Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Kryzysowa sytuacja, błędne decyzje czy nawet losowe wydarzenia generujące dług mogą zdarzyć się każdemu. Fakt, że dana osoba jest dłużnikiem, nie uprawnia wierzyciela ani wynajętych przez niego firm windykacyjnych do działań na granicy prawa. Jeśli w Twojej sprawie została wszczęta egzekucja komornicza, nie musisz się obawiać! Działanie komornika można zatrzymać, a nawet anulować dług. Jak to zrobić?

obrona przed komornikiem

Niezapowiedziana wizyta komornika

Obecnie komornik nie kojarzy nam się już z człowiekiem, który wparowuje do domu i zabiera telewizor. Dziś egzekucja komornicza najczęściej polega na zajęciu konta bankowego, wynagrodzenia, emerytury itp. Informacja o tym, że z rachunku zniknęły pieniądze na życie, bywa druzgocąca. Okazuje się jednak szczególnie frustrująca, gdy działań komornika nie poprzedził żaden list – żadne wezwanie do zapłaty, zawiadomienie o rozprawie czy wyroku.

Dzieje się tak, ponieważ zgodnie z polskim prawem, list dwa razy awizowany, a następnie zwrócony do sądu uznawany jest za skutecznie doręczony. Wystarczy więc, że pismo zostało wysłane pod nieaktualny adres, odebrane przez sąsiada i nigdy nie przekazane, czy chociażby nie doręczone ze względu na dłuższy wyjazd adresata, a komornik może zacząć działać.

 

Obrona przed komornikiem

Polskie przepisy dają dłużnikowi możliwości skutecznej obrony przed komornikiem. Niestety, większość osób nie ma wystarczającej znajomości przepisów prawa,, by choćby podjąć walkę o swoje pieniądze. W rezultacie godzą się na utratę środków z tytułu egzekucji komorniczej, która zasadniczo nie powinna mieć miejsca.

W Polsce działają jednak kancelarie prawne specjalizujące się w podejmowaniu działań antywindykacyjnych. W każdej z nich zespół doświadczonych ekspertów dysponuje wiedzą, dzięki której może skutecznie bronić dłużnika przed egzekucją komorniczą.

Obrona przed komornikiem to przede wszystkim pilnowanie, by podejmowane przez niego działania były zgodne z prawem. Organy wykonawcze nierzadko kierują się wyłącznie chęcią własnego zysku. W rezultacie osoba zadłużona pozostaje niedoinformowana i nie ma pojęcia o swoich prawach.

 

Prawa osób zadłużonych

Wbrew temu, co mogą wmawiać dłużnikom przedstawiciele firm windykacyjnych i komornicy, polskie prawo wcale nie jest nieprzychylne osobom zadłużonym. W rzeczywistości funkcjonuje w nim wiele rozwiązań, dzięki którym możliwe jest wstrzymanie egzekucji. 

Wśród tych instrumentów można wymienić np.:

  •       ogłoszenie upadłości konsumenckiej,
  •       przedawnienie wierzytelności,
  •       doręczenie zawiadomienia o wszczęciu czynności komorniczych pod niewłaściwy adres,
  •       spłata zadłużenia w trakcie prowadzonego postępowania,
  •       wskazanie niewłaściwej osoby jako dłużnika,
  •       nigdy nieistniejące zadłużenie.

Prawnicy z kancelarii antywindykacyjnej nie tylko dobrze znają procedurę wykorzystania powyższych instrumentów, ale też mają umiejętności negocjacyjne i potrafią znaleźć rozwiązanie dopasowane do potrzeb każdej osoby. W efekcie mogą nie tylko zdjąć z dłużnika ciężar egzekucji komorniczej, ale nawet zupełnie uwolnić go od długu.