka albo kredyt konsolidacyjny umożliwiają wtedy spłatę innych posiadanych zadłużeń i zastąpienie ich jednym, które będzie miało dłuższy termin spłaty. Dzięki temu zmniejsza się comiesięczne zobowiązania. W ten sposób można uprościć płatności i sprawić, że będą łatwiejsze do zarządzania.

 

Zachowaj porządek w dokumentacji

Najlepiej dokładnie dokumentować proces spłaty długów poprzez zachowanie dotychczasowej korespondencji z wierzycielami i wszelkich zawartych umów. Ta dokumentacja może mieć kluczowe znaczenie w przypadku jakichkolwiek sporów lub problemów prawnych w przyszłości.

 

Skonsultuj się ze specjalistą w dziedzinie zadłużeń

Gdy masz problemy, poznaj swoje prawa jako dłużnik. W Polsce obowiązują przepisy chroniące konsumentów przed nieuczciwymi praktykami windykacyjnymi i komorniczymi. Zrozumienie tych praw może pomóc w problematycznych sytuacjach, kiedy wierzyciel lub komornik może przekraczać obowiązujące go granice prawne.

 

Korzystając z powyższych porad można zabezpieczyć się przed zajęciem komorniczym i w razie potrzeby ochronić swoje interesy.